Neljapäev , 21 september 2023
Erakorralised uudised
meric tuna CE1OvMrZumQ unsplash scaled

Ukraina kaebab Ungari, Poola ja Slovakkia kohtusse vilja impordi keelu jätkamise pärast

Ukraina kaebab kohtusse Poola, Ungari ja Slovakkia nende riikide keeldumise tõttu loobuda Ukraina põllumajandustoodete impordi keelust, ütles Ukraina kaubandusesindaja Tarass Katška eksklusiivses intervjuus väljaandele Politico.

Kolme Kesk-Euroopa riigi kehtestatud keelud on mõeldud selleks, et kaitsta oma põllumehi Ukraina teravilja ekspordi kasvu eest pärast Venemaa poolt alustatud Musta mere äärsete Ukraina sadamate blokaadi. Poola valitsev partei on eriti huvitatud kaubavoo peatamisest, kuna tema edu 15. oktoobril toimuvatel valimistel on tihedalt seotud maapiirkondade toetusbaasiga, mis on vihane Ukraina põllumajandustoodete ekspordi kasvu tõttu.

„Oluline on tõestada, et need tegevused on juriidiliselt valed. Ja seepärast alustame homme kohtumenetlust,” ütles Katška pühapäeva õhtul, lisades, et Kiiev valmistub kättemaksuna Poola puu- ja köögivilja sisseveo piiramiseks.

Kolm riiki on mässanud Euroopa Komisjoni vastu, kes otsustas eelmisel reedel lubada Ukraina teravilja müügi kogu ELis.

EL lõpetab impordikeelu Ukraina viljale, kuid 3 riiki on otsustanud keeluga jätkada

Poola, Ungari ja Slovakkia teatasid, et kehtestavad pärast komisjoni otsust piirangud lõpetada oma keelud Ukraina teraviljale. „Meie silmis on need Ungari ja Poola meetmed täielik umbusalduse avaldus Euroopa Komisjonile,” ütles Ukraina kaubandusjuht.

Katška väitis, et Poola, Ungari ja Slovakkia avalik trots Brüsseli vastu ei ole pelgalt EL-i siseasi, vaid tõuseb tema sõnul „suurimaks süsteemseks murekohaks” – kas rahvusvahelised kaubanduspartnerid võivad usaldada, et Brüssel räägib ELi eest.

„Palju aastaid on Euroopa Komisjon olnud kaubandusläbirääkija ja kaubanduspoliitika institutsioon kogu ELi jaoks. Ja me töötasime sellel alusel,” ütles Kachka ja lisas: „Budapesti ja Varssavi süsteemne lähenemine ELi institutsioonide positsiooni eiramiseks kaubanduspoliitikas on minu arvates probleem ELi jaoks üldiselt, sest seal pole ühtsust.”

Kiiev kavatseb riigid kohtusse kaevata pigem Maailma Kaubandusorganisatsiooni, mitte ELiga sõlmitud kaubandusleppe kaudu. „Ma arvan, et kogu maailm peaks nägema, kuidas EL-i liikmesriigid käituvad kaubanduspartnerite ja oma liidu suhtes, sest see võib mõjutada ka teisi riike.”

Kui Slovakkia lihtsalt pikendas ELi eelmist keeldu neljale teraviljale, siis Poola kehtestas nädalavahetusel täiendavad keelud Ukraina jahule ja söödale. Ungari läheb Katška sõnul veelgi kaugemale ja keelab veel 25 toodet, millest varem ei räägitud, sealhulgas liha.

„Need meelevaldsed keelud on naeruväärsed,” ütles Katška. „Ma arvan, et Ungari teeb siin poliitilise avalduse, et ta soovib blokeerida kaubavahetuse Ukrainaga ja samuti ignoreerida Brüsselit täielikult. Ja seepärast arvan ma, et see on väga julge liikumine meie mõlema vastu Budapestist.”

Kui Ungari lisakeelud on enamasti sümboolsed, kuna Ukraina ei ekspordi riiki palju veise- ega sealiha, siis Poola meetmed mõjutavad olulist osa Ukraina ekspordist, ütles Katška. Kui Varssavi nendest täiendavatest keeldudest ei loobu, oleme sunnitud kätte maksma ning keelame puu- ja köögiviljade impordi Poolast.

Budapesti ja Varssavi valitsused on öelnud, et nad tegutsevad, et kaitsta oma põllumehi Ukraina toodete sissevoolu eest, mis on hindu alla surunud, kuid Katška vastas, et see põhjendus on vigane: „Poola keeld ei aita põllumehi, see ei mõjuta hindu, sest hinnad on globaalsed – see, mida nad teevad, põhineb avalikul arvamusel.”

Üks EL-i ametnik ütles väljaandele Politico, et Brüssel loodab võitluse lahendada sellega, et paneb Kiievi omapoolseid ekspordipiirangud kehtestama, et suurt kaubavoogu vältida.

Küsimusele selle võimaliku tehingu kohta vastas Katška, et Kiiev on valmis võtma endale kohustuse tagada, et eksport Ukrainast ei tekitaks naaberriikides tsunamit, ja kehtestab teravilja ekspordilitsentside süsteemi reaalajas, et „aeglustada“ eksporti naaberriikidesse ja lubada Ukrainal „kiiresti reageerida”, kui avastatakse hüppeline tõus.

Vaata ka:

klf5031

Isamaa algatas eelnõu maakoolide elujõu säilitamiseks

Neljapäevasel Riigikogu istungil andis Isamaa fraktsiooni liige ning mitmekordne haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas üle …