>

Tervis

Südamekuu puhul toimub Riigikogus konverents ja tervisekontroll

Otseylekanded Riigikogu istungisaalis tunnuspilt

Konverentsil „Südamekuu: numbrid, mis murravad südame“ esineb tervitusega sotsiaalkomisjoni liige Eero Merilind ning seda saab jälgida veebi teel. Sotsiaalkomisjoni liige perearst Eero Merilindmärkis, et Südamekuu on hea ajend meelde tuletamaks, et ehkki ligi pooled Eesti surmadest on tingitud vereringeelundite haigustest, on vähemalt 80 protsenti südame-veresoonkonna haigustest ennetatavad. „Südame tervise hoidmisel on oluline pöörata tähelepanu sellele, …

Loe edasi »

Miks on alkohol erinevate inimeste jaoks erinevalt ohtlik? Kuidas sama promilli tase võib avaldada erinevaid mõjusid

alkohol

Alkohol on aine, millel on keerulised mõjud erinevatele inimestele. Tihti võib juhtuda, et kaks inimest, kes on tarbinud sama koguse alkoholi ja kellel on sama promillitaseme, tunnevad seda väga erinevalt. Üks võib olla jutuvestja ja “tunduda täiesti normaalsena”, samas kui teine võib kogeda tõsiseid tervisemuresid, mis võivad vajada haiglaravi. Miks …

Loe edasi »

Grillsüsi kui kemikaal: mida tootjad ja importijad teadma peavad?

grill

Kevade saabumise ja soojade ilmadega algab aktiivne grillihooaeg, mil suureneb grillsöe kasutamine. Grillsöe tootjad ja importijad peavad järgima kehtivaid nõudeid, kuna grillsüsi on kemikaal, mis tuleb Euroopa Liidus registreerida, kui selle tootmis- või impordimaht ületab 1 tonni aastas. Registreerimisprotsessi käigus kogutakse teave aine omaduste ja riskide kohta, et tagada nii …

Loe edasi »

Nakkushaiguste ülevaade (13. nädal): Grippi haigestumine on kerges languses

gripp

Ülemiste hingamisteede ägedate nakkuste ja gripi levik püsib stabiilsena. 13. nädalal registreeriti 94 COVID-19 juhtu (23 laboratoorselt kinnitatud ja epidemioloogilise-kliinilise seose alusel diagnoositud) ning 854 grippi haigestumist. Sentinel-seire andmetel olid peamisteks haigustekitajateks gripiviirused, moodustades 28,4% kõikidest positiivsetest proovidest, millele järgnes inimese metapneumoviirus (hMPV) 18,4%-ga. Muudest viirustest tuvastati RS-viirus (10,2%), rinoviirus …

Loe edasi »

Sääsehooaja algus: kuidas valmistuda ja vältida tüütuid hammustusi

saask

Eestis on alanud sääsehooaeg, mida soodustab soe ja päikeseline ilm. Loomaarsti Maare Mõtsküla sõnul on plusskraadid ja soojema õhu saabumine tähendanud selleks aastaks sääsehooaja ametlikku avamist. Kui õhutemperatuur ületab kümme kraadi, tulevad talvitunud täiskasvanud sääsed oma peidupaikadest välja, tuues esimesed sääsehäired ka sel nädalal. Mõtsküla selgitab, et talvituvad täiskasvanud sääsed, …

Loe edasi »

Karmen Joller: Arstide töö riigisüsteemis on sageli ebaefektiivne ja halvasti korraldatud

karmen joller

Sotsiaalministrikandidaat Karmen Joller tõdes, et arstide töö riiklikus tervishoiusüsteemis on sageli ebaefektiivne ja halvasti korraldatud, mistõttu paljud lahkuvad erameditsiini. Ta pakkus välja, et praegused saatekirjad tuleks asendada e-konsultatsioonidega, et hinnata patsientide murede tõsidust ja tagada, et kõige kiiremini vajavad abi jõuaksid eriarstile esimesena. “Terevisioonis” rääkides tunnistas Joller, et Eesti tervishoid …

Loe edasi »

Puugid on juba liikvel! On aeg end puukentsefaliidi vastu vaktsineerida

puuk

Eelmisel aastal haigestus Terviseameti andmetel puukentsefaliiti 138 inimest ning viimaste aastate soojad talved on haiguse levikut soodustanud. Puugid muutuvad aktiivseks varakevadel, mil temperatuur on püsivalt üle 5-7 kraadi. Kuivõrd ka tänavu oli pehme talv ning püsivad soojad pole enam kaugel, on praegu õige aeg end vähemalt puukentsefaliidi eest kaitsta ning …

Loe edasi »

Nakkushaiguste ülevaade: Gripiviiruse levik kasvas nädalaga 31%

gripp

Ülemiste hingamisteede ägedate nakkuste levik püsib stabiilsena. Samal ajal kui grippi haigestumine kasvas 31%, siis COVID-19sse haigestumus langes 29%. Üldine haigestumuse trend näitab langust, kui 9. nädalal registreeriti 196 COVID-19 juhtumit (37 laboratoorselt kinnitatud ja 159 epidemioloogilise-kliinilise seose alusel diagnoositud). Väikese haigestunute arvu tõttu ei ole haigestumuse trendide väljendamine vanuserühmade …

Loe edasi »

Digiregistratuuris esineb reedeti olukordi, kus juba broneeritud ajad on süsteemis ajutiselt nähtavad.

computer ga291939ea 640

Digiregistratuuris esineb reedeti olukordi, kus juba broneeritud ajad on süsteemis ajutiselt nähtavad. Kui kasutaja üritab sellist aega valida, kuvatakse veateade, mis teavitab, et soovitud aega pole võimalik broneerida, teatas tervisekassa. Tervisekassa digiregistratuuri tootejuhi Anett Pärsi sõnul aitab see vältida topelt-broneeringuid. Probleemi lahendamiseks on juba tehtud ja tehakse ka edaspidi täiendusi, …

Loe edasi »

Algatatud on avalik arutelu etanooli kui biotsiidi toimeaine kohta

etanool

Euroopa Kemikaaliameti (ECHA) poolt on algatatud avalik arutelu, et koguda teavet biotsiidi toimeaine etanooli kohta. Avalik arutelu on avatud kuni 28. aprill 2025. Arutelu eesmärgiks on otsustada, kas toimeaine etanool vastab biotsiidimääruse (edaspidi BPR) artikkel 5(2) tingimustele. Toimeaine etanool (CAS nr: 64-17-5, tooteliik 1, tooteliik 2 ja tooteliik 4): 1A- ja 1B-kategooria kantserogeen ning vastab BPR …

Loe edasi »