Väliskomisjonide juhid mõistavad hukka antisemiitliku ja moslemivastase vägivalla kasvu
Väliskomisjonide esimehed 21 riigist ja Euroopa Parlamendist tegid täna ühisavalduse, kus mõistavad hukka antisemiitliku ja moslemivastase vägivalla murettekitava kasvu, mis on järgnenud Hamasi rünnakule Iisraelis.
„Meie, oma riikide parlamentide väliskomisjonide esimehed, mõistame hukka vihkamise ja vägivalla järsu kasvu, mis on tabanud meie riike ja kogu maailma pärast Hamasi kohutavat rünnakut Iisraeli vastu 7. oktoobril. Oleme tunnistajaks antisemiitliku ja moslemivastase fanatismi ja vägivalla murettekitavale kasvule, mis väljendub vihaavalduste kujul internetis, sõnalistes rünnakutes, vandalismis, holokausti mälestusmärkide ja kalmistute rüvetamises, hirmutamises, tapmisähvardustes ja füüsilistes rünnakutes,“ märgivad komisjonide juhid.
Avalduses juhitakse tähelepanu, et antisemiitlike vihakuritegude uurimine New Yorgis ja Londonis on viimase kuu jooksul eelmise aastaga võrreldes kolmekordistunud ning näiteks Prantsusmaal registreeriti rünnakule järgnenud kuu jooksul 1040 antisemiitlikku intsidenti. Juudi ja moslemi kogukondade organisatsioonid on teatanud intsidentidest paljudes riikides ning juudid ja moslemid, keda võib kergesti ära tunda, on sattunud teistega võrreldes palju suurema hulga rünnakute alla, märgitakse avalduses.
„Selliste asjadega ei tohi leppida. Nagu Euroopa Komisjon on öelnud, ei tohiks keegi elada diskrimineerimise või vägivalla hirmus oma usu või identiteedi tõttu. Kutsume oma valitsusi üles intensiivistama kõikvõimalikke jõupingutusi juudi ja moslemi kogukondade kaitsmiseks, mõistma need kuriteod hukka kohe, kui need toimuvad, ning rakendama oma riiklikke strateegiaid, et võidelda fanatismi ja vihkamise tumeda hoovuse vastu,“ ütlevad väliskomisjonide juhid ühisavalduses.
Avaldusega on ühinenud Ameerika Ühendriikide, Armeenia, Austria, Belgia, Bulgaaria, Eesti, Hispaania, Horvaatia, Iirimaa, Itaalia, Leedu, Läti, Moldova, Norra, Prantsusmaa, Rootsi, Taani, Tšehhi, Ukraina, Ungari, Ühendkuningriigi ja Euroopa Parlamendi väliskomisjoni juhid. Eestist kirjutas avaldusele alla Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson.