Erakorralised uudised
ukraine 7047830 1920

Venemaa piirab alates 16.10.23 Ukraina kodanike võimalusi Euroopa Liidust Venemaale pääseda

Venemaa edastas eile Eestile noodi, milles teatas et alates 16. oktoobrist on ajutiselt piiratud Ukraina kodanike sisenemine Venemaale läbi piiripunktide, välja arvatud Šeremetjevo lennujaama piiripunkt Moskvas ning Läti ja Venemaa vaheline piiripunkt Vientuļi-Ludonka.

Venemaa teatel ei kohaldata piiranguid alla 14-aastastele Ukraina kodanikele, kes sisenevad Venemaa Föderatsiooni üksi või koos oma Vene Föderatsiooni kodanikust seadusliku esindaja, eestkostja või usaldusisikuga.

Siseminister Lauri Läänemetsa sõnul on Euroopast Venemaa agressiooni eest kaitset otsinud ukrainlased keerulise valiku ees, sest Venemaa samm tähendab sisuliselt seda, et kogu Euroopa Liidu piir Venemaaga on suletud ning ukrainlaste võimalused kodumaale naasta äärmiselt piiratud. „Võimalusi koju minna on väga vähe ja need vähesed võimalused tekitavad suuri probleeme nii ukrainlastele, aga ka Eesti lähematele liitlastele regioonis. Teeme kõik endast oleneva, et aidata ukrainlastel koju jõuda ja Lätil võimalike rändesurvest tekkivate probleemidega toime tulla ning ennetada humanitaarkriisi tekkimist Läti piiril,“ kinnitas siseminister Läänemets.

„Venemaa tegevus Ukraina põgenike kohtlemisel on ääretult kahetsusväärne. Piiripunktide sulgemine suurele osale Ukraina kodanikele avaldab ka enneolematu surve Läti piirile ja piirivalvele. Eesti avaldab solidaarsust Lätiga ja oleme valmis oma naabreid vastavalt vajadustele aitama. Oleme Lätiga pidevas ja aktiivses suhtluses – täna kõnelesid omavahel meie presidendid ning oleme kontaktis valitsuste tasandil. Täna on mul plaanis telefonikõne ka oma Läti kolleegiga,“ sõnas välisminister Margus Tsahkna.

Läänemets märkis, et mõnes mõttes üritab Venemaa korrata aastatagust aktsiooni, mil Venemaa poolelt ei lastud Ukraina sõjapõgenikel Eestisse siseneda läbi Luhamaa piiripunkti. „Sellega tekitati humanitaarkriis, sest Venemaa poolel päevi külmas piiriületust oodanud ukrainlased olid Eestisse jõudes kurnatud ja isegi haiged. Nüüd proovib Venemaa korrata sarnast hübriidoperatsiooni, kuid seekord tahetakse kriis tekitada Läti territooriumil suunates ühte väikesesse Läti piiripunkti kõik ukrainlased, kes Soome või Eesti ja Läti piiridelt sooviks Venemaa kaudu näiteks tagasi Ida-Ukrainasse koju jõuda,“ rääkis Läänemets.

Päevas lahkub Eesti kaudu Venemaale keskmiselt 127 Ukraina kodanikku päevas, nendest keskmiselt 8 on alla 14-aastased (statistika 01.09-10.10.2023). Need isikud võivad piirangute jõustumisel suunduda Eestist Lätti.

Vaata ka:

minuaeg

UUE NÄDALA, ENNUSTUSED, HOROSKOOP, TAROSKOOP

Esmaspäev 24 juuni – Pühapäev 30 juuni 2024 “Uus nädal toob kaasa põnevaid muutusi ja

53813444473 c1557e9969 w

Välisminister Tsahkna Luksemburgis: Schengeni viisanõue Gruusia diplomaatiliste- ja teenistuspasside omanikele tuleb uuesti kehtestada

Välisminister Margus Tsahkna osales täna, 24. juunil Luksemburgis Euroopa Liidu välisasjade nõukogu kohtumisel, mis keskendus