-3.6 C
Tallinn
Laupäev 4. veebruar 2023
TervisVeenilaiendid - kas lootusetu võitlemine?

Veenilaiendid – kas lootusetu võitlemine?

Ida-Tallinna Keskhaiglas patsiente vastu võttev veresoontekirurg Veronika Palmiste kinnitab, et kuigi veenilaiendid on inetu ja pikema aja peale ka tõsine terviseprobleem, on võimalik leida sellele aegsasti sekkudes leevendust.

Veenilaiendite tekkimine on arsti sõnul otseselt seotud geneetilise eelsoodumuse ja hormonaalse kõikumisega – seetõttu ei ole harvad juhud, kus esimesed võrgud või veenimügarikud jalgadel on nähtavad juba teismelisena. Just hormonaalse kõikumise tõttu seostavad väga paljud naised üle maailma veenilaiendite tekkimist laste saamisega. Sageli tõmmatakse raseduste ja visuaalselt koledate jalgade vahele lausa võrdusmärk.

“Kõige tõenäolisema eelduse elu jooksul veenilaiendite tekkeks annab sama haiguse olemasolu vanematel. On ära tõestatud veenilaiendite haiguse pärilik eelsoodumus, mis on populatsioonis väga sage – vähemalt 30%-l meist. Ja kui lisanduvad kroonilised veenipuudulikkust soodustavat haigused, kehakaalu kõikumine, vähene liikumine, areneb veenilaiendite haigus kiiremini,” lisab Veronika Palmiste.

Kirurg aitab agressiivsete meetoditega

Palmiste sõnul on kirurgi poole veenilaiendite korral mõtet pöörduda siis, kui ollakse huvitatud veenilaiendite agressiivsest korrigeerimisest – esmaseks eesmärgiks on, et veenilaiendeid ei oleks näha. “Lihtsalt veenilaiendeid näitama või sukasoovituse saamiseks ei pea minema kirurgi vastuvõtule,” tõdeb Palmist. Ta lisas, et tema juurde tulevad eelkõige juba varem informeeritud patsiendid, kelle puhul jätkatakse erinevate uuringute ja pärast seda juba erinevate meetoditega korrigeerimisega. Kui uuringute alusel on selge haiguse ulatus, valitakse patsiendi jaoks sobivaim veenilaiendite korrigeerimise meetod. “ITKs on hetkel võimalik nii tavapärane operatsioon kui ka väheminvasiivne skleroteraapia. Igasuguse tegevuse eesmärk on eemaldada nähtavad veenikomud ja hoida varikoos kui haigus kontrolli all,” lisab veresoontekirurg.

Mida tähendab aga patsiendi jaoks ultraheliuuring veenihaiguse puhul? Kirurgi sõnul on veenilaiendite puhul valikuuringuks tõepoolest ultraheliuuring, mille puhul on tegemist mitteinvasiivse uuringuga, kus väga palju sõltub selle eesmärgist ja tegija oskusest. “Veeniuuring ei ole valulik ning kindlasti hinnatakse veenisüsteemi nii lamades kui seistes. Korrektne uuring jala varikoosi puhul kestab vähemalt 20 minutit ning selle käigus seletatakse patsiendile uuringu käigus leitut. ITKs teeb veeniuuringut eelkõige spetsialist, kes vaatab sama piirkonda päevas 8 tundi – selline hulk uuringuid annab kogemuse, tänu millele saab kirurg uuringust pädeva vastuse. Ultraheliuuring on veenihaiguse puhul jalal isegi eelistatum magnet- ja kompuutertomograafiale, sest võimaldab hinnata dünaamikas veenide seisundit seistes,” tõdeb Palmiste. Kindlasti on uuring kättesaadav ka nende jaoks, kes tahaksid oma veenisüsteemi enda jaoks kontrollida. Viimati nimetatud juhul on küll tegemist patsiendi jaoks tasulise teenusega.

“Veenilaiendeid esineb väga paljudel inimestel ja alati ei saa kõigist artiklitest konkreetseid vastuseid. Ikka ja jälle kohtan oma vastuvõtul inimesi, kes tahaksid varikoosi ainult näidata, tahtmata samas korrigeerimisest kuuldagi. Sageli on patsiendid sellises seisundis oma kaasuvate haiguste tõttu. Olen täiesti nõus, et veenioperatsioon pole mõningatel juhtudel nende jaoks õige lahendus. Samas tahaksid ka need inimesed teada, kas nende veenilaiendid on ohtlikud ja mida nad saaksid ära teha, et hoida olukord kontrolli all, lisaks seletust, miks nende olukord on just selline nagu on. Nagu teada, on veenipuudulikkuse juures abiks vaid kompressioonravi, mis on väljapool kirurgilisi meetodeid tõestanud oma efektiivsust haiguse kontrolli all hoidmiseks,” lisab veresoontekirurg.

Varikoos areneb staadiumist staadiumi

Varikoosil on kuus staadiumit. “Mida suurem number, seda suurem kahjustus,” selgitas Palmiste. Tavaliselt on nn veenimunake aastakümneid väike, siis hakkab see laienema, nahale tekib pruun laik sääre alumisele kolmandikule, tekib halvasti paranev haav.  “Ükski määre või tablett veenilaiendist ei vabasta, pole mõtet raha raisata,” jätkas ta.

Tihti tullakse kurtmisega, et jalg valutab veenilaiendite tõttu, aga see pole alati nii. Kui on küsimus, kas valu on seotud veenilaiendiga, tuleks osta sukk või kompressioonvarrukas ja tunnetada vahet: kas valu kaob sukka kandes?

Veenilaiendid võivad tagasi tulla ka pärast operatsiooni. Selle põhjuseks võib olla näiteks südamehaigus. “Ka sel juhul tuleb kindlasti kanda ravisukka,” sõnas Palmiste.

Veenisein on veenilaiendi puhul nõrk ja veenilaiend võib katki minna. Nii võivad tekkida spontaansed sinikad. Verevedeldajat (näiteks Marevan, toim) võttes tekib sinikas oluliselt kergemini. Palmiste lisas, et näiteks tuntud ja reklaamitud Lioton on sellisel juhul ideaalne, seda võiks kasutada. “Lioton on samas alkoholil baseeruv geel ja kuivatab nahka. Nahka tuleb pärast nahakreemiga kreemitada,” toonitas Palmiste.

Krambisündroomi esineb samuti koos veenilaienditega, kuid tõenäoliselt on sellelgi Palmiste sõnul mõni teine põhjus – näiteks lülisamba probleem ja närvid. “See on sama, mis jalgade külmetamine, seegi pole seotud veenilaienditega. Keha on tervik ja võib olla mitu erinevat probleemi, mis põhjustavad sarnaseid kaebusi. Siin on õige arst taastusraviarst,” soovitas ta.

Laienenud pidnmised veenid võivad olla ka käsivartel. Reeglina on see hästi kõhnadel naistel või äratreenitud meestel. See võib tekitada ebamugavustunnet. “Käe pealt lõikust ei ole ma teinud, sest seal on palju närve, mida võib kogemata katki lõigata. Tuleks kasutada kompressioonvarrukat,” selgitas Veronika Palmiste.

Ta rõhutas, et kaaniravi ei ole sobiv veenilaiendite puhul. “Kaanisuu ei ole puhas, kehapind võib minna mädanema. Olen näinud kohutavaid olukordi pärast kaaniravi,” lisas Palmiste.

TASUB TEADA

Veenilaiendite kuus staadiumit

Staadium üks. Kapillaarid ja võrgustikud. Laienevad nahas endas olevad peenikesed veenid.

Staadium kaks. Komuline varikoos. See on ka üks kosmeetilisest vormist, see võib olla kas võrgustik või komuline vorm, need on omavahel tavaliselt seotud. Kui komudel pole juures turset, nahamuutust, on see kosmeetiline veenilaiend ja sellega võib aastakümneid elada. Kui komusid näiteks trauma käigus vigastada, tuleb suur ja päris valus sinikas, kuid midagi sealt välja ei jookse. Veri jookseb reeglina naha alla, nahk reeglina jääb terveks. Näppude all on see tuline, sest veri on lähemal nahale. See ei tähenda, et oleks põletik. Temperatuur on paar kraadi kõrgem. Varikoos võib tekitada enda kohal kuumavat tunnet.

Staadium kolm. Haigus edeneb ja lisaks nähtavatele veenilaienditele tekib tursesündroom päeva lõpuks. Turse asub eelkõige hüpeliigese piirkonnas. See tekib sääre alumisse kolmandikku ega haara kunagi tervet jalga. Jääb näiteks ühele jalale sokirant. See võib olla seotud ka sellega, palju inimene kõnnib, kui palju on tugisukata jne. Turset võib tuua ka varasem süvaveeni probleem, mis hilises perioodis põhjustab posttrombootiline sündroom.

Staadium neli. Meditsiiniline varikoos – tekivad naha toitehäire süvenemine ja pruunid laigud. “Olen seletanud seda nii, et see on nagu kivi, millele pidevalt tilgub vesi ja ühel hetkel teeb see augu sisse,” rääkis Palmiste. Sellised muutused võivad põhjustada valusündroome. Nahaaluskude armistub ja nahk muutub pärgamendi taoliseks. Kui on selline staadium ja ei ole muid haigusi, siis on mõtet minna kirurgi juurde, ka üldkirurgi juurde. Kui inimene lõikust ei taha, on alternatiiv kanda sukki. “Kui haigusi on mitmeid ja samuti lõikus pole soovitav, jääb üle kompressioonravi ja põhihaiguse kontrolli all hoidmine,” lisas ta. Ravimeid tuleb korralikult võtta ja neid asju saab korda ajada perearsti abil.

Staadium viis. Haavand on juba olnud ja paranema hakanud. Naha toitumishäiretest tekkinud pruunid plekid aga ära ei kao. Eesmärk on vältida uut haavandit.

Staadium kuus. Viimases staadiumis on aktiivsed haavandid, mis tekivad veenipuudulikkuse tõttu. “Mõnikord läheb kiiremini, aga üldiselt läheb aastakümneid, enne kui viimasesse staadiumisse jõuda,” rääkis Veronika Palmiste. Haavand on sel juhul pidevas põletikus. Valusündroom läheb hullemaks.

Allikas: virtuaalkliinik.ee

Foto: How-Soon Ngu@howsoonngu

Veel artikleid