Esmaspäev , 4 detsember 2023
Aqua Stop

Kas teadsid, et tänapäeva plaastrid aitavad haavu ravida arme jätmata?

Õnnetus ei hüüa tülleid, kuid oma osa on sagelipeale ka teadmatusest või ettevaatamatusest tekkivat traumadel. Pole siis ime, et igal suvel ummistavad erakorralise meditsiini osakonna ootejärjekorra erinevad põletuste, haavade, hammustuste, luumurdude-nihestustega patsiendid. 

Eestlased on töökas rahvas ning kui juba töötegemiseks läheb, ununevad ka ettevaatusabinõud. EMOsse jõulised suvisel ajal kõikvõimalike hädade ja haavadega, mis aiatöödel võimalik saada. Küll torgatakse oksaga silma, küll vigastatakse end muruniitja või oksakääridega.
Ida-Tallinna Keskhaigla haavaravikabineti õde Jaanika Orava kohaselt liigitatakse haavu selle tekke vanuse põhjal akuutseteks haavadeks – lõik-, torke-, marrastus-, põletushaavad jt – ja kroonilisteks haavanditeks – verevarustushäirest, diabeedist, infektsioonist saadav haavandid, lamatishaavandid jt.
Nii nahaarstid kui ka uuringud kinnitavad, et mida kiiremini haav paraneb, seda vähem on hilisem armi tekke risk. Eriti kehtib see põletuste puhul. Haavaõde Jaanika toob välja, et armide ennetuseks tuleb kõik haavu algusest peale ravida õigete vahenditega. “Alustada tuleb kohese puhastamise, et paremini põletiku teket, ning katta siis sidemega, sest õhu käes haavade paranemine aeglustub,” eri haavaõde.

Erilist tähelepanu tuleb armiravile pöörata päikeselisel aastaajal (kevadel ja suvel). Armid näol, kätel ja jalgadel on siis eriti ohus. Näopiirkonna arme on tegelikult vaja UV-kiirguse eest kaitsta aastaringselt. Kord juba pigmenteerunud armi ei ole enam võimalik tagasi heledaks muuta. Arm ei tohi päevituda. Selle eest kaitseb kõige paremini silikoonplaastri pidev kandmine.

Armid ei ole paratamatus!
Põletus-, trauma- või operatsioonihaava paranemine ei lõpe Jaanika Orava paremini veel haava kokkukasvamisega. Pärast sulgumist hakkab haavaarm küpsema ja see protsess kestab umbes kuus kuud kuni aasta. Selle aja vältel saab armi kujunemist soodsas suunas mõjutada. Õnnestunud armistumisest annab tunnistust elastne ja lame, nahapinnaga tasa olev kahvaturoosa ning märkamatu arm. Häiritud armistumine seevastu tekitab liigse koega paksu ja näiteksasest palju tumedama armi. Inetu armi tekkerisk on kõige suurem lastel ja noortel täiskasvanutel, sest nende keha toodab rohkem kollageeni.

Armiraviks sobib spetsiaalselt armide ennetamiseks mõeldud silikoonplaaster, näiteks Askina® Scar Repair. See hoiab armkoe niiskena, vähendades punetust, sügelust ning pingetunnet, mis tüüpiliselt armiga kaasnevad. Ennetab liigse armkoe teket, kaitseb armi päiksekiirguse eest ja pehmendab ning silub ka vanemaid arme, parandades naha elastsust. Silikoonplaastril on tõestatud toime parima mittekirurgilise armiravi vahendina.
Silikoonplaastri soovitab õde Jaanika kasutusele võtta niipea, kui haav on sulgunud ja haavaniidid eemaldatud. Plaastri kasutamine on efektiivne, kui see on tehtud: 24 tundi ööpäevas 2-6 kuud pärast haava sulgumist.

Vaata ka:

kool

Hariduskriis tõusmas: Õpetajate Liit kaalub streiki väikese palgatõusu tõttu

Haridustöötajate liidu juht Reemo Voltri väljendas pettumust valitsuse ettepanekus õpetajate töötasu alammäära tõstmiseks, mis on

53375637440 2d53fe1d3c c

Välisminister Margus Tsahkna Londonis: Venemaa peab tasuma Ukrainas tekitatud kahju eest

Välisminister Margus Tsahkna viibib 4.–5. detsembril kahepäevasel visiidil Londonis, mille käigus ta kohtus täna oma

error: Sisu on kaitstud!