Tervisekassa on väljendanud soovi lõpetada Kuressaare haiglas südamestimulaatorite paigaldamise toetamine, viidates 2021–2022 aastatel ilmnenud patsientide komplikatsioonidele, mis nende hinnangul kujutavad endast ohtu. Kuressaare haigla ei ole aga nõus esitatud väidetega.
Saaremaa elanike seas, kellel on südamestimulaator – seade, mis sarnaneb väikesele metallist tabletile ja mida on viimastel aastatel Kuressaare haiglas paigaldatud, on ligikaudu 300 inimest. Tervisekassa soovib Eesti Kardioloogide Seltsi ettepanekul peatada alates 1. aprillist Kuressaares südamestimulaatorite paigaldamise, põhjendades seda 2021–2022 läbiviidud auditis tuvastatud tavapärasest kõrgema komplikatsioonide määraga.
Eesti Kardioloogide Seltsi president Märt Elmet selgitab, et audit viidi läbi töö kvaliteedi hindamiseks, kuid mure südamestimulaatorite paigaldamise pärast on kestnud juba mitu aastat. Vaatamata läbirääkimistele ja koostööpakkumistele Kuressaare haiglaga, on patsientide pöördumised peamiselt Põhja-Eesti Regionaalhaiglasse jätkunud, mis on kujundanud seltsi seisukoha Saaremaa elanikele kvaliteetse ravi tagamise osas.
Kuressaare haigla ravijuht Edward Laane toob välja, et tüsistuste protsent on 12,5, kuid tegelik tüsistuste arv oli viiel patsiendil, mis olid kerged või mõõdukad. Ta usub, et Kuressaare haigla tüsistuste protsent on sarnane teiste asutustega, mis tegelevad kardiostimulaatorite vahetamise või paigaldamisega.
Laane sõnul ei mainitud auditis, et Kuressaare haiglas peaks südamestimulaatorite paigaldamine lõppema. Antud soovitused keskendusid koduläheduse printsiibile, kaugloetavatele kardiostimulaatoritele ja patsiendi õigusele pöörduda tervisekvaliteedi komisjoni poole, kui tüsistusi esineb.
Alates 2023. aastast, pärast auditi läbiviimist, on Kuressaare haiglas paigaldatud kokku 84 südamestimulaatorit ilma tüsistusteta.
Terviseminister Riina Sikkut märkis, et kui ekspertide tasandil jõutakse kokkuleppele, on protseduuride jätkamine võimalik. Kui kokkulepet ei saavutata, ei ole ministritel võimalik otsustada riskantsete protseduuride jätkamise üle patsientide jaoks.