Neljapäev , 28 märts 2024
kaed

Miks mu käed värisevad?

Käte värisemiseks ehk treemoriks nimetatakse käte tahtmatuid rütmilisi liigutusi, mis võivad oluliselt käelist tegevust segada. Käed võivad väriseda nii puhkeasendis kui käelise tegevuse ajal. Seda, miks käed värisevad ja milliste terviseprobleemidega see seostuda võib, selgitab online-kliiniku Minudoc.ee perearst Sergey Saadi.

Käte värisemiseks ehk treemoriks nimetatakse käte tahtmatuid rütmilisi liigutusi, mis võivad oluliselt käelist tegevust segada. Käed võivad väriseda nii puhkeasendis kui käelise tegevuse ajal. Seda, miks käed värisevad ja milliste terviseprobleemidega see seostuda võib, selgitab online-kliiniku Minudoc.ee perearst Sergey Saadi.

Essentsiaalne treemor
Essentsiaalne treemor on üks sagedasemaid liigutushäirete põhjuseid. Tavaliselt põhjustab see neuroloogiline häire värisemist mõlemas kehapooles, kuid võib olla tugevam näiteks domineerivas käes. Sümptomid esinevad nii puhkeasendis kui ka liikumisel. Täpset põhjust ei ole teada, kuid arvatakse, et essentsiaalse treemori puhul mängivad olulist rolli geneetilised tegurid.
Lisaks ülaltoodule võivad käte värisemist põhjustada järgnevad seisundid:
•alkoholi liigtarvitamine või järsk alkoholist loobumine
•depressioon ja sellele sarnased vaimse tervise häired
•kilpnäärme ületalitlus
•neeru- või maksapuudulikkus
•kaasasündinud haigused (ataksia ehk liigutuste koordinatsioonipuue, habras X-kromosoom)
•ärevushood
•stress
Ka mõned ained ja ravimid võivad treemorit põhjustada:
•kofeiin
•teatud psühhotroopsed ja psühhiaatrilised ravimid
•amfetamiin
Käte värisemist põhjustavad raskemad haigused
Hulgiskleroos ehk sclerosis multiplex
Hulgiskleroos on siiani ebapiisavalt uuritud immuun- ja närvisüsteemi haigus, mis kahjustab peaaju ja võib põhjustada ka treemorit. Sellest haigusest paranemine ei ole võimalik, küll aga saab ravimite abil oluliselt sümptomeid vähendada ning haiguse progresseerumist pidurdada.
Peaaju infarkt – insult
Peaaju infarkt ehk insult tekib peaaju veresoone purunemise või trombi tõttu. Läbipõetud insuldi tagajärjel võib tekkida ka värin kätes. Aktiivse füsioteraapia abil on võimalik mõnevõrra insuldist tingitud käte värisemist vähendada.
Kolju ja peaaju trauma
Kolju või peaaju traumast tingituna võivad lihaste töö eest vastutavad närvid peaajus kahjustuda – see omakorda võib käte värisemist põhjustada.
Parkinsoni tõbi
Parkinsoni tõbi on närvisüsteemi haigus, millega kaasneb ühepoolne või kahepoolne käte treemor, mis võib esineda ka puhkeasendis ning süveneda aktiivse tegevuse korral. Parkinsoni tõvest terveneda ei ole võimalik, kuid ravi abil on võimalik sümptomeid oluliselt vähendada ja parandada elukvaliteeti.
Mõne haiguse puhul võib treemorist õige raviga vabaneda (näiteks kilpnäärme ületalitluse korral), teiste seisundite puhul võib proovida füsioteraapiat, eluviisi muutmist ja psühholoogilisi tehnikaid. Alati tuleb suhelda perearstiga, kes oskab anda nõu, uurida ja vajadusel eriarstile suunata.

Vaata ka:

Saabuvate pühade ja soojade kevadilmadega seoses tuletab Päästeamet meelde, et kulupõletamine on seadusega keelatud ning tuleohtlik tegevus. Tiheasustusaladel on lõkke tegemine reguleeritud omavalitsuse õigusaktidega ning hajaasustuses tuleb jälgida rangeid tuleohutusnõudeid.

Soe ja tuuline ilm on muutnud rohtkatte kuivaks ning kergesti süttivaks. „Kuigi maapind ise on

relv1

Politsei pidas Tartus kinni kaks relvaga paugutanud noormeest

21. märtsil pidasid politseinikud kinni kaks meest, kes Tartu linnas inimesi relvataolise esemega ähvardasid ja

error: Sisu on kaitstud!