Esmaspäev , 4 detsember 2023
Rally Estonia WRC foto autor World Andre Lavadinho

Riik meelitab uue meetmega Eestisse suurvõistlusi

Riigi eelarvestrateegias on järgmiseks neljaks aastaks kõrgetasemeliste ja Eesti turundamise potentsiaaliga suurvõistluste korraldamiseks ette nähtud kolm miljonit eurot aastas. Mida selle meetmega saavutada tahetakse ja miks see vajalik on, kirjutab Kultuuriministeeriumi spordiosakonna juhataja Margus Klaan.

Viimastel aastatel on spordisõbrad saanud nautida Eestimaal mitmete populaarsete spordialade kõrgetasemelisi võistlusi nagu näiteks autoralli maailmameistrivõistluste sarja etapp Rally Estonia, võrkpalli Euroopa meistrivõistluste finaalturniir alagrupiturniirid, tennise WTA 250 turniir ja laskesuusatamise maailmakarika sarja etapp. Meie spordikorraldajad on näidanud, et suudavad korraldada maailma tipptasemel sündmusi ning ka rahvusvahelised katusorganisatsioonid on kõrgelt hinnanud meie uuendusmeelsust ja professionaalsust. 

Vabariigi valitsus tegi riigi eelarvestrateegia 2024–2027 koostamisel märgilise otsuse, mille tulemusel saavad Eesti inimesed ka tulevikus osa maailmatasemel spordivõistlustest ja näha meie parimaid sportlasi võistlemas Eesti pinnal. Nimelt eraldatakse Eestile oluliste kõrgetasemeliste ja suure Eesti turundamise potentsiaaliga võistluste korraldamiseks järgmise nelja aasta jooksul kokku 12 miljonit eurot ehk keskmiselt 3 miljonit eurot aastas. 

Selline otsus oli vajalik mitmel põhjusel. Kultuuriministeeriumil on alates 2018. aastast rahvusvaheliste võistluste korraldamise toetamiseks kaks regulaarset taotlusvooru (rahvusvaheliste kultuuri- ja spordisündmuste ning rahvusvaheliste spordisündmuste Eestis  läbiviimise toetamine), kuid üksikud kõrge Eesti turundamise potentsiaaliga suurvõistlused ei sobinud nendesse voorudesse: korraldamiseks vajalik riigi toetus ületas taotlusvooru mahtu või võistlusega kaasnev otsene majanduslik mõju jäi väiksemaks, kui majandusliku mõjuga seotud taotlusvooru tingimused nõudsid. Juhtus ka olukordi, kus suurvõistluse korraldusõigus saadi siis, kui taotlusvoor oli juba lõppenud.  

Valitsuse tänavu sügisel tehtud otsus annab nüüd spordivõistluste korraldajatele kindlustunde suursündmuse korraldusõiguse taotlemiseks pikemas perspektiivis. Kõrgetasemeliste rahvusvaheliste võistluste korraldusõiguse saamine on enamasti pikk protsess. Nende korraldusõiguse saamiseks on spordiorganisatsioonid teinud aastaid sihikindlat tööd ning korraldanud Eestis erinevale sportlikule tasemele ja vanuserühmadele suunatud võistlusi.

Samuti muutub spordivõistluste toetamine süsteemsemaks, sest enam ei pea Eestile oluliste kõrgetasemeliste ja suure Eesti turundamise potentsiaaliga võistluste toetamiseks tegema valitsus üksikotsuseid nagu seni.  

Seega lisandub Kultuuriministeeriumisse kolmas taotlusvoor, mis on mõeldud rahvusvaheliste spordivõistluste toetamiseks. Kolme taotlusvooru eelarve kokku on 2024. aastal 6 miljonit eurot. Oluline on välja tuua, et viimastel aastatel on märkimisväärselt suurenenud Kultuuriministeeriumi toetused rahvusvaheliste võistluste korraldajatele. Kui 2017. aastal oli toetuste summa 340 000 eurot, siis viimasel kolmel aastal vastavalt 6,4, 6,2 ja 5 miljonit eurot.

Kultuuriministeerium alustab uue taotlusvooru tingimuste väljatöötamisega käesoleval aastal, et esimesed taotlused jõuaksid ministeeriumisse juba uue aasta esimestel kuudel.

Majanduslik ja ühiskondlik mõju

Vaata ka:

kool

Hariduskriis tõusmas: Õpetajate Liit kaalub streiki väikese palgatõusu tõttu

Haridustöötajate liidu juht Reemo Voltri väljendas pettumust valitsuse ettepanekus õpetajate töötasu alammäära tõstmiseks, mis on

53375637440 2d53fe1d3c c

Välisminister Margus Tsahkna Londonis: Venemaa peab tasuma Ukrainas tekitatud kahju eest

Välisminister Margus Tsahkna viibib 4.–5. detsembril kahepäevasel visiidil Londonis, mille käigus ta kohtus täna oma

error: Sisu on kaitstud!