Tuesday , 30 November 2021
powder gc5a5d390f 640

Võimas söögisooda koduses majapidamises!

Mis on söögisooda?
Naatriumvesinikkarbonaat (ehk söögisooda) on keemiline ühend valemiga NaHCO3.

Seda, et söögisooda on kasutatav küpsetamise juures, teavad kõik, kes sellega köögis on kokku puutunud. Kuid see pole kaugeltki ainuke moodus söögisoodale majapidamises rakendust leida.

* Pindude eemaldamine. Sügavale tunginud pind võib pintsettidega nokkima hakates nahka ärritada. Selle aseme võiks pinnuga kohale määrida veest ja söögisoodast pastat ning valusa koha ööseks plaastriga katta. Sooda peaks aitama pindu öö jooksul välja pressida, nii et selle saab hommikul vaevata välja tõmmata.

*Eemalda pannilt sinna külge kõrbenud toit, leotades panni enne pesemist 10 minutit soodalahuses.

* Kätelt toidulõhnade eemaldamine. Vedelseebi sisse segatud söögisooda aitab kätelt eemaldada erinevaid toidulõhnasid nagu küüslaugu võikala hõngu. Käed tuleb lihtsalt hoolega sooda-seebi seguga üle pesta.

* Soodaga võib pesta mähkmeid.

* Prussakate tõrje. Söögisoodat võib raputada köögikappide alla ja äärtesse, keldrisse ning mujale prussakate meeliskohtadesse. Niiskust imavate omadustega söögisooda lihtsalt imab putukatest kõik elumahlad välja. Erinevalt traditsioonilisematest putukamürkidest, on söögisooda täiesti looduslik, ega kujuta ohtu lastele või lemmikloomadele. Sama võte toimib ka soomuklastest vabanemiseks.

* Vala tassitäis soodat tualettpotti, lase sellel tund aega seista ja uhu siis poti sisu alla. Sooda puhastab tualettpoti sisemuse ja imab halva lõhna endasse.

* Umbes torude puhastamine. Koolist tuttav keemiakatse äädika ja söögisooda tormilisest reaktsioonist sobib muukski kui vaid lõbusaks õppematerjaliks hapete ning aluste reageerimisest. Seda võib ära kasutada kergelt ummistunud äravoolutorude puhastamisel. Selleks tuleb kraanikausist lihtsalt pool klaasi soodat ja pisut söögiäädikat alla valada ning äravoolule punn ette panna, et toimuv reaktsioon ikka torudes püsiks. Mõne minuti pärast võib äravoolutoru kannutäie keeva veega üle uhada.

* Kalla kolm supilusikatäit söögisoodat liitrisse sooja vette ja kasuta seda segu marmorkattega mööbli pesemiseks.

*Aed-ja puuviljad puhtaks. Lisaks muule on söögisooda ka õrnatoimeline looduslik pestitsiid ehk tapab teatud baktereid ning seeni. Kergelt abrasiivse puhastusvahendina sobib see suurepäraselt kõigi puu-ja juurviljade pesemiseks, mida pole aega või tahtmist koorida (näiteks õunad või tomatid). Kuna söögisooda ei kujuta inimese tervisele sisse süües mingit ohtu, ei pea ülemäära muretsema, kui see loputades kõik maha ei tule.

* Muuda omletid kohevamaks, lisades neisse iga kolme muna kohta pool teelusikatäit söögisoodat.

Jaga

Vaata ka:

timmer

Ahto Muld: Kodumaiste muusikute ning teiste joodikute seltskondades on Kirsti Timmeri nime all töötav vana mustlasmutt hirmsasti hinnas

Kirsti Timmer «Taroskoop 2022», Kirjastus JES 2021, 288 lk. Žanr: Siioni lollide protokoll. Kodumaiste muusikute …

justin

VIDEO: Kirsti Timmeri tarokaardid Eestist põgenenud Justinile head ei ennusta.

Eelmisel nädalal avalikustas Kroonika, et muinasjutuliselt alanud Eesti blogija Triinu Liisi ja tema abikaasa, austraallasest strippari Justin …

kevin

“Poissmeeste peo” saates osalenud Kevin tegi ülekutse Facebooki, kus palub endale tuua ohtralt vett ja kokaiini.

Paistab, et raske haiguse põdemine ja juba varasemaltki seadusega pahuksisse sattumine ei olegi piisav äratuskell, …

katrin lust

Katrin Lust saab emaks. Palju Õnne!

Telesaatejuht Katrin Lust ja tema elukaaslane Oliver Kilk saavad uue aasta esimestel kuudel lapse. Ekraanilt kaduda …