Erakorralised uudised
covid19

Praegu on õige aeg sügisene koroonavaktsiin ära teha

Jah, praegu on hea aeg sügisene koroonavaktsiin ära teha. Terviseameti andmetel on koroonaviiruse levik Eestis taas tõusuteel ja nakatumise risk on suurenenud. Vaktsiinid pakuvad tõhusat kaitset raske haiguse, haiglaravi ja surma eest.

Sügisene vaktsiin on mõeldud kaitsma teid uutest koroonaviiruse variantidest. Uued variandid võivad olla nakkuslikumad ja põhjustada raskemat haigust kui varasemad variandid. Vaktsiinid aitavad teie immuunsüsteemil tuvastada ja neutraliseerida uusi variante, kaitstes teid haiguse eest.

Sügisene vaktsiin on saadaval kõigile alates 5. eluaastast. Vaktsineerimist saab teha perearsti juures, vaktsineerimispunktides ja apteekides.

Kui olete vaktsineerimata või teil on vaja täiendavat doosi, siis registreeruge vaktsineerimiseks kohe. Vaktsineerimine on parim viis end kaitsta koroonaviiruse eest.

Siin on mõned põhjused, miks on praegu õige aeg sügisene koroonavaktsiin ära teha:

  • Koroonaviiruse levik Eestis on taas tõusuteel.
  • Uued koroonaviiruse variandid võivad olla nakkuslikumad ja põhjustada raskemat haigust.
  • Vaktsiinid pakuvad tõhusat kaitset raske haiguse, haiglaravi ja surma eest.
  • Sügisene vaktsiin on saadaval kõigile alates 5. eluaastast.

Kui olete mures koroonaviiruse pärast, siis rääkige oma arstiga. Arsti poole saate pöörduda ka siis, kui vajate lisateavet sügisese vaktsineerimise kohta.

Praegune kaitsesüst kaitseb kuu aja pärast

Eestis ringleb uus Covid-19 viiruse variant EG5, mida täheldati maailmas juba veebruaris. Varianti on Toivo Maimetsa sõnul tuvastatud juba rohkem kui 60 riigis. “EG5 võtab teisi variante üle, mis näitab, et  viirus on endiselt muteeruja: see otsib uusi võimalusi levimiseks. Meil on samuti EG5 tüvi väga selgelt sees,” sõnas ta.

Nii Pfizer kui ka Moderna said hiljuti valmis uue koroonavaktsiini, mis sihib just EG5-st vaid ühe aminohappe poolest erinevat eelkäijat: varianti XBB1.5. “Arvatavasti homme Euroopa ravimiamet annab ka nende vaktsiinide kasutamise loa,” oletas professor. Nii võivad uusimad vaktsiinid olla maailma keskladudes olemas juba järgmisel nädalal.

“Teisest küljest ma tahan rõhutada, et ka olemasolevad vaktsiinid töötavad tegelikult täiesti korralikult,” märkis Maimets. Laborikatsete andmetel muudab ühe aminohappeline erinevus vakstsiinide toimet küll pisut, ent vahe on professori sõnul liiga väike, et olemasolevaid vaktsiine maha kanda.

Sestap soovitab Maimets inimestel, kelle viimasest vaktsiinist või põdemisest on möödas üle kuue kuu, juba praegu uus kaitsesüst ära teha: “Täna-homme on õige aeg minna ja olla valmis sügiseks.” Nimelt kulub immuunsuse tekkeks peale vaktsineerimist neli kuni kuus nädalat aega. Eriti peaksid professori sõnul sügisele mõeldes kaitsesüsti ära tegema üle 60-aastased ja immuunpuudulikkusega inimesed.

Neile, kes Covid-19 riskirühma ei kuulu, pani Maimets südamele, et haiguse läbipõlemine on endiselt üsna suur risk. “Esiteks on siin vanusega risk. Teiseks me keegi väga täpselt ei tea, kui hea meie immuunsüsteemi olukord ikkagi on,” tõdes ta. Niinimetatud pikk Covid kulgeb tema sõnul haiguse läbi põdenud inimesel samuti palju raskemalt, kui vaktsineeritul.

Maimetsa sõnul ei maksaks ära unustada ka grippi. “Viimasel gripihooajal suri Eestis 62 inimest. See ikkagi on terve hulk inimesi ehk ma ütleksin, et gripp ei ole mingi tavaline külmetus või nohu,” osutas ta. Oktoobri keskel jõuavad Eestisse uued ja just saabuva hooaja tüvesid sihtivad gripivaktsiinid. “Minu kindel soovitus on oktoobri keskel võtta kätte ja käia vaktsiin ära teha. Eriti vanematel inimestel,” ütles professor.

Vaata ka:

Blue Breaking News YouTube Channel Art

Rahandusminister Võrklaev Kummutab Kuuldused Pensionide Kärpimisest

Rahandusminister Mart Võrklaev kinnitas teisipäeva õhtul sotsiaalmeedia postituses, et valitsusel ei ole kavas pensione külmutada

Blue Breaking News YouTube Channel Art

Eesti 200 Toetus Langes Alla Valimiskünnise: Isamaa Jätkab Juhtpositsioonil

Erakonna Eesti 200 toetus on taas langenud alla valimiskünnise, olles viimase nädala seisuga 4,7 protsenti,

error: Sisu on kaitstud!