Erakorralised uudised
Erik Laur

Uue krediidireitinguga Leedu riik laenas miljard eurot

Eile, 26. juunil, toimus Leedu riikivõlakirjade oksjon, mille eesmärk oli kaasata 1 miljard eurot seitsmeks aastaks. Tegu oli esimese oksjoniga, mis toimus pärast S&P krediidireitingute langetamist Balti riikidel. Oksjon kujunes edukaks, kui emitentide algsel hinnangul oleks võinud võlakirja tootluseks kujuneda MS + 100bps-i, siis ülemärkimise tõttu langetati lõplikku tootlust 10 baaspunkti võrra.

Madalam reiting pole laenamist kallimaks muutnud

Kuigi S&P poolne krediidireitingu langetamine võib pikemas perspektiivis Balti riikidele kulukaks osutada, siis hetkel pole selle mõjusid näha. Viimati laenas Leedu kapitaliturgudelt raha selle aasta veebruaris. Toona võeti küll laenu 10ks aastaks, kuid lõpuks kujunes võlg sama kalliks kui tänane emissioon – MS + 90 bps. Huvi oli küll mõnevõrra suurem, 4.1 miljardit eurot, kuid seda oli ka soovitav maht – 1.5 miljardit eurot. Seega võib öelda, et tänavune oksjon kujunes isegi võrdlemisi populaarsemaks kui nelja kuu tagune.

Raha hind pole oluliselt muutunud

Kui neli kuud tagasi sai finantsturgudel intressiriski seitsmeks (7y MS) ja kümneks aastaks (10y MS) ära fikseerida vastavalt 2.74% ja 2.76%-ga, siis praeguseks on need tasemed püsinud sisuliselt muutumatuna. Seetõttu võib eeldada, et kui Leedu oleks aasta alguses kaasanud raha seitsmeks aastaks, poleks laenu hind oluliselt erinenud täna saadud tasemest. Kuigi krediidireitingu langus enamasti muudab emitendi jaoks laenamise kallimaks, siis näib, et Leedu näitel oli langetus juba varasemalt sisse hinnastatud, kuna sõda Ukrainas on kestnud juba paar aastat.

Erik Laur

SEB kapitaliturgude maakler

Vaata ka:

Blue Breaking News YouTube Channel Art

Maksekeskus AS sai krediidivahendaja tegevusloa

Finantsinspektsioon andis esmaspäeval, 22. juulil Maksekeskus AS-le krediidivahendaja tegevusloa, mis annab ettevõttele õiguse vahendada tarbijale

Mazda pollurallikas Kolu Tammiku teel 24.07

Põhja päästekeskuse operatiivsündmused 24.07 – 25.07.2024

Tallinn 24.07 kell 22.42 said päästjad kutse Põhja-Tallinnasse Paavli tänavale, kus inimene oli roninud kasutuseta