Uudised

Välisminister Liimets: Euroopa Liidus jääme kindlaks oma väärtustele ja toetame partnereid, kes neid väärtusi jagavad

Välisminister Eva-Maria Liimets osales täna, 4. märtsil Euroopa Liidu välisasjade nõukogu erakorralisel istungil, millega ühinesid USA välisminister Antony Blinken, Kanada välisminister Melanie Joly, Ühendkuningriigi välisminister Elizabeth Truss ja NATO peasekretär Jens Stoltenberg. Videokonverentsi teel osales ka Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba. Välisasjade nõukogu kohtumisel koordineeriti Ukraina abistamist ning Venemaale sõjategevuse lõpetamiseks veelgi tugevama rahvusvahelise surve avaldamise võimalusi.

„Ukraina vajab meie täielikku toetust, sest ukraina rahvas sõdib kogu Euroopa eest,“ rõhutas välisminister Liimets kohtumisel. „On oluline anda Ukrainale Euroopa Liidu kandidaadi staatus. Tugevaim vastus Venemaa sõjalisele agressioonile on ühtne ja hästi koordineeritud Euroopa Liidu ja NATO tegevus nii sanktsioone kehtestades kui ka sõjas kannatavale Ukrainale tuge ja abi pakkudes.“
Sõja rahastamist takistavaid sanktsioone kehtestades on Euroopa Liit välisminister Liimetsa sõnul tegutsenud väga resoluutselt. „Finantssanktsioonide hulgas on olnud oluline roll Venemaale SWIFT-süsteemile ligipääsu piiramisel. Sellegipoolest arvame, et sanktsioone tuleb laiendada,“ ütles välisminister. „See, et Euroopa Nõukogus jõuti kiiresti otsusele Venemaa liikmelisus organisatsioonis peatada ning ÜRO Peaassamblee hääletas ülekaalukalt Ukraina sõja lõpetamise resolutsiooni poolt näitab, et Venemaa sõjaline rünnak on rahvusvaheliselt hukka mõistetud.“


Välisminister rõhutas, et Eesti toetab Ukrainale selge Euroopa Liiduga liitumise perspektiivi ja kandidaatriigi staatuse andmist ning peab oluliseks lisaks Ukrainale ka teiste partnerite toetamist. „Peame oluliseks, et Euroopa Liit ning partnerid jagaksid oma toetust ka Moldovale, kes on lisaks Venemaa survele kvastu võtmas suurel hulgal sõjapõgenikke Ukrainast,“ ütles välisminister Liimets.

Seekordse kohtumise eesmärk oli koordineerida seisukohti olulisemate NATO partnerite – USA, Ühendkuningriigi ja Kanada – välisministritega ning vaadata, mida me veel saame teha Ukraina toetuseks. Euroopa Liidu välisasjade nõukogu toimus samal päeval kui NATO välisministrite kohtumine, kus olid kohal ka Euroopa Liidu esindajad.

Jaga
Back to top button