Transpordiamet viis nelja nädala vältel Harjumaal läbi tihendatud sõiduõiguste ehk piletikontrolli kontrolli, kus igapäevaselt oli väljas kaks patrulli. Ajaperioodil 23. oktoober kuni 19. november kontrolliti kokku 578 bussis 8675 sõitjat.
„Tuvastasime 223 piletita sõitjat, kellest enamus olid õpilased, mõned ükskikud muud tasuta sõiduõigusega isikuid ning 27 sõitjat, kes ei olnud pileti eest maksnud või petsid sõidusoodustustega,“ ütles Transpordiameti veonduse järelevalve osakonna juhataja Karl Tiitson. „Samuti oli suur probleem bussijuhtide keeleoskusega, kes ei osanud või ei tahtnud kontrolöridega eesti keeles suhelda.“
Piletita sõitjate osas viidi läbi 20 lühimenetlust ja alustati 7 väärteomenetlust, kus oli kahtlus, et bussijuht on piletiraha omandanud. Kuigi Transpordiamet teeb igakuiselt väiksemas mahus piletikontrolli, sooviti saada paremat ülevaadet peamistest piletite ostu probleemidest. Samuti, kas meie kontrollide nähtavus mõjutab ka üldist seaduskuulekust ehk kas see kajastub tavapärasest suuremas reisijate arvus või siis piletulus.
„Pileti mitteostmisel ongi kaks peamist tagajärge – suurem dotatsiooni vajadus ning ebakorrektne statistika, mis on korraldajale abiks liinide kujundamisel,“ selgitas Tiitson. „Kontrolliti ligi 15% igakuisest sõitjate arvust. Kokku oli piletiraha maksma pidavate piletita sõitjate arv alla 1% kontrollitutest ja kõigi piletita sõitjate arv 3% kontrollitud sõitjatest. Piletita sõitmine ei ole seal, kus sisenemine toimub esiuksest, suureks probleemiks.“
Sõidusoodustusega või tasuta sõiduõigusega reisijatel tuleb seda tõendada asjakohase dokumendiga või siis osta pilet raha eest. Lisaks tuleb oma sõit ka ühiskaardiga valideerida või küsida bussijuhi käest paberpilet. Kui osta pilet bussijuhilt, siis tuleb jälgida, et ta müüb õige pileti, mis välistab võimalused bussijuhil raha omastada. Bussijuhid peavad hoolsamalt suhtuma oma kohustustesse müüa pileteid ja jälgima sõidusoodustuste kasutamist.
Piletite sõidu puhul paistavad soodustusega isikute seas silma õpilased, kes unustavad valideerida ühiskaarte või ei teagi, et bussijuhi käest on võimalik küsida ka paberpilet. Lapsevanemad peaksid õpetama oma lapsi ühistransporti kasutama ja tuletama meelde, et oma sõit tuleb registreerida ühiskaardiga (või õpilaspiletiga, millel on see võimalus) või küsida bussijuhi käest paberpilet.