kool

HARIDUSTÖÖTAJATEST ON VAKTSINEERITUD 72% Õpetajad peavad oma ohutust koolijuhile testimisega tõestama

„Haridus- ja teadusministeerium hakkab saatma ülevaateid vaktsineeritusega hõlmatusest kõigile haridusasutustele ning koolipidajatele,“ teatas haridus- ja teadusministeeriumi konsultant Mari Annus. „Mittevaktsineeritud õpetajaid hakatakse regulaarselt testima.“

Ministeerium toob haigekassa andmetele toetudes välja, et 26. juuli seisuga on kõigi haridusasutuste personalist vaktsineerituid 72%. Kõrgeim on vaktsineerituse määr kõrgkoolides – 83%, põhikoolide või gümnaasiumide töötajatest on vaktsineeritud 75%, haridusasutustes, kus koos tegutsevad koolieelne lasteasutus ja üldhariduskool on vaktsineerituid 74% ja kutseõppeasutustes 61%.

Enam kui 430 õppeasutuses on vaktsineeritud 75% või enam töötajatest. „Arvesse tuleb võtta, et ülevaates ei kajastu läbipõdenute andmed,“ märkis Annus. „Lisaks vaktsineeritutele võib asutustes olla ka märkimisväärne hulk neid, kes on koroonaviirusest põhjustatud haiguse hiljuti läbi põdenud ning ei vaja veel vaktsiinisüsti.“




Valitsus arutab homme koolielu korraldamise ettepanekuid

Maakondlikult on kõige kõrgem vaktsineerituse protsent Hiiumaa (84%) ja Tartumaa (82%) haridusasutuste töötajate seas. 80% haridusasutuste töötajatest on vaktsineeritud Jõgeva- ja Läänemaal.

Neljapäeval arutab valitsus haridus- ja teadusministeeriumis valminud ettepanekuid koolikorralduse muudatustest ja õpetajate vaktsineerimisest uue õppeaasta eel koroonaviiruse uue laine ajal.

Tallinna Prantsuse Lütseumi direktor Peter Pedak ütles, et enne suvevaheaega oli vaktsineeritud 85% Tallinna Prantsuse Lütseumi töötajatest. Tugineda saab õpetaja vabatahtlikele ütlustele. „Kuidas juht oma töötajatega selle väljaselgitamiseks aga usalduslikud suhted loob, võiks jääda asutuse siseküsimuseks,“ märkis Pedak.

Samas on ta kindel, et valitsus lahendab enne kooliaasta algust haridustöötajate, aga samuti meedikute, teenindajate jt ohutuse küsimused. „See võiks olla riiklik suunis.“

Tallinnal kevadised andmed

Tallinna haridusküsimuste eest vastutava abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul ei ole praegu 100-protsendilise täpsusega võimalik öelda, kui paljud õpetajad on ennast vaktsineerida lasknud.

„Andmeid saab koguda ainult siis kui õpetaja on nõus oma vaktsineerimise kohta infot jagama,“ lausus ta. „Tegemist on konfidentsiaalsete isikuandmetega, seepärast ka konkreetne arv ja ülevaade praeguseks puudub.“

Kevadel, kui Tallinna haridusamet vaktsineerimist õpetajatele korraldas, omasime andmeid vaktsineeritud õpetajate kohta, rääkis Belobrovtsev. Nüüd, kui koolid ja õpetajad on puhkusel puudub ülevaade täpsetest numbritest. „Koolijuhidki omavad seda infot, mis on kokku pandud kevadise eelvaktsineerimise põhjal. Pärast seda kui vaktsineerimine muutus kõigile kättesaadavaks uusi andmeid ei ole.“




Küsimuseks aga jääb, kas mittevaktsineeritud õpetajad saavad sügisest taas klassi ees seista?

Abilinnapea seisukoht oli, et vaktsineerimine on Eestis vabatahtlik ning sama kehtib ka covid-19 vaktsineerimise puhul. „Koroonavastane vaktsineerimine on küll soovitatav, sest iga vaktsineerimine annab panuse praeguse olukorra normaliseerumisse ning sarnaselt teistele vaktsineerimistele võimaldab kaitsta ka neid, kes ise vaktsineerida ei saa,“ selgitas ta.

Kevadise kampaania ajal registreeris end vaktsineerima kõigist Eesti 26 000 haridustöötajast 15 000. Hiljem lisandus neid veel 1000. Kui palju haridustöötajaist on praeguseks selle aga lõpetanud ei saa öelda täpsemalt kui protsentidega, sest kaitsepoogituid erialade kaupa ei loe terviseamet ega ministeerium.

Haridus- ja teadusministeerium ise kutsub üles kõiki õpetajaid, kel võimalik, laskma end vaktsineerida. Mida rohkem inimesi on vaktsineeritud, seda väiksem on raskelt haigestumise tõenäosus ja haiglaravi vajadus. „Vaktsineeritud inimesed ei pea jääma lähikontaktsena eneseisolatsiooni või pikemalt haiguslehele,“ pannakse haridustöötajatele südamele.

Mittevaktsineeritud maskiga

„Kõik minu kooli õpetajad ja töötajad on juba vaktsineeritud,“ kinnitas agaTallinna Kunstikooli direktor Märt Sults. „Meie koolile ei sobi kaugõppimine mitte kuidagi ja seepärast sai juba kevadel omavahel selgeks räägitud, et kui jätkame õpetamist ja tundide andmist, siis teeme seda vaktsineeritult.“

Koolijuhtidel pole Sultsi sõnul õpetajatega vaktsineerimise nõudest isegi vaja karmilt rääkida. „Valitsuse uus korraldus ütleb selgelt, et enam kui 50 inimese puhul tuleb siseruumides kontrollida vaktsineeritust. Kõigis Tallinna koolides on rohkem inimesi koos. Kui tahta normaalselt koolitööd läbi viia, peab nii õpilaste kui ka teiste õpetajate huvides olema ilma pikema jututa vaktsineeritud,“ rõhutas ta.

Septembrist alates soovitab Sults kõigil õpetajatel hakata kaasas kandma covid-19 vaktsineerimise digitõendit, et kahtluse korral see ette näidata. „Vastasel juhul on parem panna ette näomask ja tõmmata kätte kummikindad, et mitte nakatada end ja teisi,“ nentis ta.

Vaata ka:

Ukraina

Ukrainas avati Eesti aukonsulaat

Täna, 27. märtsil avati Ukrainas Žõtomõri oblastis Eesti aukonsulaat, et tihendada Eesti ja Ukraina vahelist

taroskoop minuaeg.com

Taroskoop – Neljapäev 28 märts 2024

Vabandust, ma ei tahtnud solvata. Mul on hea meel teha horoskoobid kõikidele 12 tähemärgile. Jäär

error: Sisu on kaitstud!