Reede , 9 juuni 2023
Erakorralised uudised

15 huvitavat fakti norskamisest

Kas su elukaaslane või toanaaber norskab ja ei lase sul magada? Need 15 huvitavat fakti norskamisest aitavad sul ta muret paremini mõista ja loodetavasti ei aja sa teda enam magamistoast välja.

1. MEHED NORSKAVAD SAGEDAMINI KUI NAISED.

Uuringud on näidanud, et ligi 50% täiskasvanud meestest norskavad regulaarselt, aga ainult umbes 25% naistest. Seega pead tõenäoliselt unetuse all kannatama pigem siis, kui jagad magamistuba mehega.

2. KAS LAPSED NORSKAVAD?

Jah, kuigi mitte nii sageli kui täiskasvanud. Uuringud näitavad, et umbes 10% lastest norskavad. Nende norskamine ei ole küll nii vali ja on seepärast ka vähem häiriv.

3. RASEDAD NAISED NORSKAVAD ROHKEM.

Jah, rasedad naised norskavad tõenäoliselt rohkem. Hea uudis on see, et kui rasedus on möödas, taastub tõenäoliselt ka nende tavaline norskamise sagedus.

4. ALKOHOL VÕIB NORSKAMA PANNA.

Nagu liigne joomine ei tekitaks veel küllalt probleeme! Aga tõsi see on. Alkohol lõdvestab lihaseid, sealhulgas keelelihaseid, mis võib tekitada osalise takistuse ja see närvesööv heli ei lasegi sul öösel magada.

5. ÜLEKAAL VÕIB NORSKAMA PANNA.

Kas kõik ülekaalulised norskavad? Muidugi mitte. Uuringud näitavad siiski, et liigne rasv teatavates kehapiirkondades suurendab norskamise tõenäosust.

6. NORSKAMINE ON PÄRITAV.

Kas tõesti? On küll. See ei tähenda muidugi, et kui üks su vanematest norskab, siis hakkad ka sina automaatselt norskama. Aga ligi kahe kolmandiku norskajate korral on see perekonnast päritud. See võib kuidagi olla seotud sarnase eluviisiga.

7. 95% NORSKAJATEST HÄIRIVAD OMA PERELIIKMEID.

Nii see on, et kui sina norskad, võid peaaegu kindel olla, et su öised häälitsused häirivad su peret. Eriti häirid oma elukaaslast, aga sageli ka teises toas magavaid muid pereliikmeid. Eriti siis, kui norskad väga valjult.

8. KAS NORSKAMINE ON OHTLIK?

Kahjuks jah. Norskamist põhjustab sageli uneapnoe. See on juba iseenesest küllalt ebameeldiv, aga põhjustab ka teisi tervisehäireid. Ravimata uneapnoega inimestel on 3–5 korda tõenäolisemalt südame-veresoonkonna haigusi ja neil võib kolm korda tõenäolisemalt liiklusõnnetusi juhtuda.

9. NORSKAMINE VÕIB OLLA VÄGA-VÄGA VALI.

Ekspertide sõnul võib norskamise helitugevus olla 60–90 dB. Kui see ei ütle sulle suurt midagi, siis 60 dB vastab umbes restoranis vestlemise helitugevusele, aga 90 dB on võrreldav muruniiduki või mootorratta müraga. Pealegi alla kümne meetri kauguselt. See on päris valju!

10. KAS NORSKAMIST SAAB RAVIDA?

Enamasti mitte täiesti. Seda saab siiski lihtsalt leevendada. Kuidas oleks operatsiooniga? Muidugi tehakse operatsioone hingamisteede laiendamiseks. Sellel võib siiski olla soovimatuid kõrvalmõjusid ning seepärast seda eriti ei kasutata ja soovitatakse ainult väga erilistel juhtudel.

11. NORSKAMINE VÕIB TEHA HAIGET SU ELUKAASLASELE VÕI TOANAABRILE.

Norskamine pole naljaasi. Peale norskaja enda riskide võib see oluliselt mõjuda ka tema kaaslastele. Norskajate kaaslased magavad öösel sageli vaid 3–5 tundi ja seetõttu käivad mitmesuguste tervisemuredega sagedamini arsti juures.

12. KAS NORSKAMINE VÕID AIDATA SU ELUKAASLASEL VÕI TOANAABRIL PAREMINI MAGADA?

Jah, teatavatel juhtudel võib tõesti, sest see rahustab kuulajaid. See on nagu nn valge müra või kliimaseadme heli. Paraku on enamiku elukaaslaste ja toanaabrite jaoks norskamine lihtsalt tõeline põrgu.

13. EAKAD NORSKAVAD TÕENÄOLISEMALT.

Rääkisime juba, et igas vanuses inimesed (sh lapsed) võivad norsata, aga vananedes on see tõenäolisem. Seda põhjustavad kehakaalu tõus ja lihaste toonuse halvenemine.

14. MUUSIKARIISTA MÄNGIMINE VÕIB AIDATA NORSKAMIST VÄHENDADA.

Näiteks võib proovida Austraalia didgeridoo’d. Kuidas? See tugevdab lihaseid, mille lõtvus võib norskamist põhjustada. See võib olla abiks ka norskaja elukaaslasele. Kuidas? Norskaja ärkab kindlasti üles, kui sa öösel didgeridoo’d mängid.

15. KUULSUSED NORSKAVAD KA!

Loomulikult! Nad on ju ka ainult inimesed. Kas soovid näiteid? Üks kõigi aegade parimaid jalgpallureid ja viimase aastakümne suurimaid sporditähti Lionel Messi. Kunagine USA president Teddy Roosevelt oli ka teatavasti kõva norskaja. Samuti ka silmapaistev rokklaulja Marilyn Manson.

allikas: dormeo.ee

Vaata ka:

Isa leidis šokeeriva kirja oma kadunult pojalt. See, mis oli kirjas, on iga lapsevanema õudusunenägu

Miski ei ole hullem, kui koju tulles avastada, et Sinu alaealine laps on kodust ära …