kohus

Kohus mõistis süüdi abistatud enesetapu teenust pakkunud mehe

Kohus mõistis süüdi abistatud enesetapu teenust pakkunud mehe

Tartu Maakohus mõistis Paul Tammerti süüdi tegevusloata ja keelatud majandustegevuses, mis on toime pandud tervishoiuteenusega seotud tegevusalal ning määras talle karistuseks ühe aasta vangistust.

Karistust ei pöörata täitmisele, kui P. Tammert ei pane kaheaastase katseaja jooksul toime uut kuritegu ning täidab talle kriminaalhooldusega kaasnevaid nõudeid. 

Lisaks otsustas kohus konfiskeerida P. Tammertilt riigituludesse kuriteoga saadud tulu 5000 eurot ja hävitada temalt ära võetud abistatud enesetapu seade koos selle juurde kuuluvaga.

P. Tammert peab tasuma menetluskulud summas 1405 eurot.

P. Tammertit süüdistatakse selles, et ta ehitas seadme, millega on inimesel võimalik endalt elu võtta. Süüdistuse kohaselt rentis ta seadet enda äranägemise järgi vähemalt kolmel korral inimestele, kellest kaks seadme kasutamise tagajärjel surid, kuid kolmanda puhul jäi protsess pooleli, kuna seadmes sai gaas otsa.

Kohtu hinnangul on P.  Tammerti käitumisviis ühiskonnas laiemas plaanis ülimalt ohtlik, kuna võib jätta inimestele petliku mulje, et tegemist on millegi kangelaslikuga, kui aidatakse inimestel siit ilmast lahkuda. Tegelikkuses on eesmärgiks hoopiski teenida sellega ebaseaduslikul viisil raha ehk saada kasu, pakkumata vastu nõutaval tasemel teenust, taotlemata vastaval tegevusalal tegutsemiseks nõutavat luba.  Kui P. Tammerti teenust jaatada, siis võib varsti igaüks hakata mööda Eestit ringi käima enda valmistatud heelumipõhise gaasiaparaadiga või mõne muu isetehtud aparaadiga, mille eesmärk on aidata inimestel siit ilmast lahkuda.

Otsus ei ole jõustunud.

Räägib Lõuna ringkonnaprokuratuuri prokurör Kairi Kaldoja:

Esimese astme kohtuotsusega on riik kinnitanud, et elu lõpetava teenuse pakkumine ei ole Eestis seaduslik. Mul on väga kahju, et kaks inimest ei leidnud siit ilmast lahkumiseks väärikamat viisi.

Kohus kinnitas prokuratuuri seisukohta, et elu ja surma küsimused peavad olema selgelt reguleeritud ja riigil on kohustus inimelusid kaitsta mõnikord ka inimese enda eest. Tegevus, mis sekkub inimese organismi niivõrd intensiivselt, et võib lõppeda surmaga, peab olema reguleeritud, kontrollitud ja spetsialistide järelevalve all.

Kohus nõustus prokuratuuriga, et Paul Tammert osutas tervishoiuteenust ja sellest oli saanud tema püsiv majandustegevus. Kohus leidis, et selleks on vaja tegevusluba ning vastavat väljaõpet või haridust. Seetõttu nõustus kohus prokuratuuriga, et Paul Tammerti tegevus on Eestis keelatud.

Kohtu selgitused ja põhjendused otsuse kuulutamisel olid arusaadavad. Küll aga ei ole kohtuotsus jõustunud ega kohus põhjendusi kirjalikult esitanud, mistõttu on tõenäoline, et peame ootama, mis sellest vaidlusest järgmistes kohtuastmetes saab. Et aga seesuguseid vaidlusi tulevikus vältida, on tarvis laiapõhjalist diskussiooni elu väärika lõpu teemadel. On vaja selgeid ühiskondlikke kokkuleppeid, milliseid õigusi kellelegi anda tahame ja kelle hoolde oleme valmis enda elu üle otsustamise andma. Riigi ülesanne on tagada, et need otsustused oleksid teadlikud, asjatundlikud ja usaldusväärsed.

Vaata ka:

Taistund Kelly Sildaru 21.05.24

Eksklusiivintervjuu saates “Täistund”:  Tõnis ja Henry Sildaru avavad esmakordselt oma vaadet peretülist

Täna õhtul räägivad Henry ja Tõnis Sildaru Kanal 2 saates “Täistund” esmakordselt kaamerate ees oma

www.minuaeg.com

5 Head Enesetunde Nõuannet Murtud Südame Viivitamatuks Terveks Ravimiseks

Anna Endale Aega ja Ruumi Võta endale aega, et oma tundeid läbi töötada. Luba endal