Täiendus 16.09.2024 – Suure-Lähtru lapsetapmises süüdistatav jääb vahi alla
Pärnu maakohus otsustas anda kohtu alla Suure-Lähtrus surnuna leitud vastsündinu ema.
Prokurör esitas taotluse süüdistatava vahistamiseks, põhjendades seda kriminaalmenetlusest kõrvalehoidmise ohuga, mis on endiselt olemas.
Süüdistatav ei nõustunud prokuröri seisukohaga. Ta väitis, et pärast Eestist lahkumist on teda aidanud mitmed spetsialistid, sealhulgas psühhiaatrid. Naine selgitas kohtule, et märtsis ei hoidnud ta kriminaalmenetlusest kõrvale, vaid suhtles politseiga ja andis teada, et naaseb.
Ta soovis praegu olla prokuröri ja kohtu jaoks kergesti kättesaadav, olla oma pereringis ja korraldada lapse matmine.
Kaitsja rõhutas, et süüdistatav on saanud traumaatilise kogemuse Maroko vanglas ja vajab aega järele mõtlemiseks. Ta märkis, et naise otsus Eestist lahkuda oli seotud delikaatsete põhjustega, mis on nüüdseks muutunud, ja tal puudub kehtiv reisidokument. Lisaks ei ole süüdistatav saanud üle aasta tööl käia ega oma rahalisi vahendeid Eestist lahkumiseks. Kaitsja arvates on vahistamine põhjendamatu, kuna naine vajab peretoetust ja saaks kodus paremini kohtumenetluseks valmistuda.
Kohus leidis, et praegused asjaolud, mis õigustasid süüdistatava vahistamist kohtueelses menetluses, püsivad endiselt. Kohus märkis, et kaitsja ja süüdistatava väide, et süüdistatav ei hoidnud veebruaris-märtsis kriminaalmenetlusest kõrvale, on ümber lükatud kehtivate vahistamismäärustega. Süüdistatav ise ei ole teadlik oma käitumise ebaõigsusest ega ole andnud piisavalt põhjendusi, miks tema käitumine võiks olla nüüd teisiti.
Kohus märkis, et kaitsja ei ole esitanud uusi põhjuseid, mis muudaksid süüdistatava vahistamise mitte vältimatuks. Eelnevalt on kohtule juba teada, et süüdistatav oli enne Eestist lahkumist saanud peretoetust. Samuti ei esitatud tõendeid süüdistatava rahalisest olukorrast veebruaris ega praegu. Samuti ei takistanud kehtiva reisidokumendi puudumine Eestist lahkumist.
Süüdistatava väide, et vahistamine takistab lapse matmise korraldamist, ei ole asjakohane, kuna sama olukord esines ka veebruaris, kuid ei takistanud teda Eestist lahkumast.
Kohus leidis, et süüdistatava käitumine enne vahistamist näitas kriminaalmenetlusest kõrvalehoidmist. Kohtule esitatud argumendid ei lükka ümber põhjendatud kahtlust, et süüdistatav võib jätkuvalt kriminaalmenetlusest kõrvale hoida. Kergemad tõkendite vormid, nagu elukohast lahkumise keeld, ei välista kriminaalmenetlusest kõrvalehoidmist.
- veebruaril leidis Suure-Lähtrul taluhoovis pererahva koer surnud vastsündinu. Politsei käivitas ulatusliku otsingu ema leidmiseks. Peale ema tuvastamist selgus, et naine oli sõitnud Marokosse, kus ta märtsi alguses vahistati. Juuli lõpus toodi naine Marokost Eestisse.
- septembril esitas prokuratuur 31-aastasele naisele süüdistuse oma lapse tapmises ja laibarüvetamises, kelle surnukeha leiti Suure-Lähtru külast 5. veebruaril.
Täiendus 13.09.2024
Kairi Kuusemaa (31) kriminaalasjas toimus täna reedel eelistung, mille käigus määrati edasise protsessi suund. Sügisel selgub kohtusaalis, mis täpselt juhtus vaikses talus ja kuidas sündmuste jada viis imiku surmani. Kuusemaa sõnab: “Mul on hingel palju, mida rääkida.”
Eelistung viidi läbi videokõne teel, ilma et ükski osapool oleks istungisaali ilmunud. Istungil osalesid kohtunik, istungisekretär, Lääne ringkonnaprokuratuuri vanemprokurör Eliisa Sommer, süüdistatav Kairi Kuusemaa ja tema kaitsja Robert Sarv. Samuti jälgisid istungit ajakirjanikud. Kuusemaa viibib hetkel vahi all.
Istungi alguses keskenduti peamiselt tõenditele. Sommer märkis, et mitmed Sarve esitatud tõendid tuleks kohtulikust uurimisest välja jätta, kuna need pole tema sõnul asjakohased, usaldusväärsed ega kontrollitavad. Sarv vaidles vastu, väites, et tõendid on usaldusväärsed ja kontrollitavad.
Pikemalt arutleti erinevate juriidiliste nüansside üle, mis ei puudutanud otseselt juhtumi sisulisi asjaolusid. Kuusemaa ise oli suurema osa ajast vait, aeg-ajalt pühkides silmanurgast pisaraid.
Arutelust võis aimata, et kohtupidamine toimub osaliselt kinniste uste taga. Lisaks astuvad kohtusaalis tunnistajateks mitmed isikud, ning põhjalikult arutatakse meditsiinilisi teemasid, mis on seotud rasedusega.
Täiendus 11.09.2024
Kaitsjate katse vabastada imiku tapmises süüdistatav ema vahi alt ja asetada ta elektroonilise järelevalve alla ebaõnnestus taas.
Tallinna ringkonnakohus ei muutnud madalama astme kohtu otsust, jättes naise jätkuvalt vahi alla. Kairi teine kaitsja, Janar Urres, kaebas otsuse edasi, kuid ringkonnakohus leidis, et maakohtu otsus oli õigesti tehtud ja muudatused ei ole põhjendatud.
„Sarnaselt maakohtule arvab ringkonnakohus, et menetlusest kõrvale hoidumise oht on liiga suur,“ selgitas Tallinna ringkonnakohtu pressiesindaja Maria Joost. „See põhineb asjaolul, et kohtute hinnangul süüdistatav juba hoidis menetlusest kõrvale, lahkudes Eestist.“
03.09.2024
Prokuratuur esitas Suure-Lähtrust leitud vastsündinu surnukeha kriminaalasjas süüdistuse
Prokuratuur esitas 31-aastasele naisele süüdistuse 5. veebruaril Suure-Lähtru külast leitud vastsündinu surnukeha kriminaalasjas oma lapse tapmises ja laibarüvetamises.
Lääne ringkonnaprokuratuuri vanemprokuröri Eliisa Sommeri sõnul viitavad kriminaalmenetluses kogutud andmed, et 31-aastane naine, olles teadlik oma rasedusest sünnitas iseseisvalt elusa ja ajalise poisslapse.
„Süüdistuse kohaselt põhjustas 31-aastane naine pärast lapse sünnitamist vastsündinule enda tegevusega surma, kui rebis nabanööri platsenta küljest ning sulges lapse õhuruumi. Lisaks tekitas 31-aastane naine süüdistuse järgi lapsele pindmisi nahavigastusi pea piirkonnas, kehal, jalgadel ja kätel,“ sõnas Lääne vanemprokurör Eliisa Sommer.
„Prokuratuur süüdistab 31-aastast naist laibarüvetamises, mis süüdistuse järgi seisnes selles, et naine ei matnud vastsündinu surnukeha üldtunnustatud kommete järgi, vaid viis alasti surnukeha põllule, kust selle leidis 5. veebruari ennelõunal sama küla majapidamisest pärit koer,“ rääkis vanemprokurör ning lisas, et kohtueelse menetluse käigus tuvastatud tõendid viitavad, et naine ei teavitanud kedagi lapse surmast.
Kohtueelse menetluse viis läbi Lääne prefektuur.
Politsei on DNA alusel kindlaks teinud 5. veebruaril Lääne-Nigula vallas surnuna leitud vastsündinud poisslapse ema, kes peeti laupäeval Marokos kohalike politseinike poolt kinni.
Viimase viie nädala jooksul on politsei ja prokuratuur töötanud selle nimel, et teha kindlaks Suure-Lähtru külas surnuna leitud vastsündinu ema isik. „Käivitasime kohe pärast lapse leidmist maastikuotsingud, aga ka kõikvõimaliku muu info kogumise. Selle info kaudu jõudsime lapse võimaliku emani. Lapse surnukehalt võetud DNA abil tegime ekspertide abiga kindlaks, et beebi sünnitas 30-aastane naine, kes on viimastel nädalatel viibinud välismaal. Hea politseikoostöö tulemusel pidas Maroko politsei naise laupäeval kinni,“ kirjeldas Lääne prefekt Kaido Kõplas uurimise käiku.
Kõplas rõhutas, et suur osa tööst on uurimises veel ees. „Seni kuni me pole saanud naiselt ütlusi võtta, ei oska me ka öelda, mis nende traagiliste sündmusteni viis ja kas naine ise võib olla kuriteo ohver. Meie järgmine jõupingutus on lapse ema Eestisse toomine, mis eeldab Maroko riigilt väljaandmise otsust ning see võtab kindlasti veel aega. Sellepärast ei saa me praegu kaugeltki veel öelda, et juhtum oleks lahendatud,“ rõhutas Kõplas.
Lääne ringkonnaprokuratuuri vanemprokuröri Maarja Germanni sõnul tehakse tihedat koostööd Maroko politseiga, et naine tagasi kodumaale toimetada. „Meil on hea meel, et leidsime naise elusa ja tervena. Teeme tihedat koostööd selleks, et saaksime naise tagasi kodumaale, kus saame temaga vahetult vestelda,“ sõnab Germann. „See, et naine on leitud, on suur samm edasi käimasolevas menetluses, mis ei ole kaugeltki lõppenud. Kriminaalmenetlus, uurimaks mis täpsemalt naise ja lapsega juhtus, läheb edasi rutiinsemate tegevustega,“ sõnab vanemprokurör Maarja Germann ning lisab, et kõiki kogutud tõendeid analüüsitakse, veendumaks, et midagi ei ole jäänud märkamata.
„Täname politsei ja prokuratuuri poolt kõiki neid, kes on teinud meiega koostööd, jaganud teavet või andnud infokilde. Oleme teile väga tänulikud, sest see informatsioon andis meile võimaluse välistada või kinnitada erinevaid uurimisversioone,“ räägib Germann.
Juhtunu asjaolude selgitamiseks alustatud kriminaalmenetlust juhib Lääne ringkonnaprokuratuur. Hetkel toimub kuriteo uurimine lapse tapmist käsitleva karistusseadustiku paragrahvi alusel. Kriminaalmenetluse käigus võib kuriteo kvalifikatsioon muutuda olenevalt väljaselgitatud asjaoludest.
5. veebruaril kella 11.40 ajal sai politsei teate, et Läänemaal Lääne-Nigula vallas Suure-Lähtru külas leidis koer täpselt teadmata kohast vastsündinu surnukeha ja tõi selle elumaja juurde.
Uurimine algas laiaulatusliku maastikuotsinguga Suure-Lähtru piirkonnas, kus kasutati teenistuskoeri ja droone, kontrolliti hooneid ja territooriume. Politsei töötas läbi võimalikud videosalvestused, suhtles inimestega ja kaasas avalikkust. Suheldi arstide ja haiglatega, kus rasedus võis arvel olla või kuhu naine võis pöörduda sünnitusjärgse abi saamiseks. Kahjuks ei andnud need otsingud tulemust ning jätkus kriminaalpolitsei töö sündmuse lahendamiseks.
Lääne prefektuuri koostöös Põhja prefektuuri ja prokuratuuriga on kriminaalmenetluse algusest saadik kontrollinud kõikvõimalikke uurimisversioone, infokilde, et saada selgust selles, mis täpsemalt lapse ja tema emaga juhtus. Kogutud on ka hulgaliselt jälgi, et juhtunus selgust luua ning kaasatud on nii kohtuarst kui ka muud eksperdid. Politsei jätkab tööd kogutud tõenditega ning otsib neid ka juurde.