Vene välisminister Sergei Lavrov ähvardas OSCE ministrite nõukogu kohtumisel Põhja-Makedoonias Skopjes Moldovat. Lavrov teatas oma kõnes, et OSCE seisab kuristiku serval, väites, et Euroopa Liidu ja NATO tegevus Transnistria konflikti lahendamisel näitab, nagu valmistuks Lääs Moldova järgmiseks ohvriks pärast Ukrainat.
Transnistriat, mis paikneb Moldova ja Ukraina piiril, valitsevad venemeelsed separatistid.
Lavrov andis mõista, et Moldova võib olla üks vaid mitmest ohvrist. Ta rõhutas, et iga riik, kus tegutsevad Lääne saadikud, fondid ja nn vabaühendused, peaks sellele tähelepanu pöörama.
Pärast kõnet lahkus Lavrov koosolekusaalist, mis viis Ukraina ja kolme Balti riigi välisministrite boikoteerimiseni OSCE kohtumisel.
Venemaa on varemgi ähvardanud Moldovat, mille elanikkond on umbes kahe ja poole miljonit inimest. Kevadel tehti väiteid, et Ukraina kavatseb lavastada Venemaa rünnaku Transnistriale, et anda põhjust vaidlusalusele territooriumile tungida. Moldova lükkas need süüdistused tagasi.
Enne seda hoiatas Moldova president Maia Sandu, et Moskva plaanib riigipööret Moldovas. Kevadel lekkinud dokumentide kohaselt on Venemaa eesmärk takistada ja külmutada Moldova koostöö EL-i, NATO ja naaberriigi Rumeeniaga. Rumeenia kuulub nii EL-i kui ka NATO-sse.
Oktoobris avaldas Sandu Moldova uue riikliku julgeolekustrateegia, kus mainitakse esmakordselt Venemaad ohuna.
Moldova on üks Euroopa vaesemaid riike, millel on pikk piir Ukrainaga. Venemaa on suurendanud oma hübriidmõju riigis alates Ukraina konflikti algusest.
Euroopa Komisjon soovitas selle kuu alguses alustada liitumisläbirääkimisi Ukraina ja Moldovaga.