Erakorralised uudised
covid 19 gc5734fd40 640

Uus koroona mutatsioon EG.5 on on jõudnud Soome

Koroonaviiruse Omikroni variandi alamliinilt XBB pärinev koroona variant EG.5 on viimastel päevadel maailmas muret tekitanud.

Rahvusvahelises meedias on mutatsioon saanud kreeka mütoloogias tülide ja lahkhelide jumalanna järgi kurjakuulutava nime Eris, vahendab Yle.

Maailma Terviseorganisatsioon WHO lisas hiljuti EG.5 variandi oma variantide loendisse, millele tasub tähelepanu pöörata. Riski, et mutatsioon tooks rahvusvahelisele koroona olukorrale kaasa olulise tagasilöögi, hindab organisatsioon aga madalaks.

USA-s on EG.5-st saanud kõige enam esinev viirusevariant, vahendab CNN. Umbes 17 protsenti riigi kinnitatud koroonajuhtumitest on nüüd põhjustatud sellest variandist.

WHO uusim epidemioloogiline nädalaülevaade teatab, et haiglaravi vajavate koroona juhtumite arv on Ameerikas pöördunud õrna tõusu poole.

Soome terviseameti asjatundja Erika Lindh märgib, et piirkondades, kus haiglaravi juhtude arv on suurenenud, ei ole haiglates EG.5 suuremat levikut täheldatud.

Terviseameti äsja valminud koroonaviiruse genoomiseire statistika näitab, et juulis põhjustas EG.5 umbes 5 protsenti Soomes uuritud koroonaga nakatumistest. Esimest korda esines seda mutatsiooni Soomes juuni alguses.

Statistika näitab, et ka Omikroni järeltulijad on tulnud selleks, et jääda – vähemalt esialgu. Soomes ja mujal maailmas on umbes 90 protsenti avastatud koroonaviiruse mutatsioonidest Omikroni alamliinid XBB, mis on päritolult ja omadustelt väga sarnased.

Variant EG.5 põlvneb alamliinist XBB.1.9.2, kuid sellel on kaks uut ogavalgu mutatsiooni. Kas need mõjutavad kuidagi viiruse omadusi?

Seni ei ole viiteid sellele, et mutatsioon põhjustaks raskemat haigust kui teised alamliinid XBB. Siiski on võimalik, et selle võime immuunsusest läbi murda on veidi suurenenud, nendib Lindh.

Uue mutatsiooni kohta on veel vähe uurimisandmeid, kuid seni pole põhjust eeldada, et uus variant erineks oluliselt teistest Omikroni alamliinidest.

Soomes ringlevatest mutatsioonidest tingitud haiguskoormust pidurdab praegu tõhusalt rahvastiku kõrge immuunsus, kuid tuleval sügisel kaalutakse ka uue vaktsineerimisringi tegemist riskirühmadele.

Eestinen.fi

Vaata ka:

horoskoop armastus

Nädala Armastuse Horoskoop: Esmaspäev, 27. mai 2024 – Pühapäev, 2. juuni 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill) Üldine: Nädal toob kaasa romantilist energiat ja seiklusi. Oled

Tarokaart

Nädala Taroskoop: Esmaspäev, 27. mai 2024 – Pühapäev, 2. juuni 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill) Kaart: The Chariot (Ratsanik) Sõnum: Sul on sel nädalal