Uudised

Ukraina vajab ülesehitamiseks vähemalt 600 miljardit dollarit

Ukraina peaminister Denõs Šmõgal ütles, et Ukraina ülesehitamine pärast Venemaa sissetungi läheb maksma 600 miljardit dollarit. Ta kutsus Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) liikmeid üles annetama 10 protsenti nende reservvaradest Ukrainale, vahendab Bloomberg.

Lühiajaliselt vajab Ukraina neli-viis miljardit dollarit iga kuu, pikema aja jooksul on vaja sarnast abiprogrammi nagu oli Marshalli plaan Euroopale pärast teist maailmasõda. Nii rääkis Smõgal Washingtonis toimunud ümarlaual, kus kohtusid IMF-i ja Maailmapanga esindajad.

Smõgali hinnangul võib Ukraina sisemajanduse kogutoodang langeda 30–50 protsenti ning seni on kahjusid kokku 560 miljardi dollari ulatuses. Maailmapanga andmetel on see üle kolme korra suurem kui oli Ukraina majandus 2020. aastal.

Samal kohtumisel ütles president Zelenski, et Venemaa tuleb kohe välja visata rahvusvahelistest finantsinstitutsioonidest, nende seas Maailmapangast ja IMF-ist.

Samuti peab kogu maailm kehtestama presidendi sõnul Venemaale sõjamaksu, millega kogutud raha tuleks suunata Ukraina ülesehitamiseks.

“Meil on vaja sõja jaoks spetsiaalset maksu. Venemaa, ja edaspidi ka iga teine agressor peab maksma selle eest, mis rikub ülemaailmset stabiilsust. Selline sõjamaks tuleks kehtestada kõikidele Venemaaga tehtavatele tehingutele ilma igasuguste eranditeta: kogu ekspordile ja impordile ning finantstehingutele, mida ei ole veel blokeeritud,” rääkis Zelenski.

Err.ee

Jaga
Back to top button