Mõne aasta eest Estonia vrakis avastatud augud on suure tõenäosusega põhjustatud laeva põrkamisest vastu merepõhja, selgub Eesti Ohutusjuurdluse Keskuse (OJK) tellitud uuringust.
Täna neljapäeval avaldatud uuringu viis läbi Tallinna Tehnikaülikool, mis püüdis simulatsioonimudeli abil välja selgitada, kuidas laeva pardal tekkinud vigastused tekkisid, vahendab MTV.
Aastal 2021 alustati vraki kohta uusi uuringuid pärast seda, kui eelneval aastal avaldatud teledokumentaalfilmis näidati pilte vraki aukudest.
Esialgse hindamise eesmärk, mis on veel pooleli, on selgitada välja kahju päritolu ja teha kindlaks, kas 1997. aasta aruande järeldusi tuleks uuesti hinnata. Tallinna Tehnikaülikooli läbiviidud uuring on osa eelhinnangust.
Eelhinnangu vahearuanne avaldati käesoleva, 2023. aasta jaanuaris. Vahearuande avaldamise ajaks ei olnud võimude hinnangul uuringutes leitud midagi, mis muudaks oluliselt 1997. aasta lõpparuande tehnilisi järeldusi või selles toodud järeldusi õnnetuse toimumise kohta.
Hindamist juhib Eesti ning Eesti ja Rootsi õnnetuste uurimisasutused on vraki läheduses läbi viinud allveeuurimise. Hindamistöös on osalenud ka Soome Õnnetuste Uurimiskeskus (Otkes).
Esialgse hinnangu andmine peaks lõppema järgmisel aastal.
Estonia uppus Läänemeres 1994. aasta septembris. Õnnetuses hukkus 852 inimest. Ametliku õnnetuse uurimise andmeil oli Estonia uppumise põhjuseks vöörivisiiri irdumine tormisel merel ja laeva tunginud vesi.