Tuesday , 28 September 2021
laps

USA uuring: Koroona ajal sündinud lapsed on varasemast rumalamad

Värske USA uuringu kohaselt on koroona ajal sündinud 3-kuulistel beebidel 22 protsenti madalam intelligentsuse tase kui neil, kes sündisid varem.

Rhode Islandi osariigi Browni ülikooli teadlased tegid kindlaks, et kui varem oli kolme kuu vanuste imikute intelligentsuse tase 100, siis nüüd on see vaid 80 ringis, vahendab Guardian.

Teadlaste arvates võib madalam IQ-tase olla seotud väiksema suhtlemisega koroona piirangute ajal. Teadlased avastasid, et peale 2020. aasta märtsi sündinud lapsed on väiksemate kognitiivsete ehk tunnetuslike võimetega ning vähemate sõnaliste ja liigutuslike oskustega.

Laste intelligentsi tase on pandeemia ajal langenud 100 pealt 79 peale. Olukord on hullem vaesemate perede poisslastel. Piirangute ajal on lapsed võrreldes varasemaga vähem kokku puutunud ülejäänud maailmaga.
Praegu pole teada, kuidas mõjutab selline imikuea mahajäämus laste edasist arengut. Laste ajud on kohanemisvõimelisemad kui täiskasvanutel ja nad võivad taastuda.

Uuringut juhtinud lastearst dr Sean Deoni ütles, et mahajäämus on märkimisväärne. Väljaandes medrxiv avaldatud uuringus osales 672 last. Neist 308 sündisid enne 2019. aasta jaanuari, 176 sündisid 2019. aasta jaanuari ja 2020. aasta märtsi vahel ning 188 sündisid peale 2020. aasta märtsi.

Teadlased testisid laste verbaalseid, mitteverbaalseid ja õppimisoskusi, et hinnata nende arengut. Kõik lapsed olid enam-vähem ajalised ja enamuses valge nahavärviga.

Dr Deoni ütles, et lapseea mahajäämus ei tähenda, et lapsed on vähem võimekad hilisemas elus. Peamine laste mahajäämuse põhjus oli vanemate stress seoses kodus töötamisega, leidsid teadlased. Samuti võis lapsi mõjutada vanemate maskikandmine, kuna lastel puudus võimalus nägudelt lugeda.

Rasedatel isikutel oli stress seotud rasedusaegse jälgimise aegse hirmuga. Uuringust tuli välja, et lapsed olid mõjutatud isegi siis, kui polnud tegemist koroonaga nakatumise või koroonahaiguse põdemisega.

Children born during pandemic have lower IQs, US study finds
Children born during the coronavirus pandemic have significantly reduced verbal, motor and overall cognitive performance compared with children born before, a US study suggests. The first few years of a child’s life are critical to their cognitive development.

 

Allikas.. Eestinen.fe

Jaga

Vaata ka:

ilm

ILM. Teisipäev 28.09 – Sajuta ilm, õhutemperatuur on 10..13°C

Pilves, üksikute selgimistega olulise sajuta ilm. Puhub kagu- ja idatuul 4-10, saartel ja rannikul puhanguti …

eur500

KUUM: Mees leidis Tartus Kuperjanovi tänavalt suure summa sularaha ja viis politseisse.

Mõni päev tagasi leiti Tartus Kuperjanovi tänavalt suurem summa sularaha, mis ootab nüüd politseis oma …

vana inimene

Oktoobrikuus saavad pensionärid lisaraha, aga seda ei saa kõik.

Tänavu oktoobri algul laekub üksi elava pensionäri arvele toetusena 115 eurot, järgmisel aastal samal ajal …

1200px TV3 Group Logo.svg

TV3 omanik All Media Eesti langes mullu kahjumisse.

Telekanali TV3 omanikfirma All Media Eesti langes möödunud aastal tunamullusest 175 800 euro suurusest puhaskasumist …