Teisipäev , 30 aprill 2024
Erakorralised uudised
mutant

Ameerikat ohustavad mutant-sead, kes on hiigelsuured, väga nutikad ja suudavad inimesi vältida

Aastakümneid on metssead USA-s taimestikku ja loomastikku kahjustanud: hävitanud saaki, levitanud haigusi ja tapnud isegi hirvi ja põtru.

Nüüd, kui hirm sigade võimaliku mõju pärast USA-s kasvab, seisab Põhja-Ameerika silmitsi ka uue sigadega seotud ohuga: Kanada „superseaga” – hiiglaslik, „uskumatult intelligentne, väga tabamatu” metsaline, kes suudab ellu jääda külmas kliimas lume all tunneleid rajades, ning on valmis liikuma USA põhjaossa, vahendab Guardian.

Kodusigade ja metssigade ristamise tulemusena tekkinud nn supersigade esilekerkimine ainult suurendab probleeme, millega USA sigade sissetungi tõttu silmitsi seisab.

Sead ei ole USA-s veel levinud, kuid on viimastel aastakümnetel teinud laastamistööd: valitsuse hinnangul põhjustavad riigi ligikaudu 6 miljonit metssiga igal aastal kahju 1,5 miljardit dollarit.

Mõnes riigi osas on sigade levimus tekitanud terve seajahitööstuse, kus inimesed maksavad metssigade tulistamise ja kuulipildujatega niitmise eest tuhandeid dollareid. Kuid üldiselt on sigade mõju, mis esimest korda USA-sse tulid 16. sajandil, olnud väga negatiivne, kuna sead on kogu riigis levinud.

„Me näeme otsest konkurentsi meie kohalike liikide toidu pärast,” ütles põllumajandusministeeriumi riikliku metssigade kahjustuste ohjamise programmi juhi assistent Michael Marlow.

„Sead on aga ka osavad kiskjad. Nad liiguvad end peitvale loomale lähedale ja isastel on pikad kihvad, nii et nad on võimelised jooksma ja saagist suuga kinni haarama.”

„Nad tapavad noori metsloomi, nad on teadaolevalt pesakiskjad, nii et nad mõjutavad kalkuneid ja potentsiaalselt vutte.”

Metssead on tekitanud suurel hulgal keskkonnakahjusid, alates süütute põllumeeste saagi söömisest kuni puude hävitamiseni ja vee saastamiseni. Marlow ütles, et nad kujutavad endast ka ohtu inimeste tervisele ja ohutusele.

Siga on „segamisnõu”, mis on võimeline levitama inimestele edasi kanduvaid viiruseid, näiteks grippi. National Geographic teatas, et sigadel on potentsiaal „luua uudne gripiviirus”, mis võib inimkonnas levida.

Esimesed andmed sigade kohta USA mandriosas pärinesid 1539. aastast, kui Hispaania maadeuurija Hernando De Soto maabus Floridas koos saatjaskonnaga, kuhu kuulus 13 siga.

Neli aastat kestnud ekspeditsiooni ajal, mil De Soto käskis tappa tuhandeid põlisameeriklasi, kuulutades end „surematuks päikesepojaks” ja surres seejärel palavikku, kasvas sigade arv umbes 700-ni üle praeguse USA kaguosa.

Kuid alles suhteliselt hiljuti muutusid sead probleemiks.

„Nad elasid healoomuliselt kuni ilmselt kolm või neli aastakümmet tagasi, mil hakkasime nägema nende kiiret levikut piirkondades, kus me me neid varem polnud näinud,” ütles Marlow.

„Eelkõige oli selle põhjus asjaolu, et inimesed, kes tahtsid jahipopulatsioone arendada, vabastasid tahtlikult sigu eri piirkondades. Sead uimastati ja neid veeti edasi, mitte alati seaduslikult, ja heideti piirkondadesse, et võimaldada populatsioonidel areneda. Ja see on aeg, mil me nägime seda kiiret kasvu.”

USA sigade arv on sellest ajast alates kasvanud enam kui 6 miljonini umbes 34 osariigis. USDA andmetel kaaluvad sead keskmiselt 75–250 naela (34-113 kilo), kuid nad võivad kaaluda sellest kaks korda rohkem. Nad on meetri kõrgused ja pooleteise meetri pikkused ning sellega märkimisväärsed vaenlased.

Marlow ütles, et tema meeskonnal õnnestus viimase kümnendi jooksul sigu likvideerida seitsmes osariigis, kuid kuna sigadest täielikult vabaneda on vähe lootust, kardetakse ka sigade kaudu leviva haiguse, eriti sigade Aafrika katku võimalikku mõju.

See haigus on sigadele alati surmav ning Hiinas, kus elab üle 400 miljoni sea – pool maailma seapopulatsioonist – hävitas sigade Aafrika katk aastatel 2018 ja 2019 enam kui 30 protsenti sigade populatsioonist. Sigade Aafrika katku on esinenud ka Euroopas, kuid Marlow ütles, et Ameerikas pole seda veel tuvastatud.

See on olukord, mida loodab säilitada Ryan Brook, kes juhib Saskatchewani ülikoolis Kanada metssigade uurimisprojekti

Kanadas, nagu ka USA-s on metssead suhteliselt hiljutine probleem. Kuni 2002. aastani ei olnud riigis metssigu peaaegu üldse, kuid Brooki sõnul on populatsioon viimase kaheksa aasta jooksul plahvatuslikult kasvanud. Loomad on praegu levinud Kanadas 1 miljonil ruutkilomeetril, peamiselt Albertas, Manitobas ja Saskatchewanis.

„Metssead on kõige hullemalt invasiivsed suured imetajad planeedil,” ütles Ryan Brook.

„Nad on uskumatult intelligentsed. Nad on väga tabamatud ja ka siis, kui neile avaldatakse survet, eriti kui inimesed hakkavad neile jahti pidama, muutuvad nad peaaegu täielikult öiseks ja nad muutuvad tabamatuks – peidavad end raskelt läbitavasse metsa ja kaovad märgaladele ning võivad olla väga raskelt leitavad.”

Brook ja teised on eriti mures nn supersea esilekerkimise pärast, mis loodi 1980ndatel aastatel metssigade ja kodusigade ristamisega. Tulemuseks oli suurem siga, mis andis rohkem liha ja Kanada jahikaitsealadel oli inimestel neid lihtsam tulistada.

Need sead pääsesid vabadusse ja levisid kiiresti üle Kanada, kusjuures supersiga osutus uskumatult vilunud sigijaks, ütles Brook, samas kui selle hiiglaslik suurus – ühe sea kaaluks on antud üle 300 kg – võimaldab tal külma käes ellu jääda Lääne-Kanada talvedes, kus tuulekülm võib olla -50C.

„Kõik eksperdid ütlesid sel ajal: „Noh, ärge muretsege. Kui metssiga kunagi farmist põgeneb, ei ela see Kanada lääneosa talve kuidagi üle. Nad külmuvad lihtsalt surnuks”.” Nüüd aga selgub, et suur kere on külmas ellujäämisel tohutu eelis.

Sead elavad üle äärmuslikud ilmastikuolud, rajades tunneleid kuni 2 meetrit lume all, ütles Brook, luues lumekoopaid. „Nad kasutavad oma žiletiteravaid kihvasid kassabade [kohalik taim] maha lõikamiseks ja vooderdavad koopa põhja kassabadega soojuse isolatsioonikihina.”

„Ja tegelikult on neil seest nii soe, et üks viis, mida me nende sigade leidmiseks kasutame, on lennata hommikul esimese asjana, kui on tõesti külm, külmem kui -30, ja näete, et aur hakkab lihtsalt välja tulema lume peale.”

Võttes arvesse sigade tekitatud kahju, on nendest vabanemiseks tehtud mitmeid katseid. USA ja Kanada teadlastel on õnnestunud püüda suurtesse lõksudesse terveid sigu, samas kui USA-s on tehtud katseid metssigu mürgitada – mõnikord edutult.

Üks USA-s toiminud meetod, ütles Brook, on „juudase sea” kasutamine. Üksik siga püütakse kinni ja paigaldatakse GPS-kaelarihm ning lastakse seejärel loodusesse, kus ta loodetavasti liitub pahaaimamatute sigade rühmaga.

„Idee seisneb selles, et te lähete ja otsite selle kaelarihmaga looma, eemaldate kõik temaga kaasas olevad sead ja ideaalis lasete ta siis uuesti lahti ja ta leiab lihtsalt aina rohkem uusi sigu,” ütles Brook.

Brook ütles, et sigade probleemi lahendamiseks on vaja mitmesuguseid meetodeid. Kuid jõupingutused seisnevad pigem nende võõraste imetajate tekitatud kahju ohjamises, selle asemel, et sigadest täielikult vabaneda. Kanadas on see võimalus kadunud.

„Tõenäoliselt oli aastatel 2010–2012 nende leidmiseks ja eemaldamiseks veel võimalus. Kuid nüüd on need nii laialt levinud ja neid on nii rikkalikud, et kindlasti juba 2018. või 2019. aastal lakkasin ütlemast, et nende likvideerimine on võimalik. Nad on lihtsalt nii sisse elanud,” ütles Brook.

„Nad on kindlasti sisse kolinud ja nad on siin, et jääda.”

eestinen.fi

Vaata ka:

Untitled design 4

Vali üks süda ja loe, millist armastuse sõnumit see endas kannab

Armastus on üks inimkogemuse kõige võimsamaid ja müstilisemaid tundeid. Selles mängus saate valida ühe viiest