Tihti pistetakse sügavkülma need lihatükid, mis on kas sooduspakkumiste ajal või lihtsalt koduseid varusid valesti arvestades ette ostetud ja siis on selgunud, et neid ikka enne realiseerimiskuupäeva nahka pista ei jõuta. Mõnikord võib juhtuda ka see, et sama kuupäevaga lihatükk jääb üle ja läheb sügavkülma oma järge ootama. Mis hetkeni on üldse soovitatav nii marineeritud kui ka värsket liha sügavkülma pista? Kas realiseerimiskuupäevaga toode on selleks veel sobilik?
„Liha pakendile märgitud ”kõlblik kuni” kuupäev näitab, et selle kuupäevani tagab tootja antud toote ohutuse ja nõuetekohasuse neil tingimustel, mis on märgitud pakendile. Jahutatud hakklihale on parim säilitamistemperatuur 0–+2 °C, kuid jahutatud lihatükke võib hoida kuni +4 °C juures. Külmutatud liha säilitamistemperatuur on –18 °C,” selgitab Rakvere tootejuht Heli Sepp.
Kui lihatoote külmaahel ei ole vahepeal katkenud ehk nii kaupmees kui ka tarbija hoiavad toodet õigetes tingimustes, siis kestab see kindlasti kuni ”kõlblik kuni” kuupäevani.
Sealt edasi on toote toiduohutuse hindamine tarbija oma risk. “Tarbija peab ise visuaalse vaatamise ja lõhna teel aru saama, millal toode enam süüa ei kõlba. Hallikas-rohekas välimus ja roiskunud lõhn annavad märku riknemisest ja sellist liha ei ole mõtet kasutada toidu valmistamiseks ning sügavkülmutamiseks,” ütleb Sepp.
Külmutamine on väga hea viis, kuidas liha pikemat aega säilitada. Liha külmutamisega viiakse temperatuur liha sisemuses kiirelt 18 miinuskraadini. Nii külmas keskkonnas ei arene enamik mikroorganisme ja liha säilib kaua.
Liiga pikal säilitamisel rääsub esmalt rasvkude ja siis muutub kogu liha toidukõlbmatuks — seega tuleb ka külmutatud liha puhul järgida säilivusaega. Kodustes tingimustes külmutatud liha peaks 2–4 kuu jooksul ära tarbima.
Kui nüüd liha sügavkülmast välja võtta ja tahta seda toiduks valmistada, tuleb ta esmalt üles sulatada. Selle protsessi juures kiputakse tihti kiirustama, sest nälg on ju suur ja ei jõuta ära oodata, millal liha uuesti pehmeks muutub. Kiirustamine aga maksab kindlasti valusalt kätte. “Liha peaks sulatama aeglaselt. Muidu kaotame palju lihamahla, liha kaotab oma omadused ja muutub kuivaks.
Parim temperatuur selleks on 0–+2 °C. Liha võib sulatada ka tavalisel toatemperatuuril või külmkapis, millest eelistada tasub viimast. Külmkapis +6 °C juures säilitab liha rohkem mahlu kui kiirsulatamise puhul. Selle puhul tuleks arvestada sulamisajaks umbes kuus tundi 500 g liha kohta, toatemperatuuril kaks tundi 500 g kohta. Sulanud liha peab kasutama toiduks nii kiiresti kui võimalik, ” õpetab Heli Sepp. “Et sulatamisel tekiks võimalikult vähe kadu liha omaduste osas, kehtib rusikareegel – külmutama peab liha kiirelt ja sulatama aeglaselt.”