kiirabi

TERVISEAMET HOIATAB Kuumus kurnab ka täiesti terveid inimesi

TERVISEAMET HOIATAB Kuumus kurnab ka täiesti terveid inimesi

„Kuumus võib kurnav olla ka täiesti tervetele inimestele, eriti juhul, kui kuuma käes on vaja teha füüsiliselt pingutavat tööd,“ rääkis terviseameti nõunik Merilin Vernik. „Kõrge temperatuur, niiskus, tugev päikesekiirgus võivad põhjustada vedeliku ja soolade kaotust, ülekuumenemist, psüühika- ja vereringehäireid, infarktiohtu ja päikesepõletusi.“

Palavate ilmadega tuleb ettevaatlik olla eelkõige kroonilisi haigusi, näiteks kõrgvererõhutõbe ja südamehaigusi põdevatel inimestel. „Sageneda võivad südameatakid, tõuseb vererõhk. Veel ohustab kuumus kuni nelja-aastaseid lapsi ja üle 65-aastaseid täiskasvanuid, samuti ülekaalulisi,“ selgitas Vernik.




Äärmusliku kuumusega on Eesti oludes tegu siis, kui õhutemperatuur on suve tavapärasest keskmisest ööpäevasest temperatuurist oluliselt kõrgem (25° C ja üle) või õhutemperatuuri päeva maksimumid on 30° C ja rohkem kolme ning enama päeva jooksul. Sellega just praegu tegemist ongi.

Häirekeskusel rohkem kuumakõnesid

Häirekeskuse 112 teenuse juht Heiko Leesment ütles, et nädalavahetusel kasvas kõnede maht 972 kõne võrra võrreldes eelmise nädalavahetusega. Kokku vastati reedest pühapäevani häirekeskuses 9227 kõnele. Samuti kasvas sündmuste arv 411 võrra ning kokku oli sellel nädalavahetusel sündmusi 4298.

„Kuna liigne kuumus võib tingida erinevaid terviseprobleeme, eriti kroonilistel haigetel, siis päris täpselt ei saa me öelda, kui palju terviseprobleeme on seotud just kuumaga. Meile teadaolevalt oli sellel nädalavahetusel 51 kiirabiväljakutset, mille põhjustajaks oli kuumakahjustus. Võrdlusena eelmisel nädalal oli neid kolm. Samuti oli kolm uppumist, nädal varem neid polnud,“ täpsustas Leesment.

Ta selgitas, et kuumaga süvenevad väga paljude krooniliste haigete probleemid, millest üks peamisi on südame rütmihäired. „Ka jäsemetraumad, mille puhul on tihti seos alkoholi liigtarbimisega. Samuti tuleb rohkem teateid loomadest ja lastest, kes on jäetud kuuma autosse.“

Näiteks 18. juunil kell 16.58 anti häirekeskusele teada, et Lasnamäel Punasel tänaval lukustusid sõiduauto uksed ning kaheaastane laps jäi masinasse lõksu. Kohale kiirustanud päästjad avasid auto ukse ning andsid lapse emale üle. Ohtlik olukord sai õnneks lahendatud loetud minutitega.

Hoia ühendust!

Leesment soovitas kuumade ilmadega kindlasti tarbida väga palju vett. Püsida pigem varjus ja võimalusel päevasel ajal päikese käes füüsilist tööd mitte teha. „Hoida pea kaetuna. Samuti tuleks vältida järske temperatuurimuutusi, et vältida külmetamist.“

Ta palus ka hoida ühendust oma kõrgeealiste lähedastega ja veenduda, et nad tarbiksid piisavalt palju vett, ja et neil oleks vajalikud ravimid olemas. Kui enesetunne on halb, siis tuleb kindlasti helistada hädaabinumbrile 112. Oluline soovitusena, eriti arvestades lähenevat jaanipäeva, kõlas talt: „Püüdke vähem tarbida alkoholi. Kuuma ilmaga alkoholi tarvitamisega võivad tekkida saatuslikud tagajärjed. Inimeste reaalsustaju nõrgeneb ja hakatakse käituma tavapärasest erinevamalt.“




Terviseameti nõuanded äärmusliku kuumuse olukorras

• päikese käes viibides kasuta päikesekaitsetooteid, mis kaitsevad nii UVA- kui UVB-kiirguse eest. Pea meeles, et päikesekaitsetooted on vaid üks võimalus kaitsta end ultraviolettkiirguse ja nahapõletuse eest;

• päikesekaitsetooteid tuleb kanda nahale regulaarselt ja piisavas koguses;

• väldi pikaajalist päikese käes viibimist keskpäeval, kui päikesekiirgus on kõige intensiivsem;

• väldi organismi vedelikukaotust, selleks joo võimalikult palju vedelikku, soovitavalt gaasita mineraalvett. Ära oota janu tekkimist, juua tuleb 2 – 4 klaasi vedelikku tunnis;

• kanna päikese eest kaitsvaid heledaid avaraid riideid, peakatteid ja päikeseprille;

• hoia imikuid ja väikelapsi otsese päikesekiirguse eest;

• pea meeles, et päikesekaitsevahendeid peab kasutama ka kergelt pilvise ilmaga, sest 90% UV-kiirgusest tungib läbi pilvede;

• vesi pakub UV-kiirguse eest minimaalset kaitset ning veest peegeldunud kiired võivad riski suurendada;

• päevitada ei tohi mõnede ravimite tarvitajad (küsige selgitusi arstilt või apteekrilt);

• kuumus ja päike on vastunäidustatud osade krooniliste ja nakkushaiguste puhul;

• ära liialdada kohvi ja alkoholiga, sest need suurendavad vedelikukadu;

• ära jäta väikelapsi ja lemmikloomi üksi suletud autosse;

• võimalusel piira füüsilist tegevust kuuma käes;

• parim jahutaja on konditsioneer, ruumi jahutamiseks võid kasutada ka ventilaatorit.

Vaata ka:

Daniil

Politsei otsib Tallinnas kadunud Daniili

Politsei palub abi Tallinnas Mustamäel kadunud 16-aastase Daniili leidmisel. Eile, 27. märtsil lahkus Daniil oma

minuaeg.com uudised

EL-i põllumajandus- ja kalandusministrid toetasid Euroopa Komisjoni ettepanekut liidu põllumajandustootjate halduskoormuse vähendamiseks

Eile sai kokku Euroopa Liidu põllumajandus- ja kalandusministrite nõukogu, et arutada liidu ühise põllumajanduspoliitika lihtsustamist,

error: Sisu on kaitstud!