-3.6 C
Tallinn
Laupäev 4. veebruar 2023
TervisMida teeb kanep mälule?

Mida teeb kanep mälule?

Marihuaana takistab närvirakkude suhtlemist teiste rakutüüpidega, näitasid ajakirjas Cell ilmunud uurimuses Bordeaux´ ülikooli neuroteadlane Giovanni Marsicano ning Ottawa ülikoolis töötav Xia Zhang.
Närvikoes leiduvate tähekujuliste rakkude ehk astrotsüütide ülesandeks pidasid neuroteadlased pikka aega vaid neuronite abistamist ja kaitsmist.
Kuid tegelikult kontrollivad astrotsüüdid nii närvirakke kui ka mälu. Ka marihuaana toimeaine tetrahüdrokannabinool (THC) mõjutab astrotsüüte. Sellele järeldusele jõudsid Marsiano ja Zhang rottidega tehtud katsete abil.
THC nõrgendas rottidel närvirakkude vahelisi ühendusi aju mälukeskuses hipokampuses.
Uurijad kordasid katseid geneetiliselt muundatud hiirtega, kel puudus aju neuronites THC-ga seonduv retseptor. Ka nende närviühendustele mõjus marihuaanas sisalduv molekul samal moel.


See viis teadlased mõttele, et THC mõju peab olema seotud närvirakke ümbritsevatel astrotsüütidel paiknevate retseptoritega.
Oletuse kontrollimiseks lõid Marsicano ja Zhang THC-retseptoriteta astrotsüütidega laborihiired.
Selliste näriliste hipokampust THC ei mõjutanud.  Ka õppisid nad aine mõju all olles edukalt labürinte läbima.
“Närilistega tehtud katsete tulemusi on alati raske inimesele üle kanda.  Kuid marihuaana on mõjutab nii hiirte kui inimeste töömälu. Ilmselt on siin tegu sarnaste mehhanismidega, ” selgitas Marsicano.
Uurija sõnul on võimalik luua THC-l põhinevaid ravimeid. Kui sihtmärgiks on neuronite retseptorid, kuid astrotsüüdid jäetakse puutumata saab luua  valuvaigisteid, mis mälu ei mõjuta.
Erinevad retseptorid vajavad siiski veel lähemat uurimist. Seniks soovitatakse meditsiiniliseks tarbeks kasutada kanepisorte, kus on suurem hulk kannabidiooli, sest need on mälusõbralikumad.

Veel artikleid