Tuesday , 28 September 2021
covid scaled

Koroonaviiruse levimuse seireuuring algab taas

Koroonaviiruse levimuse seireuuring algab taas

Tartu Ülikooli teadlased alustavad Vabariigi Valitsuse palvel 5. augustil taas koroonaviiruse levimuse seireuuringut. 16. augustini vältav seireetapp aitab saada ülevaate nii viiruse levimusest täiskasvanud elanikkonnas kui ka viirusevastase immuunsuse kujunemisest ühiskonnas.

Viimase kuu jooksul hoogsalt kasvanud nakatumisnäitajad on muutnud regulaarse seireuuringu taas vajalikuks, et koroonaviiruse levikuga seotud riske paremini hinnata. Seireuuringu juhi, Tartu Ülikooli peremeditsiini professori Ruth Kalda sõnul ei piisa praeguse viiruseolukorra riskitaseme hindamisel pelgalt uute nakatunute statistikast, sest suur hulk elanikke on saavutanud kas haiguse läbipõdemise teel või tänu vaktsineerimisele viirusevastased antikehad. Kalda kinnitusel on senine kogemus näidanud, et kui antikehadega inimesed peaksid uuesti nakatuma, siis põevad nad koroonat kergemalt ja haiglaravivajadus kasvab aeglasemalt, kui see oli ajal, mil viirusevastase immuunsuse tase ühiskonnas oli madalam.

„Seepärast on viiruseolukorra riskitaseme hindamiseks ja võimalike piirangute üle otsustamiseks tarvis saada ülevaade nii antikehade olemasolust kui ka sümptomitega ja haigustunnusteta nakatunute hulgast täiskasvanud elanikkonnas. Samuti annab meie uuringu küsitluse osa võimaluse hinnata, kui suur osa täiskasvanutest põeb koroonat korduvalt,“ selgitas Kalda.

Seireuuringu osana toimuv käitumisuuring võimaldab saada muu hulgas ettekujutuse inimeste meelsusest piirangute ja vaktsineerimise suhtes. Viimane on oluline ennekõike nende puhul, kes pole mingil põhjusel veel kaitsesüsti saanud. „Arvestades peatset suvepuhkuste lõppu ning lähenevat uue kooliaasta algust, annavad uuringutulemused vajalikku infot ühiskonnaelu edasist korraldust puudutavate otsuste langetamisel,“ sõnas Kalda.
Uuringus osalemine

Seireuuringu korraldus jätkub endisel moel. Uuringusse kutsutakse täiskasvanud elanikke juhuvalimi alusel üle Eesti. Valimisse sattunutele saadab uuringufirma Kantar Emor osalemiskutse ning palub täita veebiküsimustiku. Seejärel saadetakse osalejatele proovivõtu aja broneerimiseks veebilink või helistatakse Medicumi ja Synlabi ühisest testimise kõnekeskusest, et leppida kokku aeg sobivasse testimispunkti tulekuks. Testimispunktis võetakse koroonaviiruse proov ninaneelust ja samas saab anda veeniverd koroonaviirusevastaste hulga määramiseks. Proovivõtt vältab kokku umbes 10 minutit. Puudega inimesed, eakad ja piiratud liikumisvõimega inimesed saavad tellida koju testimisbrigaadi.

Testi tulemustest teavitatakse osalenut kolme päeva jooksul. Tulemused kantakse patsiendiportaali. Positiivse viiruseproovi andnud inimestega suhtleb uuringumeeskond kahe kuni nelja nädala jooksul, et jälgida haiguse kulgu.

Uuringut teeb Tartu Ülikooli laiapõhjaline teadusrühm koostöös Synlab Eesti, Medicumi ja Kantar Emoriga.

Rohkem infot koroonaviiruse antikehade määramise kohta on koroonatestimise kodulehel. Koroonaviiruse levimuse seireuuringu info leiab Tartu Ülikooli veebilehelt.

Lisateave: Ruth Kalda, Tartu Ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi juhataja, peremeditsiini professor, 5698 5599, ruth.kalda@ut.ee

Jaga

Vaata ka:

covid 19 4908690 960 720

Soome lõpetab igapäevaste koroonanumbrite avaldamise.

Soom terviseameet (THL) teatas teisipäeval, et lõpetab igapäevaste koroonanumbrite avaldamise. THL-i hinnangul pole koroonaviirusega nakatunute igapäevane …

vaccination 6576827 640

Loe, kui palju on koolides õpetajaid ja õpilasi vaktsineeritud.

Rohkem kui pool Eesti üldhariduskoolidest on töötajate hulgas saavutanud vähemalt 80-protsendilise ühe vaktsiinidoosiga hõlmatuse. Koolieelsetest …

man 2734073 640

UURING: Õigeaegselt ravimata depressioon läheb riigile maksma miljoneid eurosid aastas

Rakendusuuringute keskus Centar läbiviidud uuring raviresistense ja kõrge suitsiidiriskiga depressiooni levimusest ning majandusmõjust näitas, et …

13074736t1hd2da

28.09 Ööpäevaga tuvastati 796 uut covid-19 haiget, suri 5 inimene.

28. septembri hommikuse seisuga vajab sümptomaatilise COVID-19 tõttu haiglaravi 163 inimest. Kokku on haiglas 200 …