Erakorralised uudised
FMnb51XXwAQwLud

Pagulasabi lõpetab sõjapõgenike Eestisse toomise alates 31.03.2022

PPA andmetel on Eesti vahemikus 27. veebruarist 27. märtsini vastu võtnud 24 608 Ukraina kodanikku ja nende pereliiget. Neist 7779 saabumise Eestisse on koordineerinud Eesti Pagulasabi.

Eesti Pagulasabi on ainus ametlik partner Eestist, kellel on luba inimeste evakueerimiseks Poolast, koostöös Politsei- ja Piirivalveameti ning EXPOga Poolas.

Praeguse seisuga lõpetab Eesti Pagulasabi Poolast regulaarsed evakuatsioonid 31. märtsiga. Oleme busse kasutanud üle kuu aja annetusrahade toel. Alustasime 25. veebruaril vajaduspõhiselt evakueerimisega Medykast, kui piiril valitses kaos ning võimalused suurematesse linnadesse jõuda olid pea olematud. Tippaegadel saatsime välja 12 bussi päevas, hetkel on see vajadus kahanenud 3 bussini Varssavist päevas. Nüüd organiseerib põgenike transporti piiripunktidest Varssavisse Poola riik, sealt edasi on Eestisse võimalik jõuda ka nt LuxExpressi, Ecolinesi, Flixbusi regulaarliinidega (ühe istekoha hind on 40-55 eurot).

Oleme valmis vajaduspõhiselt evakuatsioonisuuna taastama, kui olemasolevad süsteemid enam ei toimi.

Humanitaarabi Ukrainas sees
Ukraina sees viime ellu rahapõhist sekkumist (multi-purpose cash assistance), toetame Ida-Ukraina haiglaid ning jagame tekke ja muud esmavajalikku pommivarjendites olevatele inimestele.

27. märtsi seisuga oleme toetanud 3595 leibkonda (üle 10 000 inimese). Toetus on 2220 UAH (= umbes 70 EUR) ühe leibkonnaliikme kohta. Iga leibkonna vajadus on individuaalselt hinnatud, peamiselt on kasusaajad pered, kes on kaotanud oma kodu või pereliikme või kelle pereliige on saanud sõjategevuses haavata või kes elavad nn isoleeritud linnades. Meie humanitaarsekkumise peamised piirkonnad on Donetski, Luhanski, Zaporižžja, Sumõ, Harkivi, Kiievi, Žõtomõri, Mõkolajivi ja Tšernihivi oblastid. ÜRO kinnitusel on rahapõhised sekkumised jätkuvalt kõige sobivam viis, kuidas inimesi aidata, välja arvatud mõnes piirkonnas, kus turud enam ei toimi.




Samuti toimetame meditsiinivahendeid ja toiduaineid haiglatele, seni on tuge saanud mitmed Donetski, Dnipropetrovski, Mõkolajivi, Zaporižžja ja Tšernihivi oblastite haiglad. Erakorraliselt oleme saatnud humanitaarabi koostöös Ukraina transpordifirmaga ka Mõkolajivi, mis on üks kõige kriitilisemaid piirkondi. Samuti oleme toimetanud 900 tekki ja muud esmavajalikku pommivarjenditesse Zaporižžja ja Harkivi linnades.

Koordineerime kõiki oma tegevusi teiste humanitaarorganisatsioonidega läbi ÜRO OCHA klastrisüsteemi. Mitmed organisatsioonid plaanivad laiapõhjaliste rahapõhiste sekkumistega alustada tulevatel nädalatel; Eesti Pagulasabi oli üks esimesi, kes sellega kohe sõja alguses (juba 2. märtsil) alustas.

Sõjapõgenike toetamine Eestis
Eesti Pagulasabi nõustamiskeskus Tallinnas (Liivalaia 28) jätkab nii põgenike kui nende lähedaste nõustamist igal tööpäeval. Avatud on infotelefon Ukraina põgenikele ja neid aitavatele inimestele: +372 5881 1311 (E-P kell 10-17); samuti e-mail: dopomoha@pagulasabi.ee.

Pagulasabi andmebaasi on kogunenud üle 3000 elukoha pakkumise eraisikutelt ja ettevõtetelt ning sadu teisi koostööpakkumisi. Neist 856 on privaatsete elukohtade pakkumised (eraldi korter või maja), ülejäänud pakkumised on jagatud eluruumidele (omanikuga jagatud korter või tuba). Kõigist pakkumistest oleme juba 330 vahendatud Ukrainast saabunud leibkondadele. Vahendame elukoha pakkumisi Pagulasabi kaudu ise ka proaktiivselt otse kohalikesse omavalitsustesse, kes võtavad pakkujatega vajaduspõhiselt otse ühendust. Tallinnas ja Pärnus töötavad juba ka Pagulasabi vabatahtlike meeskonnad, kes vahendavad majutuspakkumisi riiklikes majutusasutustes, et põgenikud saaksid endale püsivamad elukohad kiiremini. Samasuguse meeskonna töö on peagi käivitamisel ka Tartus.

Pagulasabi tegevusest majutuse suunal saab lugeda siin.




Annetused ja abipakkumised
Kõige suurem tugi on hetkel rahalistest annetustest. Kõik meie kriisitegevused jooksevad jätkuvalt annetuste toel. Annetustest kaetakse evakuatsioonikulud, humanitaarabi Ukrainas ja toetatakse Eestisse jõudvaid ukrainlasi. Sellest, miks on hetkel kõige mõistlikum toetada just rahaliselt, saab lugeda täpsemalt siit: Eero Janson: inimesed Ukrainas vajavad raha, mitte asju.

Annetusi saab teha järgmistel viisidel:

Pangaülekandega: sobivas suuruses ülekande saab teha MTÜ Eesti Pagulasabi annetuskontole SEB pangas: EE791010220258852223
Pangalinkide kaudu: SEB, Swedbank, LHV ja Paypal pangalingid on leitavad annetuslehelt ja Ukraina heaks kampaanialehelt
Annetustelefonide kaudu: Tele2, Telia ja Elisa kliendid saavad annetada annetustelefonide kaudu: 9003801 (5 EUR), 9003802 (10 EUR), 9003803 (50 EUR)
Rahalisi annetusi on Pagulasabile kogunenud üle 4,34 miljoni euro, sh sihtannetused evakuatsioonide korraldamiseks ja Eesti sisesteks tegevusteks. Sellest 750 000 eurot on juba kulunud Ukraina sees humanitaarabi andmiseks ning ligi 500 000 eurot evakuatsioonide korraldamiseks. Hetkel suudame humanitaarabi suunal toetada keskmiselt 250 leibkonda päevas (päevakulu ca 50 000 eurot), alanud nädalal on eesmärk tõsta see keskmiselt 300 leibkonna peale.

Oleme Ukrainas humanitaarabi pakkunud juba 7,5 aastat ja meie vaade on ka praegu pikaajaline. Humanitaarabi suunale annetatud vahenditest saame samas tempos tegutseda veel 5-6 nädalat.

Oma Ukraina pangakontole teeme ülekandeid osamaksete kaupa (u 200-300 000 euro kaupa), et minimeerida finantsriske (Ukraina pangandussüsteem on hetkel habras ja sõja eskaleerudes võib raha panka “kinni” jääda, samuti peame pidevalt silmas pidama grivna kõikumist ja et me suure hulga raha ettevahetamisega väärtuses ei kaotaks). Pidevalt hoiame oma Ukraina pangakontol vähemalt ühe nädala kulutuste jagu ettemaksu ja kriisireservi (nt kui olukord muutub selliselt, et meie kohapealsed kaastöötajad peavad Zaporižžjast evakueeruma).




Oma sekkumisi koordineerime ÜRO klastrisüsteemis. Oleme oma süsteeme ja meeskonda kiires tempos skaleerinud, et suurenenud vajadustega toime tulla ja neile vastata.

Inimeste ja ettevõtete abipakkumisi sõjapõgenike majutusvõimaluste ja teiste teenuste kohta koondame läbi kodulehel asuva “Paku abi” vormi.

***

MTÜ Eesti Pagulasabi on 2000. aastal asutatud avalikes huvides tegutsev mittetulundusühing. Eesti Pagulasabi eesmärk on seista pagulaste õiguste ja heaolu eest Eestis ja väljaspool. Eesti Pagulasabi on Ukrainas humanitaarabi pakkunud alates 2014. aastast. Eesti Pagulasabi on Euroopa Liidu poolt sertifitseeritud humanitaarabi organisatsioon.

Vaata ka:

horoskoop

Horoskoop – Neljapäev 16 mai 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill) Oled täna täis energiat ja valmis uute väljakutsetega silmitsi

NATO SONAUS

NATO sõnaus ehk julgeolekupoliitika ja riigikaitse sõnavõistlus kutsub üles eesti keelt rikastama

Eesti NATO-ga liitumise 20. aastapäeva tähistamise puhul ootavad Välisministeerium, Kaitseväe Akadeemia ja Kaitseministeerium osalema julgeolekupoliitika

error: Sisu on kaitstud!