Esmaspäev , 26 veebruar 2024
phone gb3f10f594 640

Ühtne reisiplaneerimise ja piletite ostmise platvorm muudab Eestis reisimise lihtsaks

Eestis puudub ühtne ühistranspordi planeerimise platvorm, mis aitaks reisijatel mugavalt oma teekonda planeerida ühest punktist teise ning osta kõik teekonnaks vajalikud piletid ühest keskkonnast. Riik asub välja töötama prototüüpi, mis võimaldaks reisijatel seda teha ühel teenuseplatvormil.

„Reisijatel ei ole hetkel mugavat ühtset süsteemi, mille kaudu oma teekonda planeerida kasutades ühistransporti ja alternatiivseid liikumisviise. See on üheks põhjuseks, miks kiputakse pigem liikuma isikliku sõiduautoga, sest nii on hetkel lihtsam,“ ütles Transpordiameti liikuvuse kavandamise osakonna juhataja Johann Peetre. „Selle probleemi lahendamiseks toetab riik prototüübi loomist, mille alusel erasektor saab luua toimiva keskkonna, kus erinevad transporditeenuse pakkujad saaksid mugavalt oma teenuseid müüa.“

MaaS X-tee projektiga loob riik standardiseeritud sõidupäringuid vahendava ja liikuvusteenuseid ning sõiduõiguse ostmist ühendava teenuseplatvormi prototüübi. Seega luuakse standardiseeritud X-tee andmevahetuskiht, mida eraturul tegutsevad MaaS operaatorid saaksid kasutada. Heaks näiteks on Helsingi ühistranspordisüsteemi platvorm, mille kaudu saab planeerida teekonna ja koheselt osta ka kõik erinevad vajalikud piletid.

Vajadus süsteemi järgi on suur, sest praegu on erinevatel transpordiliikidel (ühistransport, parvlaevad, rongid, auto lühirent jne) igal oma broneerimis- ja piletimüügikanalid ning nende rakendusliidesed (API d) ei ühildu. Samuti puudub tsentraliseeritud viis erinevate API de omavaheliseks ühendamiseks.

MaaS X-tee on turvalise andmevahetusega vahekiht, mis ühendab endas kõiki ühistranspordi ja liikuvusteenuse pakkujaid (buss, rong, takso, autorent, elektritõukeratas jne), võimaldades uut laadi teenuse turule tulekut, kus kogu teekonnaks vajaminevad teenused on leitavad ühest kohast ning sõiduõigused saab soetada ühe tehinguna.

Prototüübi arendus toimub moodulitena, kus protsessi käigus testitakse iga mooduli toimivust koos osapooltega veendumaks selle sobivuses. Vajadusel korrigeeritakse lahendust enne järgmise mooduli arendamist. 

Projekti rahastatakse Riigikantselei innofondist, see kestab 18 kuud ning maksab 840 000 eurot. Projektis osalevad Transpordiamet, Kliimaministeerium ning Regionaal- ja Põllumajandusministeerium.  

Vaata ka:

90523589 2910115582368687 8203878982697877504 o

26.02.24 Ööpäeva liiklusinfo ja õnnetused

Eile toimus 1 liiklusõnnetus. Juhtimiselt kõrvaldati 26 alkoholi või narko tarvitamistunnustega sõidukijuhti. Liiklusõnnetused 25.02.2024 kella

minuaeg.com uudised

Põhja päästekeskuse operatiivsündmused 23.02 – 26.02.2024

Tallinn 23.02 kell 11.00 teavitati häirekeskust, et Mustamäel E. Vilde tee kortermajas tunneb teataja oma

error: Sisu on kaitstud!