Laupäev , 9 detsember 2023
Erakorralised uudised
sportminuaeg scaled

SEB kahjukäsitluse statistika: milline spordiala on kõige ohtlikum?

Nagu me kõik teame, on liikumine kasulik nii kehale kui ka vaimule. Samas on hea teada, millised spordialad ja harrastused võivad kaasa tuua rohkem traumasid ning pikema taastumise õnnetustest. SEB statistika näitab, et kuigi ekstreemspordiga kaasnevad sageli ohtlikud trikid ja kiirus, tuleb rohkem vigastusi siiski ette pallimängudes ja jalgrattasõidus, mida harrastatakse laiemalt.

Kui mõelda erinevatele hobidele, siis tundub, et ekstreemspordiga kaasnev kiirus või kaelamurdvad trikid toovad kaasa ka kõige rohkem vigastusi. Statistika kinnitab, et need juhtumid on tõsisemad ning vajavad pikemat ravi ning taastumist. „Motosport on ohtlik hobi, taastumine kestab kaua ja näeme ka juhtumeid, kus täielikku taastumist ei toimugi,“ ütles SEB Life & Pension Baltic SE riskihindamise ja kahjukäsitluse osakonna juhataja Anu Meier.

Sagedasemad on aga õnnetused ja traumad spordialadel, mille harrastajaid on rohkem. „Meieni jõuab palju juhtumeid, kus trauma on saadud palli mängides või jalgrattaga sõites, sest need on harrastajate seas levinud sportimise ja vaba aja veetmise viisid. Jalgrattaspordiga on seotud erinevad luumurrud, näiteks rangluu, randme või lõualuu murd, aga ka hammaste või õlaliigese vigastused. Kahjuks näeme ka juhtumeid, kus kiivrita kukkudes on saadud tõsiseid peatraumasid. Pallimängutraumad tekivad enamasti teise mängijaga kokkupõrkel ja kukkudes, mille tagajärg on põrutus, põlve- ja hüppeliigese vigastus või sõrmeluumurd,“ kirjeldas Meier.

Traumasid juhtub nii jõusaalis kui ka koduaias sulgpalli mängides, aga ka ratsutades, mille puhul on paljud vigastused seotud hobuse seljast kukkumise või juhusliku kabjalöögiga. Raskemad haiglaravi vajanud hulgitraumad on põhjustatud aga kukkumisest koos hobusega.

Õnnetused mootorrataste ja ATV-dega juhtuvad igas vanuses

„Kui võrrelda mootorratta- ja jalgrattasõitu, siis jalgratturitel võib õnnetusi juhtuda küll sagedamini, kuid motospordis saadakse pigem raskeid hulgitraumasid, kus vigastatud on erinevad kehapiirkonnad. Tüüpilised on seljavigastused, rasked jalaluude nihkega või killunenud murrud, õla- ja põlvetraumad, mille ravi ja taastumine kestavad oluliselt kauem,“ tõi Meier välja. „Mootorrattavõistlustel juhtub õnnetusi ligi kolm korda sagedamini kui treeningutel, samas näeme, et õnnetusi juhtub ka mootorrattaga tavaliikluses või maastikul sõites, aga ka jäärajal harjutades,“ lisas ta.

Meieri sõnul võib üllatav olla, et motospordiga sarnaseid raskeid traumasid näeme ka ATV õnnetuste puhul, kus õnnetuse võib põhjustada otsasõit mõnele takistusele kas puule või mõnele koduaias olevale esemele, aga ka kallakust alla sõit, mis võib lõppeda raske masina alla jäämise ning tõsiste, ka eluohtlike vigastustega.

Hobide ohud: poolteist kuud töölt eemal

Levinud hobidega kaasnevate õnnetuste võimalikud tagajärjed on sageli alahinnatud, aga need võivad viia pikemaajalise töölt eemalolekuni. „Meie statistika näitab, et spordivigastuste tõttu ollakse töölt eemal keskmiselt 47 päeva – see on kauem kui olmevigastuste korral, aga lühem kui tööõnnetuste puhul,“ tõi Meier kahjujuhtumite statistika põhjal välja.

Õnnetusjuhtumi päevaraha kindlustuse kahjujuhtumid spordialade, keskmise ravipäevade arvu ning vanuse lõikes SEB Life ja Pension SE statistika põhjal.

SEB Life & Pension SE kahjukäsitluse statistika põhjal analüüsiti õnnetusjuhtumi päevaraha kindlustuse kahjujuhtumeid perioodil 2003-2022.

Kindlustusandja on SEB Life and Pension Baltic SE Eesti filiaal. Enne lepingu sõlmimist palun tutvuge tingimustega. Vajadusel pidage nõu asjatundjaga ja registreerige nõustamisele SEB kodulehel www.seb.ee.

Vaata ka:

horoskoop minuaeg.com jpg

Horoskoop – Laupäev 9 detsember 2023

Jäär Jäär peaks keskenduma oma südame järgimisele, kuid samas ka mõistusega valikuid tegema​​. Jäärale soovitatakse

Giving birth to Life 1080x608 1

Päeva Sõnum Laupäevaks, 9. detsembriks 2023

1. Enesepeegeldus ja Isiklik Kasv: Tänane päev kutsub sind süvenema enesepeegelduse teekonnale. See on suurepärane

error: Sisu on kaitstud!