Erakorralised uudised
Teet Kalmus

Teet Kalmus: Põhjalik ülevaade mis hetkel (19.03.2022) Ukrainas toimub.

Vahendame Teet Kalmuse arvamust/artiklit

Sõda on kestnud juba kolm nädalat ning loomulikult on enamusel meist mõttes peamiselt üks küsimus, mis kordub järjest ja järjest – kaua see õudus veel kestab? Palju on olnud juttu Hiina rollist ning on ka palju võimalikke spekulatsioone.

Kas Hiina ütleb kunagi otse Putinile, et pidu on läbi, aitab? Ma ise olen selles osas skeptiline, hiinlaste diplomaatia nii ei tööta. Ei tasu ära unustada, et veel natuke aega tagasi oli USA jaoks suurimaks väljakutseks maailmas nö Hiina probleemiga tegelemine ning selles kontekstis võime ka siitsamast Eestist näite tuua, kus Elisa pidi loobuma Huawei 5G tehnoloogiast. Ja kui siis USA veel Hiinale peale hüppas Venemaa varustamise kontekstis, siis ilmselgelt selline lähenemine Hiinale ei meeldinud. Kindlasti poleks neil olnud vähimatki selle vastu, kui Putini plaan oleks õnnestunud, sest nõrgem lääs ja täiendavad probleemid NATO-le on igal juhul Hiina huvides.

Aga välksõja plaan kukkus läbi ning mida päev edasi, seda keerulisemas olukorras Hiina on, sest ühelt poolt on suures koguses julmust ja sõjakuritegusid ja teiselt poolt on ennenägematu maailma vastuseis sellele sõjale. Ühelt poolt oli Hiina lähenemine Venemaale, teiselt poolt Hiina küllaltki keeruline majanduslik olukord, kus kinnisvarasektorist tuleb kärsahaisu ning tegelik majanduskasv on USA majandusekspertide arvates nullilähedane (Hiina enda ametlik majanduskasvu protsent on nende arvates ülepaisutatud). Ilmselgelt on Hiina väga häiritud praegu Ukrainas toimuvast, sest paljude arvates on just neil olemas võimalus mõjutada Putinit sõda lõpetama ja kui lähima paari nädala jooksul nad selles osas initsiatiivi üles ei näita, siis võib lääne meelepaha otseselt nende vastu pöörata, aga ilma lääne kapitalita oleks nad suures hädas.




Ja siis jõuame järgmise probleemi juurde. Isegi kui Hiina liider eraviisiliselt teataks Putinile, et aeg on lõpetada, siis viimane vastaks kohe, et oleme kohe nõus seda tegema, kui Ukraina nõustuks meie poolt esitatud tingimustega, aga nad ei ole nõus, nõuavad nn vabariike tagasi, sõjakahjude hüvitamist ja mida kõike veel. Tänasel päeval on Ukraina seis juba nii tugev, et vähem kui nn rahvavabariikide tagasisaamine ei tuleks kõne allagi nende jaoks, aga Putin just ju tunnustas neid moodustisi. Venelastele õigustatakse seda operatsiooni kui Donbassi vabastamist ja nüüd siis loobume sellest kõigest? Ukraina on nõus NATO ambitsioonist loobuma, aga Venemaa pole tänasel päeval veel valmis loobumisi tegema. Vene keele positsiooni parandamine? Ukraina oleks vast nõus nn vabariikide territooriumi demilitariseerimise ja ka vene keelele õiguslikult suurema rolli andmise ja ehk ka majandusliku eristaatusega, aga tänasel päeval minu arvates ei ole Venemaa veel sellega nõus, aga vähemaga ei saa Ukraina lihtsalt leppida. Tähendab see sõja jätkumist, nii kurb kui ka see ei ole.




Ja eks ole ka väga suur küsimus selles, et kui isegi tehtaks mingi rahuleping, siis missugune saaks olema Venemaa enda tulevik. Mingid sanktsioonid võetakse maha, aga kindlasti jääksid sanktsioonid kõigele, mis võiks olla seotud sõjatehnika arendamisega. Maailm ei saa ju seda riiki usaldada niikaua, kui võim ei ole vahetunud. Sõjakuriteod jäävad. Hetkel juba natsi-Saksamaad meenutav meelsus jääb Putini jätkates riigis alles ja see saaks ainult süveneda, koos sisevaenlaste otsimise ja repressioonidega. Koos majanduse täielikku muttavajumisega. Ja mida maksab sellise Venemaa sõna, kui nad valetavad praegu nii massiliselt, et pea ühtegi nende sõna ei saa uskuda?




On küsitud, et miks Ukraina ei kasuta hetkel oma reserve, et initsiatiiv haarata ja vaenlane välja ajada? Aga seetõttu, et nad arvestavad võimalusega, et vihast hullunud diktaator otsustab näiteks läbi viia üldmobilisatsiooni. Mis võtaks aega kuu aega, mis tehnoloogiliselt Venemaa poolelt selles sõjas midagi juurde ei lisaks, aga oleks palju rohkem kahuriliha. Tänasel päeval ei ole Venemaal nendes oludes enam suurt midagi juurde panna, mis otsustavalt muudaks asjade käiku. Nii kurb kui ka see ei ole, aga Mariupolit ei õnnestu igavesti kaitsjatel hoida, sest vastased on sinna suunanud väga suured jõud nende vastu. Nad on kangelaslikult kinni pidanud ja nõrgestanud Venemaa armeed, aga mingit head varianti neile hetkel ei paista, sest Ukraina armee täiemõõtmeline rünnak sinna suunda võiks lõppeda krahhiga ja sellel oleks Ukraina tuleviku seisukohalt väga nukker perspektiiv.




Ku Putin ei vii läbi üldmobilisatsiooni, siis minu hinnangul tal pole edulootust oma eesmärkide täitmisel. Majandus langeks kiirelt, sõjaline edu puuduks, rahulepinguga poleks ta nõus. Mis variandid veel järgi jäävad? Ainult kõige õudsemad.

Patiseis, kogu maailma jaoks. Repressioonid alles koguvad Venemaal hoogu, sõjahüsteeriat jagub veel vähemalt kuuks ajaks. Midagi head ees ei ole, aga Ukraina seisab oma vabaduse eest edukalt, selles võib kindel olla. Samas millega see kõik lõpeb, on segane. USA president nimetas Putinit diktaatoriks, sõjakurjategijaks ning seda võetakse Venemaal väga valusalt. Lisaks tähendasid need sõnad seda, et USA poolt on Putiniga sillad põletatud ning USA tuleb kogu oma võimsuse ja mõjuga Ukraina selja taha. Kusjuures sõjaväeliste ekspertide hinnangul võivad just needsamad Switchblade tapjadroonid saada kaalukeeleks selles sõjas, sest nad on väga edukad kaitses oleva vastase vastu ja Venemaa armeel puudub võimekus nendega midagi ette võtta. Uue aja sõda.

Au Ukrainale.
Allikas. llikas. Facebook: Teet Kalmus

Vaata ka:

horoskoop

Horoskoop – Neljapäev 16 mai 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill) Oled täna täis energiat ja valmis uute väljakutsetega silmitsi

NATO SONAUS

NATO sõnaus ehk julgeolekupoliitika ja riigikaitse sõnavõistlus kutsub üles eesti keelt rikastama

Eesti NATO-ga liitumise 20. aastapäeva tähistamise puhul ootavad Välisministeerium, Kaitseväe Akadeemia ja Kaitseministeerium osalema julgeolekupoliitika

error: Sisu on kaitstud!