field sleep lazy bed indoor morning 1427909

UURING: Vähem kui 5 tundi magamist suurendab depressiooniriski

Häiritud uni ja depressioon seostatakse sageli omavahel. Siiski on teadlaste jaoks küsimus, milline neist tekib enne teist, sarnaselt klassikalisele “kana või muna” dilemma.

Viimane uuring on näidanud, et päevas vähem kui viis tundi magamine suurendab depressiooni tekkimise riski 2,5 korda, samas kui halva une tekkimise tõenäosus pärast depressiooni on ainult üks kolmandik.

“Meil on see kana või muna stsenaarium une kestuse ja depressiooni vahel, nad esinevad sageli koos, kuid sellest, kumb tuleb kõigepealt, pole suures osas selgust. Haigusele geneetilise vastuvõtlikkuse kasutamise kaudu jõudsime järeldusele, et uni tõenäoliselt eelneb depressiivsetele sümptomitele, mitte vastupidi,” ütles uuringu peakirjanik Odessa S. Hamilton UCL Epidemioloogia ja Tervishoiu Instituudist.

Halba und on sageli peetud vaimse tervise probleemi tagajärjeks. Kuid viimane uuring ajakirjas Translational Psychiatry näitab seost pideva lühikese une ja depressiivsete sümptomite tekkimise vahel.

Uuringu kohaselt oli neil, kellel oli suurem geneetiline eelsoodumus magada päevas vähem kui viis tundi, suurem risk depressiivsete sümptomite tekkimiseks 4-12 aasta jooksul. Samal ajal ei olnud neil, kellel oli suurem geneetiline eelsoodumus depressiooni tekkeks, suurenenud oht lühikese une kogemiseks.

Vaata ka:

mallukas

Skandaalne paljastus: Mallukas süüdistab Lauri Pedajat alaealisega suhtes.

Eesti tuntud blogija Mariann Treimann, tuntud ka kui Mallukas, tegi hiljuti avalikuks skandaalse teabe, mis

jaasulataja

Hoiatus: Eestis reklaamitud imeline jääsulataja – tegelikkuses petuskeem.

Eestis levib sotsiaalmeedias reklaamikampaania, mis lubab “elektromagnetilise molekulaarse” tehnoloogiaga lume ja jää eemaldamist autodelt. Kampaania

error: Sisu on kaitstud!