the lore rRBtKW aw U unsplash

Antibiootikumide vastutustundlik kasutamine – miks on see oluline?

Täna, 18. novembril tähistatakse Euroopa Antibiootikumipäeva, mille eesmärgiks on tõsta inimeste teadlikkust antibiootikumresistentsusest ja juhtida tähelepanu sellele, miks on oluline kasutada antibiootikume vastutustundlikult.

Antibiootikume kasutatakse bakterite poolt põhjustatud haiguste ravimiseks juba pea 80 aastat. Antibiootikumide kasutamine on olnud aastakümnete jooksul järjepidevalt kasvutrendis, kuid seejuures on aina suuremaks murekohaks muutunud ka antibiootikumresistentsus.

Antibiootikumide ülesanne on hävitada nakkust põhjustanud baktereid ning raskendada nende kasvu ning paljunemist organismis. Viimastel aastatel on aga suurenenud selliste haigusttekitavate bakterite arv, mis ei allu antibiootikumide toimele. Samuti on kasvanud resistentsete bakteritega nakatunud patsientide arv.

Resistentsed bakterid võivad tekkida ja levida mitmel erineval viisil. Üheks peamiseks põhjuseks on vead antibiootikumide kasutamisel. „On väga oluline, et inimesed kasutaksid antibiootikume õigesti – nii saame ohjata resistentsete bakterite levikut,“ tõdes Ravimiameti spetsialist Janne Sepp. Õigesti kasutamine tähendab, et inimene teab, millal ja kuidas antibiootikume tarvitada.

Selleks soovitab Ravimiamet järgida antibiootikumide kasutamise meelespead: 

  • ANTIBIOOTIKUMID RAVIVAD AINULT BAKTERIAALSEID NAKKUSHAIGUSEID

Antibiootikumid ei ravi ülemiste hingamisteede ägedaid viirushaiguseid. 
Uuringute järgi ligikaudu 80% hooajalistest nina-, kõrva-, kurgu- ja kopsuhaigustest põhjustavad just viirused ning nende haiguste sümptomite leevendamiseks ei aita antibiootikumid. 

  • ANTIBIOOTIKUMIRAVI MÄÄRAB ARST

Ainult raviarst saab teha kindlaks, kas patsiendi haiguse raviks tuleb kasutada antibiootikume või peab sümptomite leevendamiseks kasutama muid ravimeetodeid. 

Vaata ka:

keha hing peegel minuaeg.com

Meie keha toimib peeglina…

Meie keha

armastushorokoopminuaeg.com

Armastuse horoskoop – Reede 1 detsember 2023

Jäär (21. märts – 19. aprill): Võimalik, et kohtad kedagi, kes raputab sinu maailma. Ole

error: Sisu on kaitstud!