Wednesday , 11 September 2024
Erakorralised uudised
sugis

Teadlane teab: Mis on sügismasendus?

Sügis sümboliseerib sageli suvepäikese ja puhkuse lõppemist, töö ja koolikohustuste kasvu, talve tulekut ja nii edasi. Kuidas see kõik meid endid mõjutab, räägib TLÜ tervisekäitumise ja heaolu doktorant Merit Kudeviita.

Sügis sümboliseerib sageli suvepäikese ja puhkuse lõppemist, töö ja koolikohustuste kasvu, talve tulekut jne. Inimese füsioloogia on vaatamata urbaniseerumisele looduses toimuvate muudatustega sünkroniseeritud. Tsirkadiaantsüklile ehk ööpäeva tsüklile alluvad une-ärkveloleku rütm, kehatemperatuur, südame löögisagedus, hormoonide produktsioon ja paljud muud füsioloogilised protsessid. Näiteks melatoniin on neurohormoon, mille sekretsioon ajus paiknevast käbinäärmest on otseselt seotud silma võrkkestas olevate valgusretseptorite stimulatsiooniga. Teisisõnu mõjutab päikese valgus otseselt meie aju teatud hormoonide sünteesi ja vabanemist, mis omakorda reguleerivad une- ja ärkveloleku rütmi.

Seda arvesse võttes on aastaaja vaheldumisel, päevavalguse aja vähenemisel ilmne mõju meie enesetundele. Võrreldes kuldse suveperioodiga võib sügisene päevavalguse aja vähenemine tuua endaga kaasa energia taseme langust ja unevajaduse suurenemist, mida tihti kõnekeeles väljendatakse sügismasendusena. Masendust ehk meeleolu langust võib samas esineda igal aastaajal, kuid tuleb silmas pidada, et masendus ei ole depressiooni sünonüüm. Depressiooni korral on tegemist haigusliku seisundiga, mis vajab spetsialisti tähelepanu ja ravi.

Masenduse näol on aga tegemist meeleolu seisundiga, mis on inimesele omane reaktsioon negatiivse kogemisele. Uuringud näitavad, et nt polaaröö tingimustes esineb inimestel sesoonne meeleolu langus, mida nimetatakse ka talvekaamoseks. Selle põhjused on otseselt seotud päikesevalguse puudumise või vähenemisega. Aga isegi sellises keskkonnas kujuneb vaid vähestel kliiniline depressioon.

Kokkuvõtvalt võiks öelda, et aastaaegade vaheldumine vajab inimeselt head kohanemisvõimet ning energiataseme ja unevajaduse muutumine sellega kaasnevalt on normaalne reaktsioon. Soovitus oleks ikka tavapäraselt rahvatervislik üleskutse. Olla ka sügistalvisel ajal tegus ja viibida võimalikult palju värskes õhus päevavalguse käes. Selle puudumisel võib abi olla spetsiaalsetest valguslampidest.

Armsad sõbrad, võtkem sügisega toimuvad muutused avasüli vastu ja olgem mõistvad oma kehas toimuvate muudatustega.

Allikas. www-tlu.ee

Vaata ka:

90523589 2910115582368687 8203878982697877504 o

08.09.2024 Ööpäeva liiklusinfo ja õnnetused

Eile registreeriti politseis 8 inimkannatanutega liiklusõnnetust, neist 2 tõukerattaga. Juhtimiselt kõrvaldati 36 alkoholi või narko

Giving birth to Life 1080x608 1

Nädala Sõnum: Esmaspäev 9.09 – Pühapäev 15.09.2024

Tere kõigile, Astume uude nädalasse, mis toob endaga kaasa uued võimalused ja väljakutsed. Alustage nädalat