Teisipäev , 27 veebruar 2024
Erakorralised uudised
ksenia yakovleva YT6COuf1gY0 unsplash

Tervisekassa uuendused 2024: Laienenud ravivalikud ja soodusravimite lisandumine

Alates järgmisest aastast ( 2024 ) hakkab Tervisekassa toetama mitmeid uusi haigla- ja retseptiravimeid. See võimaldab arstidel laiendada olemasolevate ravimite kasutamist uute näidustuste jaoks ja suurendab ravivõimalusi rohkematele patsientidele. 2024. aastaks on Tervisekassa haigla- ja retseptiravimite eelarve hinnanguliselt 310 miljonit eurot.

Ravivalikute laienemine hõlmab mitmeid haigusi, sealhulgas migreeni, hulgiskleroosi, trombotsütopeeniat, astmat, atoopilist dermatiiti, Mitte-Hodgkini lümfoomi, südamepuudulikkust, kroonilist neeruhaigust, kasvuhormooni puudulikkust ning polüüpidega nina- ja ninakõrvalkoobaste põletikku, samuti erinevate vähitüüpide ravivõimalusi.

Tervisekassa hakkab muuhulgas hüvitama kroonilise migreeni bioloogilist ravimit Ajovy. See uuendus mõjutab sadu patsiente, nõudes eelarvest 200 000 eurot aastas. Tartu Ülikooli Kliinikumi närvikliiniku juhataja ja neuroloog Pille Taba sõnul on krooniline migreen üks elukvaliteeti enim mõjutavaid neuroloogilisi haigusi. Ajovy kasutamine tähendab patsiendile vaid ühte nahaalust süsti kuus, mis on oluliselt mugavam kui varasemad ravimeetodid.

Samuti lisandub Tervisekassa loetellu haiglaravim Naglazyme Maroteaux Lamy sündroomi, haruldase ainevahetushaiguse, raviks. Eestis on teadaolevalt üks laps, kes seda ravi vajab, ning selle aastane maksumus on ligikaudu 300 000 eurot.

Uuel aastal paranevad ravivõimalused ka erinevat tüüpi vähiga patsientide jaoks, sh eesnäärme-, kopsu-, rinna-, ja emakakaelavähiga patsientidele. Lisaks hakatakse rahastama immuunravi mitmete kaugelearenenud pahaloomuliste kasvajate korral, mis läheb Tervisekassale maksma 7,5 miljonit eurot.

Astma raviks lisandub uus toimeaine tesepelumab, mis on esimene täiendav bioloogiline ravivõimalus mitte-T2 tüüpi raske astmaga patsientidele. Hinnanguliselt vajab seda ravimit 33 patsienti.

Tervisekassa toetab ka uut toimeainet tsidofoviiri, mida kasutatakse vereloome tüvirakkude siirdamise järgsete viirusinfektsioonide ravivalikuna, ja finerenooni kroonilise neeruhaiguse raviks, samuti avatrombopaagi trombotsütopeenia raviks.

Lisaks muudetakse kladribiini rahastamise tingimusi hulgiskleroosi ravis, pakkudes paindlikumaid ravivõimalusi.

Tervisekassa laiendab ka kasvuhormooni puudulikkuse raviks mõeldud somatropiini sisaldavate ravimpreparaatide soodustingimusi, hüvitades neid ravimeid maksimaalse soodusmääraga nii lastele kui täiskasvanutele.

Aasta alguses laienevad ka olemasolevate ravimite hüvitamise tingimused südamepuudulikkuse korral. Ravimit Entresto hakatakse hüvitama lisaks täiskasvanutele ka lastele ning dapagliflosiin on edaspidi hüvitatav südamepuudulikkuse näidustusel sõltumata vasaku vatsakese väljutusfraktsiooni näitajast.

Tervisekassa töötab ka bioloogiliste ravimite ületoomisega haiglatest apteegivõrku ning lihtsustab nende ravimite väljakirjutamise tingimusi, eesmärgiga tagada mugavam kättesaadavus patsientidele. Ühe sellise muudatusena saab jaanuarist apteegivõrgust kättesaadavaks toimeaine dupilumab, mis parandab ravimi kättesaadavust atoopilise dermatiidi ja raske astmaga patsientidel. Lisaks hüvitatakse see ravim 100-protsendilise soodusmääraga patsientidele, kellel on polüüpidega nina ja ninakõrvalurgete põletik. See muudatus mõjutab paarisaja patsiendi ravi ja toob esimesel aastal Tervisekassale lisakulu umbes 80 500 eurot.

Need uuendused on osa Tervisekassa pidevast pingutusest parandada ja laiendada ravi kättesaadavust ning kvaliteeti Eestis, pakkudes patsientidele paremaid ja efektiivsemaid ravivõimalusi.

Allikas. Tervisekassa


Vaata ka:

candles g6b8e1541a 640

Tartus veekeskuses toimunud õnnetuses hukkus meesterahvas

Reedel sai häirekeskus teate, et Tartu veekeskuses läks eakas mees uppumisohtu ja vajas elustamist. Täna

janar keel

Elades varjus, mida heidavad hirm, ahastus, kibestumine ja vihast tulvil südamed…

Elades varjus, mida heidavad hirm, ahastus, kibestumine ja vihast tulvil südamed, avastame end tihtilugu tõdemuse

error: Sisu on kaitstud!