Expand To Show Full Article
Tulude deklareerimiseni on jäänud alla kuu. Mida peaks teadma? | MinuAeg
Kolmapäev , 7 juuni 2023
Erakorralised uudised
mmaksuamet

Tulude deklareerimiseni on jäänud alla kuu. Mida peaks teadma?

15. veebruaril algab 2022. aasta tuludeklaratsioonide esitamine, oma maksuvabatulu kasutamise saab üle kontrollida aga juba praegu MTA e-teenuste keskkonnas. 

MTA e-teenus „Minu sissetulekud“ annab ülevaate, kes ja mis summas on inimesele 2022. aastal väljamakseid teinud ning kui palju on kasutatud maksuvaba tulu. Samuti näeb seal oma eeldatavat tulumaksukohustust. Lõplik tulumaksukohustus selgub pärast tuludeklaratsiooni esitamist, kui on arvesse võetud kõik maksustatavad tulud ja maksusoodustused.

Loe ka: 2022. aasta tulude deklareerimine algab 15.02. Kui tegid telefoni teel annetusi, pead vaeva nägema, et tulu tagasi saada.

Maksu- ja tolliameti füüsilise isiku teenuse teenusejuhi Annika Oja sõnul saab MTA-le edastatud maksusoodustuste andmetega tutvuda alates tuludeklaratsiooni esitamise algusest, kuid võrreldes eelmise aastaga selles valdkonnas muutusi ei ole. 

Eluasemelaenu intresse, koolituskulusid, kingitusi ja annetusi võib kokku tulust maha arvata jätkuvalt kuni 1200 eurot, kuid mitte rohkem kui 50 protsenti kogu teenitud maksutatavast tulust,

Samuti saavad abikaasad jätkuvalt oma kasutamata maksusoodustused üle kanda abikaasa tuludeklaratsioonile.

„Kui abikaasade aastatulu ei ületa kokku 50 400 eurot kalendriaastas ja üks abikaasadest ei teeninud 2022. aastal tulu või tema aastatulu oli väiksem kui 2160 eurot saab ta kasutamata maksuvaba osa üle anda teisele abikaasale. Esimesena peakski oma deklaratsiooni täitma see osapool, kes enda soodustuse teisele üle tahab kanda,“ selgitas Oja. 

Logides e-MTAsse, võiks aga juba praegu üle vaadata oma kontaktandmed. Oja sõnul on inimeste kontaktandmete ja pangakonto puudumine jätkuvalt üks enamlevinumaid probleeme, miks enammakstud tulumaksu inimestele tagastada ei saa. 

„Tuletame meelde, et selleks, et saaksime deklaratsiooni alusel selgunud enammakstud tulumaks tagastada, peab inimesel olema märgitud e-MTAs tuludeklaratsioonil pangakonto number, kuhu soovitakse kannet saada. Veel tänagi ootab mitmeid inimesi märkimisväärne maksutagastus möödunud aastast, mida pole olnud võimalik teha, kuna puudub konto number või nendega ei saa kontakti,“ sõnas Oja. 

Tuludeklaratsioonide esitamine algab 15. veebruaril ja esitamise tähtpäev on 2. mai, esimesed enammakstud tulumaksu tagastused tehakse 25. veebruaril.

Maksuamet

Vaata ka:

Päästjad päästsid täna 6.06 Emajõest kindlast uppumissurmast joobes mehe

Täna, 6. juuni õhtul kell 18.44 teatati häirekeskusele, et Tartus Turu silla lähedal Pika tänava …