Thursday , 21 October 2021
naastrehvid
Closeup shot of car tyres on a shelf

Tallinna abilinnapea Kalle Klandorf: Tegime ettepaneku, et kehtestada naastrehvi tasu.

„Tegime ettepaneku, et esiteks võiks kehtestada naastrehvi tasu või teisel juhul riik leiaks vahendeid ja meetmeid, kuidas rohkem kasutada lamellrehve talveperioodil,“ ütles Tallinna abilinnapea Kalle Klandorf.

Sügis on käes ja autojuhtidel on aeg hakata mõtlema, milliseid rehve eeloleval talvel kasutada. Keskkonnateadlik inimene valiks Tallinna linnas liikemiseks kindlasti lamellrehvid, sest naastrehvide poolt üles rebitud teekattetolm on tervisele väga ohtlik. Kui naastrehvide kasutajate hulk langeks näiteks 20% säästaks see teeparandustöödelt miljoneid eurosid.
Naastrehvide mõju õhu kvaliteedile on väga suur. Pool Tallinna linnatänavate tolmust tekib just naastudest. Igal kevadel koguvad teepuhastusmasinad Tallinnas kokku ligi 5000 m3 naastrehvide rebitud teekatteosakesi.  Need on väga toksilised ained ,mille vähendamiseks saame ise teadlikult kaasa aidata.

Tallinna abilinnapea Kalle Klandorfi sõnul tekitab naastrehv umbes saja kilomeetri läbimisel 2,2 kilogrammi tolmu. „See on ikka väga suur kogus,“ lisas ta.

Keskkonnauuringute Keskuse kliimaüksuse juhataja Marek Maasikmets ütles, et erinevad uuringud on näidanud otseselt naastrehvi negatiivse mõju kohta inimese tervisele. „Seal on seos olemas ja ongi siis tüüpilised õhusaastega seotud haigused nagu veresoonkonna haigused, südamehaigused,“ selgitas ta.

Linna tingimustes, kus talvel on teed hooldatud on enamasti mõistlik kasutada lamellrehve. Eelmisel aastal kasutas naastu veidi üle kuuekümne protsendi autoomanikest. Mitmeid aastaid on linnavalitsus kutsunud autojuhte üles asendama naastrehvid lamellidega.  Variante, kuidas seda aktiveerida on mitmeid. Keelustamine, maksustamine või keelustamine teatud aladel või tänavatel.
Teedeehituse ekspert Ain Kendra sõnul oleks õige, kui meil varem või hiljem tuleb läbisõidupõhine teekasutustasu, mis eeldab tegelikult seda, et igas autos on see teatud must kast. „See kogutud raha laekuks konkreetselt tee omanikule – see tähendaks, et niimoodi saaks lahendada kõigi valla teede või kohalike omavalitsuste teede, aga ka erateede kasutuse,“ lausus ta.

Lamellrehviga võib sõita ka praegu, naastrehvid võib autole alla panna 15. oktoobrist. Talverehvid on aga kohustuslikud 1. detsembrist.

Jaga

Vaata ka:

Screenshot 2021 10 21 at 11.11.05

Läti peaminister Kariņš: “Lockdown” peab käima käsikäes vaktsineerimisega

“Me kõik läheme neljaks nädalaks karmimale režiimile, kuid 15.novembril naaseme tänaste reeglite juurde, mis on …

Screenshot 2021 10 21 at 11.06.53 scaled

Katastroofi tunne: Eesti ainus õpetav haigla töötab avariirežiimis

Eile hommikul saatsid Tartu arstid avalikkusele pöördumise, kus nad tegid seda, mida nad tavaliselt ei …

covid19 triniti scaled

OLULINE: Valitsus kiitis heaks COVID-19 uute kontrollmeetmete korraldused

Valitsus kiitis heaks kaks korraldust, millega sätestatakse teisipäevased põhimõttelised otsused koroonaviiruse leviku tõkestamise kohta. Esiteks …

1d830268 6b14 4974 b04a 0ba421b00b34

Rangemaks muutub maskikandmise kohustus, mittevaktsineeritud täiskasvanutele piiratakse muu hulgas ligipääsu meelelahutusele

Valitsus leppis teisipäeval põhimõtteliselt kokku uutes kontrollmeetmetes ja toetustes, et leevendada haiglate ülekoormust ja paremini …