Orsolya Soosaar

TÖÖTURU ÜLEVAADE. Majanduse aeglane taastumine ohustab töökohti

Kuigi majanduslangus on kestnud juba poolteist aastat, on olukord Eesti tööturul olnud seni parem nii prognoositust kui ka varasemate majanduskriiside kogemusest. Töötleva tööstuse tegevusaladel ja ehitussektoris on töökohtade arv kahanenud küll juba mõnda aega, kuid tänu teenuste sektorile on hõive püsinud kokkuvõttes suur. Ehkki prognooside järgi peaks majandus peagi taastuma hakkama, ei tule taastumine kiire ning kui tööjõukulu jätkab hoogsat kasvu, tähendab see tõenäoliselt, et töö leidmine muutub keerulisemaks.

Registriandmete järgi jäi tööhõive tipp 2022. aasta teise poolde ja tänavu suvest alatest on hõive hakanud aasta võrdluses kahanema. Võttes aga arvesse majanduslanguse ulatust (SKP on vähenenud tipust 4,1%), on hõive kahanemine olnud seni üpris piiratud. Sellele, et osa tööturu jahtumisest seisab alles ees, viitab esiteks aasta jooksul järjest pessimistlikumaks muutunud tööandjate hõiveootus, mis on nüüdseks kehvem kui ajalooline keskmine, ning teiseks kahanev töökuulutuste arv töötukassa portaalis.

Pikalt väga madalal püsinud töötuse määr tõusis statistikaameti tööjõu-uuringu andmetel 2023. aasta teises kvartalis järsult. Töötute arv suurenes aga peamiselt seetõttu, et töötada soovivate inimeste osakaal elanike seas kerkis. Töötuse määra tõus jätkus kolmandaski kvartalis ning ulatus Eurostati poolt avaldatud andmetel 7,6%ni. Ka registreeritud töötus on olnud alates maikuust kasvutrendil. Rohkem tööotsijaid ja vähem vabu töökohti tähendab suuremat konkurentsi töökohtade pärast ning väiksemat survet palku tõsta. Väiksemale tunnetatud tööjõupuudusele osutavad ka tööandjate küsitluse andmed.

Vaata ka:

mallukas

Skandaalne paljastus: Mallukas süüdistab Lauri Pedajat alaealisega suhtes.

Eesti tuntud blogija Mariann Treimann, tuntud ka kui Mallukas, tegi hiljuti avalikuks skandaalse teabe, mis

jaasulataja

Hoiatus: Eestis reklaamitud imeline jääsulataja – tegelikkuses petuskeem.

Eestis levib sotsiaalmeedias reklaamikampaania, mis lubab “elektromagnetilise molekulaarse” tehnoloogiaga lume ja jää eemaldamist autodelt. Kampaania

error: Sisu on kaitstud!