Neljapäev , 28 märts 2024
49497308971 d3b08e3a94 k

Narkootiliste ja psühhotroopsete ainete nimekirja täiendati uue psühhoaktiivse ainega

Tänasest 03.03.2023 lisati Ravimiameti ettepanekul narkootiliste ja psühhotroopsete ainete I nimekirja uus psühhoaktiivne aine HHC.

Määruse muutmise eesmärk on piirata HHC laiemat levikut ja kättesaadavust, kuna see kujutab tõsist ohtu rahva tervisele. Ainega ei ole tehtud kliinilisi uuringuid ning selle farmakokineetilised ja farmakodünaamilised omadused ja toksikoloogiline profiil on teadmata. Samuti ei ole enamasti teada seda uut psühhoaktiivset ainet sisaldavate toodete päritolu, täpne koostis ja puhtuse aste.

Aine tarvitajal on muu hulgas tõsine oht üle doseerida, kuna nn ohutud manustamisdoosid ei ole teada. HHC lisamisega narkootiliste ja psühhotroopsete ainete I nimekirja piiratakse selle uue psühhoaktiivse aine käitlemist, muu hulgas ainet sisaldavate toodete sisse- ja väljavedu, müüki ja omamist.

  1. HHC; heksahüdrokannabinool, heksahüdro-CBN; 6a,7,8,9,10,10aheksahüdro-6,6,9-trimetüül-3- pentüül6H-dibenso[b,d]püraan-1-ool; 6,6,9- trimetüül-3-pentüül6a,7,8,9,10,10aheksahüdrobenso[c]kromeen1-ool
  2. HHC; hexahydrocannabinol; hexahydro-CBN; 6a,7,8,9,10,10ahexahydro6,6,9-trimethyl-3-pentyl6Hdibenzo[b,d]pyran-1-ol; 6,6,9- trimethyl-3-pentyl6a,7,8,9,10,10ahexahydrobenzo[c]chromen1-ol

HHC ehk heksahüdrokannabinool on poolsünteetiline kannabinoid, mida saab valmistada tetrahüdrokannabinoolist (THC; delta-9-THC-st), mis on kanepi põhiline toimeaine, või delta-8-THC-st, mis on poolsünteetiline kannabinoid. Lisaks on võimalik HHC-d valmistada sünteetiliselt. HHC-d esineb väikeses koguses looduslikult kanepitaimedes ning seetõttu võib selle liigitada ka fütokannabinoidiks. HHC farmakoloogia ja toksikoloogia kohta on vähe tõenduspõhist teavet. Aine toimet on uuritud ainult loomadel ning toime näib sarnane delta-9-THC-ga, mis kuulub Eestis narkootiliste ja psühhotroopsete ainete I nimekirja.

HHC ilmus Euroopa narkootikumide turule esmakordselt 2022. aasta sügisel ning selle Eestis turustamise vastu tuntakse huvi (nt e-sigareti vedelike koostises). HHC on erinevate kontrollimehhanismide alusel juba keelatud osades Euroopa Liidu liikmesriikides, sh Soomes ja Leedus ning veel mitmes riigis on aine keelustamise protsess alanud.

Inimesed ja ettevõtted, kelle valduses on HHC või seda sisaldavad tooted, peavad need tänasest viivitamatult andma üle Politsei- ja Piirivalveametile, sest nende omamine on edaspidi lubatud üksnes I nimekirja kuuluvate narkootiliste ja psühhotroopsete ainete käitlemise õigusega isikutel (nt Kohtuekspertiisi Instituut, narkoennetuse ja süütegude menetlemisega tegelevad riigiasutused, vastava loaga teadus- ja õppeasutused).

Uue kehtiva määrusega saad lähemalt tutvuda siin.

Ravimiamet Uudised

Vaata ka:

Ukraina

Ukrainas avati Eesti aukonsulaat

Täna, 27. märtsil avati Ukrainas Žõtomõri oblastis Eesti aukonsulaat, et tihendada Eesti ja Ukraina vahelist

taroskoop minuaeg.com

Taroskoop – Neljapäev 28 märts 2024

Vabandust, ma ei tahtnud solvata. Mul on hea meel teha horoskoobid kõikidele 12 tähemärgile. Jäär

error: Sisu on kaitstud!