Tuesday , 28 September 2021
sugis

Teadlane teab: Mis on sügismasendus?

Sügis sümboliseerib sageli suvepäikese ja puhkuse lõppemist, töö ja koolikohustuste kasvu, talve tulekut ja nii edasi. Kuidas see kõik meid endid mõjutab, räägib TLÜ tervisekäitumise ja heaolu doktorant Merit Kudeviita.
Sügis sümboliseerib sageli suvepäikese ja puhkuse lõppemist, töö ja koolikohustuste kasvu, talve tulekut jne. Inimese füsioloogia on vaatamata urbaniseerumisele looduses toimuvate muudatustega sünkroniseeritud. Tsirkadiaantsüklile ehk ööpäeva tsüklile alluvad une-ärkveloleku rütm, kehatemperatuur, südame löögisagedus, hormoonide produktsioon ja paljud muud füsioloogilised protsessid. Näiteks melatoniin on neurohormoon, mille sekretsioon ajus paiknevast käbinäärmest on otseselt seotud silma võrkkestas olevate valgusretseptorite stimulatsiooniga. Teisisõnu mõjutab päikese valgus otseselt meie aju teatud hormoonide sünteesi ja vabanemist, mis omakorda reguleerivad une- ja ärkveloleku rütmi.

Seda arvesse võttes on aastaaja vaheldumisel, päevavalguse aja vähenemisel ilmne mõju meie enesetundele. Võrreldes kuldse suveperioodiga võib sügisene päevavalguse aja vähenemine tuua endaga kaasa energia taseme langust ja unevajaduse suurenemist, mida tihti kõnekeeles väljendatakse sügismasendusena. Masendust ehk meeleolu langust võib samas esineda igal aastaajal, kuid tuleb silmas pidada, et masendus ei ole depressiooni sünonüüm. Depressiooni korral on tegemist haigusliku seisundiga, mis vajab spetsialisti tähelepanu ja ravi.

Masenduse näol on aga tegemist meeleolu seisundiga, mis on inimesele omane reaktsioon negatiivse kogemisele. Uuringud näitavad, et nt polaaröö tingimustes esineb inimestel sesoonne meeleolu langus, mida nimetatakse ka talvekaamoseks. Selle põhjused on otseselt seotud päikesevalguse puudumise või vähenemisega. Aga isegi sellises keskkonnas kujuneb vaid vähestel kliiniline depressioon.
Kokkuvõtvalt võiks öelda, et aastaaegade vaheldumine vajab inimeselt head kohanemisvõimet ning energiataseme ja unevajaduse muutumine sellega kaasnevalt on normaalne reaktsioon. Soovitus oleks ikka tavapäraselt rahvatervislik üleskutse. Olla ka sügistalvisel ajal tegus ja viibida võimalikult palju värskes õhus päevavalguse käes. Selle puudumisel võib abi olla spetsiaalsetest valguslampidest.

Armsad sõbrad, võtkem sügisega toimuvad muutused avasüli vastu ja olgem mõistvad oma kehas toimuvate muudatustega.

Allikas. www-tlu.ee

Jaga

Vaata ka:

holding hands 1149411 640

Kui partnerid suudavad ületada teineteisele etteheidete tegemise spiraali ja ei lähe lahku, aga…

Kui partnerid suudavad ületada teineteisele etteheidete tegemise spiraali ja ei lähe lahku, siis ootab neid …

baby 1151345 640

Lugeja küsib: Mida teha kui astraalolendid lapsi ründavad?

Küsin arvamust. Mul on kummaline olukord oma vanima 5-aastase lapsega. Tal on praeguseks 4 korda …

charcuterie 338498 640

Liigsöömine, ülekaalulisus ja selle vaimsed põhjused

Ehkki esmapilgul võib tunduda, et ülekaalulisuse põhjuseks on liigsöömine, võib tegelik olukord olla mõnevõrra keerukam. …

kurb.minuaeg

Miks paarisuhted lagunevad üha sagedamini?

Tasakaalustamata paarisuhte kooshoidmine on täna palju raskem, kui see oli meile eelnevatel põlvkondadel. Meie vanemad …