laps

Laste vaktsineerimine ei too erilisi tüsistusi kaasa.

Vanemates tekitab palju küsimusi erivajadustega ja kaasuvate haigustega (diabeet, vähk jt) laste vaktsineerimine. «Siin tasub kaaluda koos arstiga kasu ja kahju tasakaalu,» soovitas Uustalu. «Üha rohkem näeme, et kergelt koroona põdemine ei taga kaitset järgmiste viirusvariantide vastu – nagu ka gripi eri tüvede puhul kipub olema. Kes ei soovi vaktsineerida last, vaktsineerigu ennast ja teisi pereliikmeid, nii saab tekitada lapsele ümber otsekui kookoni.

On leitud, et raseduse ajal vaktsineeritud naised annavad kaitsvad antikehad ka oma vastsündinud beebile.»
5.augusti hommikuse seisuga on 26 546 alla 18-aastast last saanud vähemalt ühe annuse Covid-vaktsiini, valdav enamus Comirnaty vaktsiini. Vaktsineerimiskuur on lõpetatud 9100 lapsel. «Numbrid peaksid ilmekalt näitama, et vaktsiin on ohutu,» sõnas Uusküla. «Mis puudutab koroonavaktsiini tüsistusi, ei ole neid esinenud või neist ei ole teada antud.»
Ravimiametile on teatatud 11 korral alla 18-aastatel noorukitel vaktsineerimise järgselt tekkinud reaktsioonidest, mis kõik on teadaolevad ja kerged ning möödusid mõne päevaga. Kaheksal juhul kirjeldati teadaolevaid ja kergeid reaktsioone, mis möödusid mõne päevaga: nohu, köha, väsimus, üksik hematoom, jäseme valu, peavalu, iiveldus, oksendamine, palavik, külmavärinad, süstekoha reaktsioonid (punetus, turse, valu). Kahes teatises kirjeldati allergilisi reaktsioone. Ühel juhul tekkis 13-aastasel noorukil ravi vajanud allergiline reaktsioon vahetult pärast esimese annusega vaktsineerimist. Poiss vajas tavapärast ravi ja paranes. See näitab, kui oluline on jääda vaktsineerimiskeskusesse/arstikabineti lähedale pärast vaktsineerimist.

Tõsine allergiline reaktsioon vajab alati ravi. Teisel juhul tekkis 14-aastasel tüdrukul 48 tundi pärast esimese annusega vaktsineerimist laialdane urtikaaria (nõgestõbi), mis vajas ravi. Tüdruk paranes. «Vaid ühel juhul tekkis 13-aastasel noorukil ravi vajanud allergiline reaktsioon vahetult pärast vaktsineerimist (esimese annusega),» ütles Uusküla. «Poiss vajas tavapärast ravi ja paranes. See näitab, kui oluline on jääda vaktsineerimiskeskusesse või arstikabineti lähedale pärast vaktsineerimist. Tõsine allergiline reaktsioon vajab alati ravi.» 5. augustil anti teada ka stressreaktsioonist (mis ei ole vaktsiini kõrvaltoime, vaid ärevusest tingitud reaktsioon tõenäoliselt süsteprotseduurile) – 15-aastane nooruk minestas 13 minutit pärast süsti. Noormees ravi ei vajanud.

Vaata ka:

horoskoop

Horoskoop – Teisipäev 28 mai 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill): Täna on hea päev, et alustada uusi projekte või

euroopa liit

Komisjonid keskenduvad avalikul istungil Eesti huvidele Euroopa Liidu järgmises eelarves

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon ja rahanduskomisjon arutavad täna kell 13.30 algaval avalikul istungil, millised