Esmaspäev , 11 detsember 2023
Erakorralised uudised
covid19

Miks mõnedel inimestel ei teki kunagi COVID-i sümptomeid?

Kas olete kunagi mõelnud, kuidas mõned inimesed suudavad COVID-19 sümptomite vältimiseks isegi pärast viiruse nakatumist? Uus uuring väidab, et teatud geenimutatsioon aitab neil olla sümptomite vältijad.

California ülikooli San Franciscos asuvad teadlased on leidnud esimesed tõendid geneetilise aluse kohta asümptomaatilisele SARS-CoV-2-le. Saladus peitub inimese leukotsüütantigeeni (HLA) nimeliste HLA alleelide geenimutatsioonides, vastavalt uuringu tulemustele, mis avaldati ajakirjas Nature.

HLA-d on valgumärgised, mis mängivad olulist rolli keha kaitsel nakkushaiguste vastu. Varasemad uuringud on näidanud, kuidas HLA alleelide erinevused mõjutavad nakatumise ja nakkuse progresseerumist nakkustega nagu B-hepatiit ja HIV.

Uusim uuring tuvastas HLA alleeli nimega HLA-B*15:01, mis muudab inimesed COVID-19 nakkuse suhtes asümptomaatiliseks.

Uuringus osales 29 947 osalejat USA Rahvusliku Kilkdoonori programmi raames. Kasutades mobiilirakendust, skaneerisid teadlased osalejad COVID-19 suhtes ja kontrollisid, kas neil esines sümptomeid. Uuring viidi läbi pandeemia varases staadiumis, enne kvaktsiinide laialdast saadavust.

Uuringu lõpus, aprillis 2021, oli 1428 osalejast testi alusel COVID-19 positiivseid, kellest 136 jäid asümptomaatilisteks. Geenimutatsioon HLA-B*15:01 esines umbes 10% uuringu populatsioonist.

Tulemused viitavad sellele, et 20% asümptomaatilistest nakatumisjuhtudest omab vähemalt ühte HLA-B*15:01 koopiat, samal ajal kui ainult 9% sümptomeid teatanutest omab seda geenimutatsiooni. Inimestel, kellel on kaks varianti koopiat, oli üle kaheksa korra suurem tõenäosus jääda asümptomaatiliseks COVID-nakkuse suhtes.

See mutatsioon ei tähenda, et nad ei saaks viirust nakatada. Teadlased ütlevad, et see takistab neil lihtsalt märgatavate sümptomite tekkimist.

“Kui teil on sõjavägi, mis suudab vaenlast varakult tuvastada, on see suur eelis. See on nagu sõdurite omamine, kes on valmis lahinguks ja juba teavad, mida otsida, ja kes on halvad poisid,” ütles uuringu juht Jill Hollenbach uudisteavalduses.

Teadlased usuvad, et tulemused aitavad tulevikus uute ravimite või vaktsiinide väljatöötamisel. “Nende immuunvastuse uurimine võib võimaldada meil tuvastada uusi viise SARS-CoV-2 vastase immuunkaitse soodustamiseks, mida saaks tulevikus kasutada vaktsiinide või ravimite väljatöötamisel,” ütles Stephanie Gras, professor ja labori juhataja La Trobe ülikoolis.

Vaata ka:

ingel advent minuaeg.com jpg

Ingli Sõnum: Esmaspäev 11.12 – Pühapäev 17.12.2023

Sel perioodil on oluline märgata ja hinnata elu väikeseid imesid. Iga päev toob endaga kaasa

love 2331486 960 720 576x560 1

Nädala armastuse horoskoop – Esmaspäev 11.12 – Pühapäev 17.12.2023

Kalad (19. veebruar – 20. märts) Üldine suundumus: Te olete unistav ja empaatiline, otsides sügavat

error: Sisu on kaitstud!