Erakorralised uudised
kiirnuudlid

Kui Sul on kodus kiirnuudlid, siis viska need kohe minema!

Peale selle artikli lugemist ei tarbi sa enam kunagi kiirnuudleid! Mul läks küll süda pahaks ja kui oleks enne teadnud…

Kiirnuudlid on maailmas üks levinumaid ja populaarsemaid toite. Hinnanguliselt tarbitakse aastas üle 95 miljardi paki kiirnuudleid, mis teeb praeguse maailma rahvaarvu juures inimese kohta 12 pakki aastas.

Kiirnuudlite populaarsus tuleneb nende odavusest, neid on lihtne valmistada ja nad on ka maitsvad. Samuti säilivusaeg kui ka säilitamine on väga lihtne. Seega väga mugav, aga maitsev toit, mis saab kiirelt valmis ja täidab ka kõhu.

Olenemata eeltoodud plussidest, tuleks siiski kiirnuudlite söömist vältida ja seda eelkõige tervise seisukohalt.

Loe teisi huvitavaid artikleid SIIT

METABOOLNE SÜNDROOM EHK AINEVAHETUSSÜNDROOM

Ei tule üllatusena, et kiirnuudlid on väga suure kalorsuse, aga madala toiteväärtusega ehk teisisõnu nad annavad väga palju energiat, aga samas puudub neil toiteväärtus ehk neis on olematu valkude, head rasvade, vitamiinide ja erinevate mineraalide sisaldus.

See on üks põhjus, aga on veel teinegi põhjus – kiirnuudlid sisaldavad tertsiaarset butüül-hüdrokinooni (TBHQ), mis on naftasaaduste kõrvalprodukt ning seda kasutatakse toidulisandina, pikendamaks toiduainete säilivusaega.

Liigse TBHQ tarbimisel võib tekkida metaboolne sündroom ehk ainevahetussündroom. Sel juhul on inimese normaalne ainevahetus ehk metabolism häiritud. Metaboolse sündroomi diagnoosi kutsutakse ka «surmavaks kvartetiks», sest selle sündroomiga inimestel on kolm korda suurem risk surra südameinfarkti ja viis korda suurem oht haigestuda diabeeti.

Kui muidu peeti ainevahetussündroomi pigem ülekaalulisega kaasnevaks haiguseks, siis kiirnuudleid tarbides võib sündroom tekkida ka täiesti tervetel, tervislikult toituvatel kui ka heas vormis ning üldiselt tervislikke eluviise harrastavatel inimestel.

VÄHKITEKITAVA TOIMEGA

Lisaks sisaldavad osad kiirnuudlid bensopüreeni, mille ainevahetussaadused (metaboliidid) on mutageensed ja väga kantserogeensed ehk vähkitekitajad – ained, mis võivad põhjustada pahaloomuliste kasvajate teket või suurendada nende esinemissagedust.

Näitena Korea Toidu – ja Ravimiamet keelas Nong Shim brändiga nuudlite müügi Koreas, kuna sealt leiti bensopüreeni.

Kui varasemalt kahtlustati eelmainitud toidulisandite kahjulikkust, siis nüüdseks on leidnud see ametliku kinnituse. Nimelt Harvardi Rahvatervise Ülikooli teadlaste läbiviidud uuringus leiti, et inimesed, kes tarbivad regulaarselt kiirnuudleid, neil areneb suurema tõenäosusega välja metaboolne sündroom ehk ainevahetussündroom.

Uuringu autor Dr. Hyun Shin rahustab, et kui oled tarbinud või tarbid regulaarselt kiirnuudleid, siis see ei tähenda, et sul tekib ainevahetussündroom, vaid võib tekkida. «Iga inimene on erinev, aga siiski tasuks teadvustada riske ning loobuda kiirnuudlitest,» manitseb teadlane.

Täiendus 20.11.2024


Kiirnuudlite mõju tervisele on teema, mis on sageli arutelu all. Siin on mõned peamised aspektid, mida tuleks arvestada:

  1. Toiteväärtus: Kiirnuudlid ei paku sageli olulisi toitaineid nagu vitamiinid, mineraalid ja kiudained. Need on enamasti rafineeritud süsivesikud, mis tähendab, et neil on vähe toiteväärtust.
  2. Rasvasisaldus ja säilitusained: Paljud kiirnuudlid sisaldavad suures koguses rasva, sealhulgas transrasvu, mis võivad olla kahjulikud südame-veresoonkonna tervisele. Lisaks võivad need sisaldada säilitusaineid ja maitsetugevdajaid, nagu naatriumglutamaat (MSG), mis mõnede uuringute kohaselt võivad mõnedel inimestel põhjustada peavalusid või muid reaktsioone.
  3. Naatriumisisaldus: Kiirnuudlid sisaldavad sageli kõrget naatriumisisaldust, mis võib kaasa aidata kõrge vererõhu ja muude südame-veresoonkonna haiguste tekkele.
  4. Seos terviseprobleemidega: Mõned uuringud on seostanud regulaarset kiirnuudlite tarbimist erinevate terviseprobleemidega, nagu suurenenud südame-veresoonkonna haiguste risk, metaboolne sündroom ja isegi vähiriski suurenemine.

Kokkuvõttes, kuigi kiirnuudlid võivad olla mugav ja kiire einevalik, ei ole need tervislik toitumisharjumus. Nende sagedane tarbimine võib kaasa tuua mitmeid terviseprobleeme. Tervislikumaks alternatiiviks võiks olla tasakaalustatud toitumine, mis sisaldab rohkelt värskeid köögivilju, puuvilju, täisteratooteid ja valgurikkaid toite.

Vaata ka:

Blue Breaking News YouTube Channel Art

Valitsus andis Riigikogu ees ametivande

Valitsus andis täna Riigikogu ees ametivande ja astus ametisse. Suulise ametivande andis peaminister Kristen Michal

Blue Breaking News YouTube Channel Art

Transpordiameti ja Politsei- ja Piirivalveameti Pärnu jõe ühisreid tuvastas mitmeid rikkumisi

Transpordiameti väikelaevade üksuse inspektorid tegid koos Politsei- ja Piirivalveameti veepatrulliga eelmisel laupäeval Pärnu jõel ühisreidi