Monday , 11 November 2024
Erakorralised uudised
nutiseadmed

Nutiseadmed: mugav lahendus lapsevanemale, kuid ohtlik kõrvalmõju

Mugavuse nimel ohtu seades

Nutikad seadmed on meie igapäevaelu lahutamatu osa. Neid kasutatakse nii tööl, koolis kui ka vaba aja veetmiseks. Nutiseadmed on mugavad ja pakuvad palju võimalusi, kuid nende liigne kasutamine võib olla ohtlik, eriti lastele.

Paljud lapsevanemad annavad oma lastele nutiseadmed, et need oleksid vait ja ei segaks. See võib tunduda mugav lahendus, kuid tegelikult on see lapse arengule ohtlik.

Nutiseade pakub lapsele kiiret ja kergesti kättesaadavat meelelahutust. See võib vähendada lapse huvi ümbritseva maailma vastu ja takistada tal arendada oma loovust ja kujutlusvõimet. Nutiseadmete liigne kasutamine võib põhjustada ka probleeme füüsilise ja vaimse tervisega.

Nutiseade võib takistada arengut

Nutiseade võib takistada lapsel õppida oma ümbritsevat maailma. Nutiseadmes on kõik olemas: mängud, videod, muusika, raamatud. Laps ei pea pingutama, et midagi uut õppida, ta saab kõik lihtsalt ekraanilt. See võib aga pärssida lapse loomulikku uudishimu ja õppimisvõimet.

Nutiseade võib takistada lapsel arendada oma loovust ja kujutlusvõimet. Nutiseadmes on kõik valmis, laps ei pea midagi ise välja mõtlema. See võib aga piirata lapse loovust ja takistada tal näha maailma uutest vaatenurkadest.

Loe ka: Liiga palju nutiseadmeid kasutavad lapsed: milline on mõju tervisele?

Nutiseade võib kahjustada tervist

Nutiseade võib kahjustada lapse füüsilist ja vaimset tervist. Liigne nutiseadmete kasutamine võib põhjustada:

  • silmade väsimust
  • kehakaalu tõusu
  • unehäireid
  • keskendumisraskusi
  • käitumisprobleeme
  • vaimse tervise probleeme, näiteks depressiooni ja ärevushäireid

Kuidas nutiseadmete kasutamist piirata?

Kui soovite vältida, et teie laps muutuks nutisõltlaseks, on oluline piirata tema nutiseadmete kasutamist. Siin on mõned näpunäited:

  • Seadke lapsele nutiseadmete kasutamiseks kindlad reeglid. Näiteks võite määrata, kui palju aega laps päevas nutiseadet kasutada tohib.
  • Olete oma lapsele eeskujuks. Kui te ise kasutate nutiseadmeid liigselt, on tõenäolisem, et teie laps teeb seda ka.
  • Paku lapsele muid tegevusi. Veenduge, et teie lapsel oleks piisavalt võimalusi liikuda, mängida ja õppida.

Kui te olete mures oma lapse nutiseadmete kasutamise pärast, rääkige sellest oma lapsega ja perearstiga. Nad saavad anda teile nõu, kuidas nutiseadmete kasutamist ohutult piirata.

Vaata ka:

IQ

Madala IQ-ga inimeste 10 igapäevast harjumust

Madal IQ ei pruugi ilmtingimata väljenduda teatud kindlates igapäevastes harjumustes, kuna intellekt ja käitumine on

politsei

11.11.24 – Politsei- ja Piirivalveameti nädalavahetuse info

Möödunud nädalavahetusel registreeriti Politsei- ja Piirivalveametis 131 avaldust ja teadet kuritegudest. Nende hulgas oli 60