Erakorralised uudised
vaccination 6576827 640

Tartu Halduskohus Tunniustas Kaitseväe Vaktsineerimiskohustuse Õigusvastaseks

Tartu halduskohus otsustas reedel, et 2021. aastal kehtestatud kaitseväe juhataja käskkiri, mis nõudis töötajatelt ja teenistujatelt vaktsineerimist, ei olnud õiguslikult põhjendatud.

Reedel rahuldati kaitseväelaste ühiskaebus Tartu halduskohtus, mis tuvastas, et kaitseväe juhataja 31. augusti 2021 käskkiri nr 162, mis nõudis teenistujatelt ja töötajatelt vaktsineerimist, oli osaliselt õigusvastane.

Kohus leidis, et vaktsineerimisnõude kehtestamine halduse siseakti kaudu ei olnud seaduslik ning sellist nõuet ei saa pidada proportsionaalseks meetmeks.

Kohtuotsuses selgitatakse, et kuigi käskkiri ei sätestanud otseselt vaktsineerimiskohustust, oli selle mõju sellega võrreldav. Vaktsineerimistõendi nõue, mis oli teenistussuhte jätkamise eelduseks, tähendas praktiliselt vaktsineerimiskohustust neile, kes ei olnud haigust põdenud. Kohus tõi välja, et selline korraldus oli sisuliselt vaktsineerimisele suunatud kohustus.

Samuti otsustati, et intensiivset vaktsineerimiskohustust ei saa kaitseväes kehtestada halduse siseaktiga, kuna see sekkub inimkeha puutumatusse ja riivab õigust tervisele, samuti valikuvabadust tegevusalal, elukutsel või töökohal.

Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse üldsõnalised normid ei anna tööandjale õigust vaktsineerimiskohustust kehtestada ega määratle tingimusi, millal selline kohustus on lubatav. Kohtu hinnangul ei võimalda see seadus riskianalüüsi tulemuste alusel vaktsineerimiskohustust kehtestada.

Lisaks leidis kohus, et vaktsineerimiskohustuse kehtestamine ei olnud proportsionaalne meede. Vaktsineerimisnõue sekkus äärmiselt intensiivselt isikute kehalisse puutumatusse ning selle eesmärki oleks saanud saavutada ka vähemintensiivsete meetmetega, mis piiravad isikute põhiõigusi vähem.

Vaata ka:

83098745 136590864704593 7382531267673579511 o

Lääne-Virumaal hukkus liiklusõnnetuses 12-aastane laps

Laupäeval kell 18.11 sai häirekeskus teate, et Lääne-Virumaal Väike-Maarja vallas Kamariku karjääris on juhtunud raske

ILM

ILM: Pühapäev 16.06 – Vähese ja vahelduva pilvisusega ilm, sooja kuni +24°C.

Öösel: Vähese ja vahelduva pilvisusega ilm. Saartel sajab kohati hoovihma. Paiguti võib tekkida udu. Puhub