Wednesday , 22 September 2021
photo 1592771584685 c3c2edcd5c31

Kuidas küpsetada maitsvat liha?

Oled vist juba lugenud, et rümba esiosa lihast tehakse hautisi, keskosa lihast panniroogasid ja tagaosa liha küpsetatakse ahjus. Aga kuidas toimida, et pajaroog oleks mahlane ja ahjupraad taevalikult pehme?

Selleks, et küpsetadamaitsvat liha, on olulised liha küpsetustehnika jaküpsetusaeg ning sisetemperatuur. Küpsetustehnika valimisel lähtu lihatüki omadusest ja soovitud lõpptulemusest. Milline küpsetustehnika on parim, sõltub sellest, millise looma milliselt kehaosalt liha pärineb ning kas see on ühes tükis või viilutatud, ennekõike aga sellest, millisena seda süüa soovid.

 

Praadimine ja grillimine

Kõige paremini sobib grillida või tulisel pannil praadida pehmet rümba keskosa liha.

Liha tuleb maitsvam, kui soojendad selle kõigepealt toatemperatuurile. Lase lihal 30–40 minutit seista, enne kui hakkad seda toiduks valmistama. Siis saab see kiiremini valmis ja kaotab vähem vedelikku.

Pühi liha kuivaks, soola ja aseta kuumale pannile niipea, kui või on kuumenenud, siis küpseb see kenasti pruuniks. Prae liha õli ja või segus – õli kannatab kõrget kuumust ning või annab hea tummise maitse. Ära püüa kogu panni liha täis laduda – see langetab temperatuuri, liha kaotab palju vedelikku ja pigem keeb kui küpseb. Lisa pipart enne serveerimist.

Võta liha kuumusest välja niipea, kui see on saavutanud õige sisetemperatuuri. Digitaalse termomeetri puudumisel võid liha valmidust hinnata ka seda sõrmega vajutades: kui liha on toores, on see umbes sama pehme kui su põsk, poolenisti küpsena nagu ninaots ja läbiküpsenuna nagu laup.

 

Ahjus küpsetamine

Ahi kuumutab igast küljest, seepärast sobib ahjus hästi küpsetada suuri tagaosalihatükke. Soojenda liha toatemperatuurini ja pruunista igast küljest, siis saad ilusa värvitooni. Hõõru sisse sool, pipar ja soovi korral muid vürtse, seejärel aseta liha kitsasse kuumuskindlasse vormi.

Ahju tavatemperatuur liha küpsetamisel on 150–175 °C. Liha võib küpsetada ka kõrgel temperatuuril, 200 °C juures ja kõrgemal. Seda on kõige parem teha väikeste lihatükkide puhul. Temperatuuride erinevus liha pinna ja keskosa vahel on suur ja see võib anda väga hea tulemuse, kuid siin on vajalik täpsus, sest üleküpsetamise oht on suur.

Võta liha välja vahetult enne, kui see saavutab soovitud sisetemperatuuri. Liha küpseb nimelt mõne kraadi võrra järele. Suure lihatüki sisetemperatuur, mida on ahjus kõrgel temperatuuril küpsetatud, võib pärast veel tõusta 3–5 °C.

Lase lihal alati enne lahtilõikamist seista, soovitatavalt mähituna võipaberisse, mis laseb läbi soojust, kuid mitte niiskust. Siis jõuab küpsemine lõppeda, lihaviilud on mahlased ja näevad head välja.

 

Madalal temperatuuril küpsetamine ahjus

Pikk küpsetamine madalal temperatuuril, 125 °C või vähem, sobib suurepäraselt tugevama sidekoega esi- ja tagaosa lihale, mis vajab pikka valmistusaega. Liha kaotab vähem vedelikku kui kõrgel temperatuuril, lihatükid jäävad uskumatult pehmed ja mahlased. Temperatuurierinevus pinnal ja sees on väiksem – kogu lihatüki temperatuur on peaaegu ühesugune. Juba pehmete lihatükkide jaoks see küpsetusviis siiski ei sobi. Nende konsistents võib muutuda pasteeditaoliseks.

Jaga

Vaata ka:

Peedisupp 29 07 2012 0009a v

Mis võiks kuumal suvepäeval parim olla, kui külm peedi-keefirisupp?

Mis võiks kuumal suvepäeval parim olla, kui külm peedi-keefirisupp? Vaja läheb: 2 keedetud peeti 2 …

leivaomelett

Maakodu panniroog ehk toekas leivaomlett

Maakodu panniroog ehk toekas leivaomlett on üks selline toit, mille järele tuleb isu just maal …

7 800x445 1

Heeringas juustukastme all. Ei jäta kedagi ükskõikseks

Seda eelroogi saab valmistada nii tavalisel päeval kui ka pidulikuks lauaks. Selline eelroog kindlasti rõõmustab …

merilinparmipannukad

PANNKOOGID PÄRMITAINAST

Serveeri pärmitainapannkooke kuumalt koos keedise, mee või suhkruga. Juurde paku külma piima.   KOOSTISOSAD 5 …