Häiritud uni ja depressioon seostatakse sageli omavahel. Siiski on teadlaste jaoks küsimus, milline neist tekib enne teist, sarnaselt klassikalisele “kana või muna” dilemma.
Viimane uuring on näidanud, et päevas vähem kui viis tundi magamine suurendab depressiooni tekkimise riski 2,5 korda, samas kui halva une tekkimise tõenäosus pärast depressiooni on ainult üks kolmandik.
“Meil on see kana või muna stsenaarium une kestuse ja depressiooni vahel, nad esinevad sageli koos, kuid sellest, kumb tuleb kõigepealt, pole suures osas selgust. Haigusele geneetilise vastuvõtlikkuse kasutamise kaudu jõudsime järeldusele, et uni tõenäoliselt eelneb depressiivsetele sümptomitele, mitte vastupidi,” ütles uuringu peakirjanik Odessa S. Hamilton UCL Epidemioloogia ja Tervishoiu Instituudist.
Halba und on sageli peetud vaimse tervise probleemi tagajärjeks. Kuid viimane uuring ajakirjas Translational Psychiatry näitab seost pideva lühikese une ja depressiivsete sümptomite tekkimise vahel.
Uuringu kohaselt oli neil, kellel oli suurem geneetiline eelsoodumus magada päevas vähem kui viis tundi, suurem risk depressiivsete sümptomite tekkimiseks 4-12 aasta jooksul. Samal ajal ei olnud neil, kellel oli suurem geneetiline eelsoodumus depressiooni tekkeks, suurenenud oht lühikese une kogemiseks.