Erakorralised uudised
DSC01282

Esimese vaktsiinisüsti saanud inimene võib endiselt teisi nakatada

Üks oluline koroonavaktsiine puudutav küsimus seisneb selles, kas ja mil määral on vaktsineeritud inimesed nakkusohtlikud. Ammendavate vastuste jaoks on teadlastel veel liiga vähe andmeid, sest massiline vaktsineerimine alles käib ja piirangud veel kehtivad. Ometi võib teatud optimistlikke järeldusi olemasolevate uuringute põhjal juba teha.

 

 

Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi viroloogia kaasprofessor Margus Varjak selgitas, et esimese süsti järel langeb raskelt haigestumise tõenäosus mitu korda ja pärast teist süsti on see praktiliselt olematu. Ta lisas, et pärast esimest süsti läheb paar nädalat aega enne, kui tekib esmane kaitse, ja ka pärast teist süsti tuleb oodata vähemalt nädal või kaks, mil lõplik immuunsus välja kujuneb.

 

Nakkusohtlikkus langeb märgatavalt pärast teist süsti

Varjak rõhutas, et pärast esimest süsti tasub jääda ettevaatlikuks, sest eksisteerib arvestatav võimalus, et inimene võib endiselt viirust teistele edasi kanda. Seevastu pärast teist süsti nakkusohtlikkus väheneb oluliselt. “Vähemalt Iisraelis ja Suurbritannias läbiviidud uuringud on julgustavad. Tõenäosus, et vaktsineeritud inimene on viiruse kandja, langeb vähemalt 80 protsenti kui mitte rohkem. Vaktsineeritud inimene on seega oluliselt vähem ohtlik,” selgitas Varjak

 

Varjak selgitas, et näiteks Suurbritannia on läinud seda teed, et enamik ühiskonnale tehakse AstraZeneca, Pfizeri või Moderna vaktsiiniga esimene süst. See on piisav, et oluliselt vähendada raskete juhtumite arvu, kuid see ei anna veel kindlustunnet, et vaktsineeritu ei võiks viirust edasi levitada. Niisiis, pärast esimest süsti tuleks kindlasti vältida kontakti vanemate ja riskirühma kuuluvate inimestega.

 

Arendamisel olev ninasprei vaktsiin ei lase viirusel organismi tungida

Loe edasi SIIT

Alliaks. Err.ee

Vaata ka:

75a2c039 5177 481c 88c9 822031aaff18

Kuidas Tuua Oma Ellu Küllust: Praktilised Sammud ja Harjumused

Külluse toomine oma ellu on kombinatsioon mõtteviisist, tegudest ja harjumustest, mis aitavad kaasa positiivsele ja

Kivioli uus uhishoone 2023726

Põhja päästekeskuse operatiivsündmused 20.05 – 21.05.2024

Tallinn   20.05 kell 10.57 teavitati häirekeskust, et Haaberstis Õismäe teel on väike traktor sõiduteel