Erakorralised uudised
maks

Maksa aitab tõsise haiguse eest kaitsta üks muutus toitumises

Hiina ja USA teadlased ühendasid jõud, et uurida, kas õhtune paastumine võiks olla kasulik ülekaalulistele ja mittealkohoolse rasvmaksahaigusega täiskasvanutele.

Mittealkohoolne rasvmaksahaigus tekib siis, kui maksas koguneb rasva, mis võib suurendada oluliselt ainevahetushäirete riski. Kuigi seni pole olnud ravimeid maksarasva vähendamiseks või ennetamiseks, on teada, et kaalulangus ja madala rasvasisaldusega dieedid võivad seisundit leevendada, vähendades põletikku ja rasva hulka maksas.

Ajapiiranguga söömist on reklaamitud kui võimalikku alternatiivset kaalulangusstrateegiat kalorite vähendamisele. Kuigi varasemad uuringud on seostanud ajapiiranguga söömist kaalulangusega, on selle laiemat kasu inimeste tervisele uuritud vähem.

Uuringus “Ajapiiranguga söömise mõju mittealkohoolsele rasvmaksahaigusele” järgiti 88 rasvunud ja mittealkohoolse rasvmaksahaigusega osalejat juhuslikult kas aja- või kaloripiiranguga dieedil. Mõlemad rühmad pidid järgima sama kalorite piirangut, kuid ajapiiranguga rühm pidi sööma ainult ajavahemikus 8–16.

Maksa triglütseriidide tase vähenes mõlemas rühmas: ajapiiranguga rühmas 8,3% ja ainult kaloripiiranguga rühmas 8,1% poole aasta jooksul. 12-kuulise hindamise järel vähenes triglütseriidide tase ajapiiranguga rühmas 6,9% ja kaloripiiranguga rühmas 7,9%. Lisaks vähenesid mõlemas rühmas maksa jäikus, kehakaal ja metaboolsed riskifaktorid oluliselt.

Teadlased järeldavad, et ajapiiranguga toitumisrežiimist ei tulene täiendavat kasu – oluline kasu tuleneb siiski kalorite piiramisest.

Uuring, mille viisid läbi Hiina Southern Medical University ja New Orleansi Tulane’i ülikooli teadlased, avaldati ajakirjas JAMA Network Open.

Vaata ka:

euroopa liit

Komisjonid keskenduvad avalikul istungil Eesti huvidele Euroopa Liidu järgmises eelarves

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon ja rahanduskomisjon arutavad täna kell 13.30 algaval avalikul istungil, millised

90523589 2910115582368687 8203878982697877504 o

Eile toimus 6 liiklusõnnetust, neist 2 tõukerattaga. Juhtimiselt kõrvaldati 16 alkoholi või narko tarvitamistunnustega sõidukijuhti.

Liiklusõnnetused 26.05.2024 kella 11.09 ajal juhtus liiklusõnnetus Rakvere linnas Laada tn 6a juures, kus 28-aastane