Thursday , 19 September 2024
beach g0ca049725 640

Vaheaja reisilt tuuakse palju viirust

Pärast koolivaheaega on 1.-5. novembrini kodusel õppel 4.-8. klassid, koolis jätkavad 1.-3. ja 9.-12. klassid ning hariduslike erivajadustega õpilased.

Linnapea Mihhail Kõlvart ütles eelmisel kolmapäeval, et praeguse kõrge nakatumise juures on vaja kindlaid samme, et hoida ära tervisekriisi süvenemist. “Otsuse minna pärast koolivaheaega osalisele distantsõppele võtsime vastu nõupidamisel pealinna koolijuhtidega,” lausus ta.

“See ei tulnud kergelt, kuid praegust olukorda arvestades ei saa me jätta reageerimata ja meetmeid rakendamata. Tallinna koolides on ligi 50 kollet ning statistika järgi on kõrgeim nakatumismäär just 10-14-aastaste seas, kuid levik on ühtlaselt kõrge enamikus koolides ja kõikides vanuseastmetes, sh personali hulgas.”

Kristiine gümnaasiumi direktor Tiina Pall ütles, et praegust olukorda arvestades valmistus nende kool võimalikuks koduõppeks varakult. “Oleme pikalt harjutanud, kogu aeg valmistame ette lapsi ja lapsevanemaid,” lausus ta.



“Me nägime ette sellist olukorda ja oleme õpetajaid koolitanud. Oleme septembrist alates ka lapsi veebipõhisteks tundideks uuesti ette valmistanud, asju meelde tuletanud – nii et oleme valmis, kuigi see ei ole muidugi kerge kellelegi. Anname täiendavat tehnikat koju kaasa õpetajatele. Meil on ka arvutid, mida laenutame lastevanematele, kui lapsed jäävad distantsõppele. Kusjuures me oleme seda teinud juba alates septembrist, kui lapsed on jäänud eneseisolatsiooni.”

Kiirtestid alanud nädalast

Kõlvart nentis, et koolid on olnud tegelikult suurem ohuallikas juba 1. septembrist. “Koolid ja pered on seotud ja terviseameti andmetel levib viirus kiiresti mõlemas. Praegu lõppes just koolivaheaeg ja eelnevast kogemusest teame, et pärast seda kasvab nakatumine veel kiiremini. Inimesed on palju reisinud, tekkinud on uued kontaktid ja see kõik tuuakse kooli.”

Alanud nädalast hakatakse koolides kaks korda nädalas ka kiirteste tegema. ütles, et neil Paraku me ei tea, kuidas näiteks tuhande õpilasega koolis testida hommikul kõiki õpilasi,” ütles Kõlvart. “Distantsõpet rakendades saame ka vähendada koolijuhtide koormust, et anda aega uue süsteemi käivitamiseks poole väiksema arvu õpilastega.”
Palli sõnul oli neil koolis juba praegu mitmeid klasse, kus õpilased ei saanud kohal käia, ja seega pidi kool neile kodusõpet pakkuma.

“Need lapsed tahtsid küll koolis käia, aga vanemad ei lubanud neil end vaktsineerida ja nii õppisid nad õnnetult kodus. Vaktsineerimine on perede otsustus, siin midagi teha ei saa, aga selge on see, et teiste tervise huvides jäävadki need lapsed ka tulevikus samamoodi koju. Osa inimeste tegemata töö mõjutab väga paljusid.”

Haigestunud tuleb koolil välja selgitada


Koroonakoldeid oli möödunud nädalal 48 Tallinna koolis 57-st, nakatunuid kokku ligi tuhat. Kolded puudutavad 92 klassikomplekti ning ligi 70 õpetajat on haiged või eneseisolatsioonis. Ühtlasi tõdes linnapea, et koolid on juba praegu võtnud osaliselt enda kanda terviseameti funktsioonid, sest koolid ei tea haigestunud õpilase nime, vaid peavad selle ise välja selgitama. “Nii ei saa ka paljudel juhtudel operatiivselt välja selgitada lähikontaktseid õpilasi ja õpetajaid, et sel viisil tõkestada efektiivselt nakkuse levikut koolis,” lausus Kõlvart.

Pall on enda sõnul kogu aeg arvanud, et pole mõtet viriseda, see ei päästa olukorda. “Kõige hullem on tegutsematus ja otsustamatus. Meil on õpetajad peaaegu kõik vaktsineeritud, meil on palju lapsed vaktsineeritud, sest nende vanemad on seda toetanud,” selgitas ta. “Me saame normaalselt töötada. Nendega, kes vastu töötavad, pole midagi teha – siis teised kannatavad. Aga virisemine ja hädaldamine ei aita, pigem tuleb leida lahendusi.”



Distantsõppe ajal on piiratud ka õpilaste tegevus linna huvikoolides ja koolid jagavad soovijatele nädala peale toidupakke.

Koduõpe on mõistlik, viirus muutumas agressivsemaks

Südalinna kooli direktor Veiko Rohunurm (pildil) peab kodusõppele üleminekut õigeks, sest vaheajal on õpilased külas ja reisil käinud.

Ma arvan, et otsus on mõistlik – see annab koolile võimaluse natuke lihtsamalt toimetada, sest lapsi on vähem ning pärast saame anda hinnangu, kuidas edasi liikuda. Viirus on ju väga nakkav ning on parem, kui 4.-8. klassid saavad nädala kodus õppida, enamikule ei ole see enam uus asi. Tõsi küll, mõni õpib paremini, teine kehvemini, aga selles valguses ehk õpib mõni kodus rohkem kui koolis, kus päevad läbi peab testima.

Nõutav õpilaste testimine on kindlasti suur väljakutse, kuid usun, et distantsõpe ei ole ühelegi koolile enam vast nii suur pähkel. Seda on ju kaks aastat juba tehtud ja meiegi oleme ammu praktiseerinud kas kord trimestris või paar korda poolaastas distantsõppe päeva, mida nimetame digiõppe päevaks. Nüüd on distantsõpe taas päevakorral.
Oleme viiruse toodud viguritega nagu distantsõpe ja lähikontaktsed juba toime tulnud, ning nii õpetajatel kui ka juhtkonnal on meie koolis igaühel oma roll, kes millega tegeleb. Kes tuvastab lähikontaktseid, kes kirjutab vanematele, kes tellib teste. Muidugi võiks saada rohkem õppetööle pühenduda, aga kui riigi soov on hoida koolid lahti, eks tulebki kuldne kesktee leida. Küllap me hakkama saame!

Koolis ei ole võimalik panna kõiki eraldi ustest käima, nii et keegi kedagi ei näe. On teatud kitsaskohad – sööklasse minek, garderoobist läbiminek või riiete võtmine –, eks selle nimel tegigi linnapea koos direktoritega praegu otsuse, et 4.-8. klassid lähevad nädalaks distantsõppele. See oli mõistlik otsus, kuna argumente on palju: pärast koolivaheaega tullakse palju reisidelt ning võib-olla ollakse sugulastega kokku saanud. Viirusetüvi on nii palju agressiivsemaks muutunud, et n-ö korjab ära ka inimesed, kes on end kahe süstiga vaktsineerinud, seega nüüd tuleb rohkem testida. Olen ise koroonaviiruse läbi põdenud ja vaktsineeritud, eile lasin teha veel ühe süsti, kuna pool aastat sai mööda.

Kus saab lasta end vaktsineerida?

Haabersti

• Confido kiirkliinik Rocca Al Mare keskuses, Paldiski mnt 102, 1330, Pfizer, Moderna.
• Rocca al Mare keskuse apteek, Paldiski mnt 102, tel 614 6000, vaktsineerida saab T, K ja R kl 17-20, L 11- 15, Pfizer.

Kesklinn
• Tallinna linnaapteek Solarises, Estonia pst 9, tel 614 6000, Pfizer, Vaktsineerida saab K, N ja R kl 16-19, L 11- 15.
• Confido kiirkliinik Nautica keskuses, Ahtri 9, 1330, Pfizer, Moderna.
• Confido vaktsineerimiskeskus Veerenni 53a, 1330 E-P kl 8.30-21, REGISTREERIMISETA, 1. detsembrini, Pfizer, Moderna, Janssen.
• Ida-Tallinna Keskhaigla, Ravi 18, 666 1900, 30. detsembrini, Moderna.

Lasnamäe
• Confido kiirkliinik Lasnamäe Centrumis, Mustakivi tee 13, 1330, Pfizer, Moderna.
• Kivila Südameapteek, Kivila 26, T, N kl 16-19, L,P 11-17, 13. novembrini, Pfizer. • Ülemiste Südameapteek, Suur-Sõjamäe 4, 1330. T, N kl 16-19, L, P 11-17, 13. novembrini, Pfizer
• Idakeskuse Ärimaja, Punane 14a, tuba 405, tel 5560 4787, tööpäevadel kl 9-19, 31. detsembrini, Pfizer.
• CitoMed Kliinik, Punane 18, tel 5609 9077, 25. novembrini, Pfizer, Moderna.

Mustamäe
• Magistrali Südameapteek, Sõpruse pst 201/203, 1330, T, N 16-19, L,P 11-17, 13. novembrini, Moderna.
• Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Sütiste tee 19, tel 617 1049, E-R 8.15-15.15, 28. detsembrini, REGISTREERIMISETA, Pfizer.

Nõmme
• Netiapteek, Pärnu mnt 238, tel 614 6000, T ja N kl 17- 20, P 11-15, 31. detsembrini, Pfizer.
• Männiku Rimi apteek, Männiku tee 100, tel 614 6000, E kl 16-18.30, 31. detsembrini, Pfizer. Pirita
• Pirita Südameapteek Merivälja tee 24, 1330, T,N kl 16-19, L-P 11-17, 13. novembrini, Moderna. Põhja-Tallinn
• Nakkuskliiniku polikliinik, Paldiski mnt 62, tel 626 1314, E-R, 31. detsembrini, Pfizer.

 

 

Nüüd saab vaktsineerida ka Vabaduse väljakul või tellida süsti koju

Nüüd saab vaktsineerida ka Vabaduse väljakul või tellida süsti koju
Järgmisest nädalast saavad kõik, kellele see on hädavajalik, tellida vaktsineerimise oma koju.
“See pole kiirabi, kuid neile, kellel tõesti vaja, võimalust pakutakse,” ütles linnapea Mihhail Kõlvart ja lisas, et vastav telefoninumber avalikustatakse lähiajal.
Samuti tuleb Vabaduse väljakule vaktsineerimispunkt, kus saab teha ka PCR-testi. “Olukord halveneb jätkuvalt,” nentis linnapea. “Vaatamata sellele, et Tallinnas on olukord võrreldes teiste omavalitsustega veel stabiilne, tuleb arvestada, et kolmas laine jõuab ka pealinna. Tallinn on ju jätkuvalt suurim omavalitsus. Me peame olema valmis selleks, et linnas olukord halveneb, vaatamata sellele, et oleme siin tegelenud ennetusega nii suvel kui ka sügisel, pakkudes vaktsineerimist ja ka teisi meetmeid. Septembri alguses alustasime kolmandat korda isikukaitsevahendite jagamist ning toimus aktiivne vaktsineerimine koolides. Pärast valimisi tulid aga vaktsiinitelgid – on positiivne, et seal kaitsesüsti saanute arv iga päevaga kasvab. Otsustasime, et jätkame vaktsineerimist telkides, vaatame, kuhu neid veel juurde panna, et see tooks vaktsineerima rohkem inimesi ja juhiks tähelepanu. Näeme, et vaktsineerida soovijate arv iga päevaga kasvab.”



Linnapea sõnul võiks riik hakata kohe praegu pakkuma tõhustusdoosi kõigile, kellel on viimasest kaitsesüstist möödas vähemalt pool aastat. “Meil on riigile tähtis ettepanek tõhustusdooside osas,” ütles ta.”Praegu saavad neid õpetajad ja riskirühmade esindajad, teised peavad aga ootama. Samas need aktiivsed, kes said vaktsiini juba kevadel, on kaitset kaotamas, eriti need, kes said AstraZeneca vaktsiini. Mina ja minu kolleegid linnavalitsusest ei saa aru, miks me astume sama reha peale. Miks me teeme tõhustusdoose jälle mingis järjekorras, kui meil on olemas võimalused kõigi soovijate jaoks? Anname inimestele, kes seda soovivad, võimaluse vaktsineerida end kolmanda doosiga, sellised inimesed on näiteks paljud linnateenistujad, keda riik pole eesliinitöötajateks liigitanud. Ma usun, et seda mõtet toetavad ka teised omavalitsusjuhid, kes teavad, kuidas avalik sektor töötab. Teisalt soovime, et ka õpetajatele tehtava tõhustusdoosi järel hakkaks selle mõju toimima. Õpetajad said vaktsineerida üle poole aasta tagasi AstraZenecaga ja see kaitsetase on nüüdseks madal. Kolmanda doosi võimalus avanes hiljuti, süstimine käib praegu, aga nagu me teame, ei teki kaitse üleöö.”

Koju saab vaktsineerijaid tellida tulevast nädalast

• Linn loob inimeste kodudesse vaktsineerima mineva brigaadi 8. novembrist. Samal ajal käivad ka ettevalmistused statsionaarse nõustamis-, vaktsineerimis- ja testimispunkti avamiseks novembri esimesel poolel Vabaduse väljakul.
• Kodus vaktsineerimine on mõeldud eeskätt neile, kes liikumisraskuste tõttu ei saa ise vaktsineerima minna, kuid brigaadi saaksid tellida ka kõik teised soovijad. Brigaad tuleb inimesele koju, nõustab ja vaktsineerib ning jääb 15 minutiks jälgima tema seisundit.
• Kahe nädala eest avati neljas linnaosas Covid-19 nõustamis- ja vaktsineerimispunktid. Kuna teenus on populaarne, otsustati kolme aktiivsema külastusega telgi lahtiolekut pikendada vähemalt nädalaks ning pakkuda sama teenust ka Lasnamäe elanikele Lindakivi kultuurikeskuses. Seal avati nõustamisja vaktsineerimispunkt 30. oktoobrist.
• Eesti keskmine nakatunute arv 100 000 elaniku kohta viimase seitsme päeva jooksul on 828, Tallinnas 674. Tallinna linnaosadest on kõige kõrgem nakatumise näit viimase seitsme päeva jooksul Nõmmel, kus on 966 nakatunut 100 000 elaniku kohta, järgneb Pirita 755-ga. Enamik linnaosi jääb nakatumise poolest veel alla Eesti keskmise.

Allikas Pealinn.ee

Vaata ka:

taroskoop minuaeg.com

Taroskoop – Reede 20 september 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill) Kaart: RikkausTõlgendus: Täna võib sul tekkida tunne, et oled

horoskoop

Horoskoop – Reede 20 september 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill):Täna on päev, mil oled täis energiat ja entusiasm, mis