Erakorralised uudised
Victoria Tkats

SEB uuring: Eesti noortest on aktiivsemad investeerijad noormehed, finantsnõu saadakse eelkõige sõpradelt

SEB kevadel korraldatud uuringust selgus, et investeerimisega tegeleb 43% Eestis elavatest 18-29-aastastastest noortest. Peamiselt investeerivad noored aktsiatesse (29%). Rahaasjade korraldamiseks saadakse infot eelkõige sõpradelt (56%) ja valdkonna meediaväljaannetest (48%).

Eestis elavatest noortest 43% on osa oma rahast investeerinud, neist 29% aktsiatesse. 19% uuringus osalenud noortest märkis, et nad on investeerinud pensioni kolmandasse sambasse ning 18% investeerimisfondidesse. Krüptovaluutasse on investeeringuid teinud 11% uuringus osalenud 18-29-aastastest noortest.

„Peab tunnistama, et Eesti noored alustavad investeerimist varakult. Juba 18-19-aastaste seas on päris palju neid, kes on investeerinud aktsiatesse (18%), krüptovaluutasse (13%) ja erinevatesse investeerimisfondidesse (7%),“ tõdes SEB eraklientide segmendi projektijuht Victoria Tkatš.

Tkatš tõi välja, et kuigi kõige populaarsem oli noorte seas aktsiatesse investeerimine, on näha, et noorematel on suurem huvi ka uuemate investeerimisvõimaluste vastu, nagu näiteks krüptovaluuta. „Noored soovivad ise avastada ja katsetada, et leida enda jaoks sobivamad viisid raha paigutamiseks. Portfelli mitmekesisus on igati tervitatav ja isegi kui katsetamise käigus tuleb ette komistusi, siis on mõistlik alustada väikeste summadega, et seeläbi saada kogemus tulevasteks investeeringuteks. Sealjuures ei tohiks unustada investeerimise olulisi põhitõdesid – enne alustamist on oluline tutvuda väärtpaberi tingimustega, investeerimisega kaasnevad alati riskid ning panustada ei ole mõistlik ainult ühte konkreetsesse instrumenti, piirkonda või valdkonda, vaid riske hajutada,“ ütles Tkatš.

Järgmise poolaasta jooksul planeerib investeerimisega alustada ligikaudu veerand (27%) neist noortest, kes seni investeerimisega kokku puutunud ei ole. Ka siin toodi eelkõige välja investeerimissoovi aktsiatesse (11%).

Aktiivsemad investeerijad on noormehed

Eestis elavatest noortest tegeleb investeerimisega 53% meestest ja 36% naistest. Noormeestest 39% on investeerinud aktsiatesse, samal ajal on seda teinud 22% noortest naistest. Erinevatesse investeerimisfondidesse on investeerinud 21% meestest ja 15% naistest, krüptovaluutasse investeerijaid on meestest 19% ja naistest 5%.

„Meeste suurema investeerimishuvi ja –tegevuse taga võib olla see, et meeste sissetulekud on viimastel andmetel keskmiselt ligi 14,9% suuremad kui naistel ning seega on neil rohkem vahendeid investeerimiseks. Rahaline enesekindlus on investeerimisvaldkonnas oluline aspekt ning kahjuks esineb ühiskonnas jätkuvalt arvamust, et finantsvaldkond on pigem meeste pärusmaa ning see mõjutab ka noorte naiste enesekindlust valdkonnas aktiivselt tegutseda. Õnneks on siiski näha, et vaikselt on see trend muutumas ning on palju edukaid noori naisinvestoreid, kes oma kogemusi ja teadmisi hea meelega jagavad,“ rääkis Tkatš.

Rahaasjade korraldamiseks saadakse nõu eelkõige sõpradelt

Uuringus küsiti noortelt ka seda, millistest kanalitest nad rahatarkuse infot otsivad. 56% vastanutest tõi välja, et rahaasjade korraldamiseks saavad nemad nõuandeid sõpradelt. 48% leiab vajaliku info valdkonna (finants ja äri) meediaväljaannetest, 31% valdkonnaga seotud taskuhäälingu saadetest, 29% raamatutest ja 27% sotsiaalmeediast. Sotsiaalmeedia kanalitest mainiti enim ära Facebook ja Instagram, välja toodi ka pankade hallatavaid lehekülgi.

„Kuigi võiks arvata, et sotsiaalmeediast koguvad informatsiooni eelkõige nooremad, siis uuringust tuli välja, et sotsiaalmeediast saavad infot just 25-29-aastased noored (32%), samal ajal kui 18-19-aasastest tõid selle infokanalina välja vaid 13% vastanutest. 18-19-aastased pidasid sotsiaalmeediast olulisemateks infoallikateks finantsalal sõpru (60%), valdkonna ajakirjanduslikke väljaandeid (38%) ja raamatuid (31%). Samal ajal olid 25-29-aastaste jaoks olulisemad infokanalid sõbrad ja ajakirjandus (mõlemad 55%), taskuhääling (34%), sotsiaalmeedia (32%) ja raamatud (30%),“ tõi Tkatš välja uuringu tulemused.


SEB korraldatud uuring toimus 2023. aasta aprillis. Uuringu viis läbi Norstat ja kokku osales 418 noort vanuses 18-29-aastat.

Eelnev teave on informatiivse iseloomuga ja seda ei tohi käsitleda investeerimisalase soovituse andmise või nõustamisena ega toote või teenuse pakkumisena. Enne investeerimisotsuse tegemist palume hoolikalt tutvuda väärtpaberi tingimuste ja muu olulise teabega, investeerimisega seotud riskidega ning hinnata investeeringu asjakohasust ja sobivust. Investeerimisega võib kaasneda maksukohustus. Üldine teave investeerimise ja väärtpaberite kohta on kättesaadav AS-i SEB Pank investorkaitse veebilehelt: Investorkaitse | SEB. Küsimuste korral tuleks pöörduda panga klienditeenindaja või oma maksu-, finants- või õigusnõustaja poole.

Allikas. SEB

Vaata ka:

horoskoop

Horoskoop – Neljapäev 16 mai 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill) Oled täna täis energiat ja valmis uute väljakutsetega silmitsi

NATO SONAUS

NATO sõnaus ehk julgeolekupoliitika ja riigikaitse sõnavõistlus kutsub üles eesti keelt rikastama

Eesti NATO-ga liitumise 20. aastapäeva tähistamise puhul ootavad Välisministeerium, Kaitseväe Akadeemia ja Kaitseministeerium osalema julgeolekupoliitika

error: Sisu on kaitstud!